Böyük həcmli məlumatlar toplusundan biliklərin aşkarlanması problemləri tədqiq olunub
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 13 saylı şöbəsinin 2019-cu il üçün 6 aylıq hesabatı dinlənildi. Hesabatı təqdim edən şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev yarım il ərzində yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri haqqında məlumat verdi. Alim “Böyük həcmli məlumatlar toplusundan biliklərin aşkarlanması problemləri”, “Sosial şəbəkə və mətnlərin intellektual analizi texnologiyalarının köməyilə elektron dövlətin tədqiqi”, “Elmi jurnalların və tədqiqatçıların fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi üçün indekslərin işlənilməsi”, eləcə də “Elektron dövlətin formalaşdırılması və idarə edilməsi mexanizmlərinin işlənilməsi”, “Veb spamlarla mübarizə metodlarının işlənilməsi” mövzuları üzrə araşdırmaların aparıldığını, məqalələrin nəşr olunduğunu qeyd etdi.
Şöbə müdiri, həmçinin informasiya cəmiyyətində fərdlərin sosial kapitalının qiymətləndirilməsi, virtual mühitdə biliklərin qiymətləndirilməsinin intellektual metod və alqoritmlərinin yaradılması, böyük həcmli məlumatların analizi üçün iterativ klasterləşdirmə metodları, tədris prosesində plagiatlıq hallarının aşkarlanması üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi və digər istiqamətlərdə tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırdı.
Ramiz Alıquliyev bildirdi ki, cari ilin 6 ayı ərzində şöbə əməkdaşları tərəfindən “Web of Science” (Clarivate Analytics), “Scopus” (Elsevier) və digər (“ACM”, “DBLP” və s.) bazalarda indeksləşən jurnallara 18 məqalə təqdim olunub. Bu məqalələrdən 7-si “Web of Science” və “Scopus” bazalarında, 2-si digər beynəlxalq bazalarda ideksləşən jurnallarda çap olunub, digər 9-u isə göstərilən bazalarda indeksləşən jurnallarda rəydədir. O həmçinin qeyd etdi ki, şöbə əməkdaşları tərəfindən hazırlanan 3 tezis isə materialları “Web of Science” və “Scopus” bazalarında indeksləşən beynəlxalq konfransa təqdim olunub və ilkin ekspertizadan keçib.
Beynəlxalq  elmi  əməkdaşlıqla əlaqədar həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verən Ramiz Alıquliyev Avstraliya Federasiya Universiteti, Malayziya Texnologiya Universiteti ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, bu elmi qurumların alimləri ilə birgə elmi araşdırmalar aparılıb, əməkdaşlığın nəticəsi olaraq 2 məqalə hazırlanıb.
Alim rəhbərlik etdiyi şöbənin elmmetrik göstəriciləri haqqında da məlumat verdi. Onun sözlərinə görə, şöbə əməkdaşlarının əsərlərinə cari ildə 226, son 5 ildə 2115, ümumilikdə isə 3364 istinad olunub.
Hesabata dair müzakirələr aparıldı, çoxsaylı suallar cavablandırıldı.
AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev şöbənin elmi fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi. Aparılan elmi araşdırmaların vacib problemləri əhatə etdiyini qeyd edərək tədqiqatların davam etdirilməsinin zərurliyini vurğuladı.

Заслушан полугодовой отчет Отдела №13 Института информационных технологий НАНА за 2019 год. Отчет представил заведующий отделом, член-корреспондент НАНА, доктор технических наук Рамиз Алыгулиев. Он дал информацию о научно-исследовательских работах, выполненных за полгода. Ученый сказал, что в отделе проводятся исследования по темам: «Проблемы обнаружения знаний из набора данных большого объема», «Применение электронного государства с использованием технологий интеллектуального анализа текстов и социальных сетей», «Разработка индексов для оценки научных журналов и деятельности исследователей», а также «Разработка механизмов формирования и управления электронным государством», «Разработка методов борьбы с веб-спамами».
Заведующий отделом отметил, что в отделе также проводятся исследования в направлении оценки социального капитала индивидов в информационном обществе, создания методов и алгоритмов оценки знаний в виртуальной среде, методов итеративной кластеризации для анализа данных большого объема, разработки методов и алгоритмов обнаружения плагиата в процессе обучения, а также исследования в других областях
Рамиз Алыгулиев довел до сведения, что за первые шесть месяцев текущего года сотрудниками отдела в журналы, индексируемые в таких научных базах, как Web of Science (Clarivate Analytics), Scopus (Elsevier) и другие (ACM, DBLP и т. д.), было предоставлено18 статей. Семь из этих статей были опубликованы в журналах, индексируемых в базах Web of Science и Scopus, а 2 – в других международных базах. Он также подчеркнул, что три тезиса, подготовленные сотрудниками отдела, были представлены на международной конференции, материалы которой индексируются в базах Web of Science и Scopus, и что они прошли предварительную проверку.
Рассказывая о международном сотрудничестве, ученый отметил, что будет продолжена работа, которая осуществляется в рамках сотрудничества с Австралийским федеральным университетом, Малайзийским технологическим университетом. По его словам, научные исследования проводились совместно с учеными этих научных учреждений и в результате сотрудничества были подготовлены 2 статьи.
Заведующий отделом дал информацию о наукометрических показателях отдела. Он сказал, что на статьи сотрудников отдела в этом году ссылались 226 раз, за последние 5 лет – 2115, а в целом – 3364.
Вице-президент НАНА, директор института, заведующий отделом, академик Расим Алигулиев высоко оценил научную деятельность отдела. Он подчеркнул необходимость продолжения исследований, отметив, что проводимые научные исследования охватывают важные проблемы.