Massaçusets Texnologiya İnstitutunun tədqiqatçıları xüsusi proqramın köməyilə rəngləri dəyişdirə bilən, proqramlaşdırılan “PhotoChromeleon” mürəkkəbini yaradıblar. Alimlər qeyd edirlər ki, bu, məhsul istehsalına sərf olunan xərcləri azaltmağa imkan verəcək, istifadəçilər isə müxtəlif rənglərdə geyimlər almadan hər gün öz obrazını dəyişdirə biləcəklər.
hightech.fm saytının məlumatına görə, alimlər oyuncaq, ayaqqabı, telefon, avtomobil və s. kimi predmetlərə vurulan mavi, tünd qırmızı və sarı fotoxromik boyaları məhlula qarışdırıblar. Sonra obyekt örtüklə birlikdə proyektor və ultrabənövşəyi işıq olan qutuya yerləşdirilir və burada öz rəngini dəyişdirə bilir.
İstifadəçilər rəngi və ya şablonu müxtəlif rənglərin aktivasiyası və deaktivasiyası üçün ultrabənövşəyi şüadan istifadə edən proqramda quraşdırırlar. Onlar təbii işıqlandırma altında saxlanır və istifadəçi dizayndan narazıdırsa, hər şeyi silmək və prosesə yenidən başlamaq üçün ultrabənövşəyi şüadan istifadə edə bilər. Avtomobil ölçüsündə obyektlər üçün bu prosesə 15-40 dəqiqə sərf oluna bilər.
“Xüsusi tipli boya bir çox fərdi dizayn variantını yaratmağa imkan verəcək. Bu, istehsalın səmərəliliyini yüksəldəcək və tullantıların həcmini azaldacaq”, – deyə layihə haqqında məqalənin aparıcı müəllifi İohua Cin qeyd edib.
Komanda mürəkkəbin yaradılması üçün əvvəl yaratdığı və 3D-çapın köməyilə rəngi dəyişdirməyə imkan verən “ColorMod” sistemindən istifadə edib. Lakin bu halda hər bir piksel ayrı-ayrılıqda çap edilirdi. Buna görə də son nəticə çox aşağı ayırdetmə dəqiqliyində idi. Piksellər yalnız iki vəziyyətdə ola bilirdi, rəng qamması məhdudlaşdırılmışdı. “PhotoChromeleon” mürəkkəbləri isə yüksək ayırdetmə dəqiqliyinə malikdir və geniş rəng seçimi ilə fərqlənir.

Ученые представили чернила, которые могут менять цвет одежды
Исследователи из MIT создали новые программируемые чернила PhotoChromeleon, которые могут менять цвета с помощью специальной программы. Ученые отмечают, что это позволит сократить расходы на производство товаров, а пользователи смогут менять свой образ ежедневно, без надобности покупать одежду разных цветов.
Команда из MIT смешала голубые, пурпурные и желтые фотохромические красители в раствор, который можно распылять на предметы — от обуви до автомобилей, телефонов и игрушек. Затем объект с покрытием помещается в коробку с проектором и ультрафиолетовым светом, где может изменить свой цвет.
Пользователи настраивают цвет или шаблон в программе, которая использует ультрафиолетовое излучение для активации и деактивации различных цветов. Они сохранятся при естественном освещении, и если пользователь недоволен дизайном, он может использовать ультрафиолетовое излучение, чтобы стереть все и начать процесс заново. Для объектов размером с автомобиль этот процесс может занять от 15 до 40 минут.
«Специальный тип красителя позволит создать множество вариантов индивидуального дизайна — это повысит эффективность производства и снизит объем отходов», — отмечает ведущий автор статьи о проекте Йохуа Джин. «Пользователи могут персонализировать свои вещи и внешний вид ежедневно, без необходимости многократно покупать один и тот же предмет в разных цветах и стилях».
Для создания чернил команда использовала свою предыдущую разработку — систему ColorMod, которая позволяет менять цвет с помощью 3D-печати. Однако каждый пиксель в этом случае печатается по отдельности, поэтому конечный результат был в очень низком разрешении. Причем пиксели могли иметь только два состояния, а цветовая гамма была ограничена. Чернила PhotoChromeleon же отличаются высоким разрешением и широким выбором цветов.