İnternet məkanında reklam-marketinqin səmərəliyinin artırılması üçün sentiment analiz texnologiyalarının tətbiqi məsələləri araşdırılıb
15 İyul 2019 - 09:00 | Konfranslar, İclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 18 saylı şöbəsinin “İnternet məkanında reklam-marketinqin səmərəliyinin artırılması üçün sentiment analiz texnologiyalarının tətbiqi” mövzusuna həsr olunmuş növbəti elmi seminarı keçirildi.
Şöbənin baş mütəxəssisi Kəmalə Haşımova mövzu ilə bağlı çıxış edərək bildirdi ki, subyektiv informasiyanın fərqli onlayn mənbələrdən formalaşdırılması və çıxarılması üsulu olan sentiment analiz təbii dilin avtomatik istifadəsi və hazırlanmasıdır.
O, “Fear & Greed” indeksi barədə danışaraq bildirdi ki, kripto-məzənnə ticarətçilərin əhvalı ilə bağlı məlumatları toplayır, hər gün müxtəlif mənbələrdən duyğu və düşüncələri təhlil edir və onları rəqəmlərlə ifadə edir.
Elmi ədəbiyyatlarda maşın təlimi vasitəsilə, lüğət əsasında və qaydalara əsaslanan sentiment analizə rast gəlindiyini deyən K.Haşımova əhval-ruhiyyənin təyin edilməsi üsullarından bəhs etdi. O, Toronto Universitetinin professoru Keyt Otlin “emosiyaya psixoloji yanaşma” konsepsiyası və rus psixofizioloqu, biofizik, akademik Pavel Simonovun təklif etdiyi yanaşma barədə danışdı.
K.Haşımova əhval-ruhiyyənin lüğət üzrə analizi üçün təbii dilin emalı (Natural Language Processing), başa düşülməsi (Natural Language Understanding) və generasiyası (Natural Language Generation) üsullarını təqdim etdi. Qeyd etdi ki, müştərilərin məmnunluğunun artırılması və məhsul satışının məqsədyönlü aparılması üçün marketoloqlar tərəfindən texniki və fundamental analizlər aparılır, sosial şəbəkələrdə rəqiblərin qiymətləndirilməsinə böyük əhəmiyyət verilir.
Sonda məruzəçi sentiment analizlə bağlı nəşr olunan elmi əsərləri diqqətə çatdırdı.
Məruzə ətrafında müzakirələr aparıldı, suallar cavablandırıldı. Mövzu ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev İnternet məkanında reklam-marketinqin səmərəliyinin artırılmasında sentiment analiz texnologiyalarının tətbiqinin vacib məsələlərdən olduğunu bildirdi, bu istiqamətdə tədqiqatların daha da dərinləşdirilməsini tövsiyə etdi.

Исследованы вопросы применения технологий сентимент анализа для повышения эффективности реклам-маркетинга в Интернет среде
15 Июль 2019 - 09:00 | Конференции, собрания
Состоялся очередной научный семинар Отдела №18 Института информационных технологий НАНА. Научный семинар был посвящен теме «Применение технологий сентимент анализа для повышения эффективности реклам-маркетинга в Интернет среде».
Доклад представила специалист отдела Кямаля Гашимова. Она сказала, что сентимент анализ, который является методом формирования и удаления субъективной информации из различных онлайн-источников, представляет собой автоматическое использование и подготовку естественного языка.
Она рассказала об индексе Fear & Greed, сказав, что криптовалюта собирает данные о настроении продавцов, ежедневно анализирует эмоции и мысли из разных источников и выражает их в цифрах.
К.Гашимова довела до сведения информацию о методах определения настроения. Она рассказала о концепции «эмоционально-психологического подхода» профессора Университета Торонто Кейта Отлина и о подходе, предложенном российским психофизиологом, биофизиком, академиком Павлом Симоновым.
Она представила методы обработки естественного языка (Natural Language Processing), понимания естественного языка (Natural Language Understanding) и генерации естественного языка (Natural Language Generation) для анализа настроения по словарю. Она отметила, что маркетологи проводят технический и фундаментальный анализ для повышения удовлетворенности клиентов и целевых продаж товаров, а также уделяют большое внимание оценке конкурентов в социальных сетях.
В заключение она предоставила научные статьи, опубликованные в направлении сентимент анализа.
Состоялся обмен мнениями относительно доклада, были озвучены ответы на вопросы. Вице-президент НАНА, директор института, академик Расим Алигулиев отметил важность применения технологий сентимент анализа для повышения эффективности реклам-маркетингак в Интернете и рекомендовал дальнейшее углубление исследований в этом направлении.