NASA ekoloji xüsusiyyətləri ilə fərqlənən superkompüter hazırlayıb
ABŞ-ın Milli Aeronavtika və Kosmos İdarəsinin 2006-cı ilin fevral ayında qəbul edilmiş missiyası “Kosmik tədqiqadlarda və elmi kəşflərdə aparıcı rol oynamaq”dır. NASA-nın həyata keçirdiyi elmi tədqiqatlar əsasən Yer Müşahidə Sistemi vasitəsi ilə Yer planetini daha yaxşı tədqiq etmək, heliofizika və astrofizika elmlərini daha dərindən öyrənmək və avtomatlaşdırılmış sistemlər vasitəsilə Günəş sisteminə daxil olan fəza cisimlərini kəşf etmək işlərini əhatə edir.
Lakin, onun işi yalnız bizim qalaktikanı öyrənməklə bitmir. Belə ki, NASA Hewlett Packard Enterprise şirkətiylə birlikdə “Aitken” superkompüterini hazırlayıb.
onauke.info saytının yaydığı məlumata görə, “Aitken”in hesablama gücü nəzəri cəhətdən 3,69 petaflopsa çata bilir. Bu qədər yüksəksürətli iş mexanizminə onun 46,080 nüvə və 1150 hesablama qovşaqları zəmin yaradır.
Onun modul konstruksiyası daha az enerji ilə işlədiyi üçün “Aitken” öz sinfinin ekoloji cəhətdən ən üstün superkomputerlərindən biri kimi qəbul edilir. Onun konsepsiyası 2016-cı ildə yaradılan Electranın prototipindən götürülüb.
NASA-nın hesabatlarında deyilir ki, ötən il “Aitken” superkompüterinin qidalanma modullarının enerji effektliyi 2 giqavat/saat həcmində enerjiyə və 11,35 milyon litr suya qənaət etməyə imkan verib.
NASA mütəxəssislərinin fikrincə, sayı 1500 nəfərdən çox olan alim və mühəndis tədqiqat aparmaq məqsədilə bu superkompüterə giriş əldə edə biləcək. “Aitken” onlara Günəşi daha detallı araşdırmağa və başqa bu kimi layihələri həyata keçirməyə kömək edəcək.

NASA has developed a supercomputer with impressive environmental performance
The NASA aerospace agency is associated with space and distant planets, but the agency is not only engaged in the "exploration" of our galaxy.
The Aitken supercomputer was created jointly with Hewlett Packard Enterprise, reports Engadget.
Main characteristics. Its computing power can theoretically reach 3.69 petaflops: 46,080 cores and 1,150 computing nodes are responsible for such performance. The device is based on the scalable cluster system VPI SGI 8600 based on Intel Xeon processors of the second generation, which communicate with the high-speed switched network InfiniBand. The total volume of drives is 221 TB.
Energy efficiency. The modular design used by Aitken requires less power, making the supercomputer one of the greenest in its class. Its concept was borrowed from the Electra prototype, created in 2016.
According to NASA reports, the use of energy-efficient power modules and cooling systems saved 2 GW / h of electricity and more than 11.35 million liters of water in the last fiscal year.
Main tasks. Access to the supercomputer will receive more than 1,500 scientists and engineers. He will help them in implementing projects, including, for example, simulations for a detailed study of the Sun.
However, the main task of Aitken, of course, will be the simulation of the lunar mission Artemis, scheduled for 2024. All its computing power will be used to calculate options for entering the atmosphere and landing a spacecraft.