Bu gün “İnnovasiya Festivalı” çərçivəsində “Made in Azerbaijan: İnnovasiyalar və Texnologiyalar” Forumu (“MAİNTECH – 2019”) keçirilib.
Tədbir Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin yanında İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun dəstəyi və təşəbbüsü ilə təşkil olunub.
Forumda dövlət qurumları, özəl sektor, beynəlxalq təşkilatlar, ölkəmizdə fəaliyyət göstərən xarici diplomatik korpusun nümayəndələri, habelə innovasiya ekosisteminin iştirakçıları, startapçılar və xarici ölkələrdən olan nümayəndələr iştirak edib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə ölkədə innovasiya infrastrukturu formalaşdırılır. “Azərbaycanda yüksək texnologiyalar və sənaye parkları yaradılıb. Bu parkların rezidentləri üçün güzəştlər tətbiq edilib. İnnovasiya subyektlərinin maliyyə resurslarına çıxışını təmin etmək üçün fondlar fəaliyyət göstərir. Bu fondlar vasitəsilə innovativ layihələrə qrantlar, güzəştli kreditlər verilir. İnnovativ sahibkarlıq sürətlə inkişaf edir”.
Həmçinin nazir bildirib ki, ölkə başçısının Azərbaycan Respublikasında innovativ inkişaf sahəsində effektivliyin artırılması və koordinasiyanın təmin edilməsi haqqında bir sıra mühüm tapşırıqlar verilib. “Biz bu vəzifələrin icrasını təmin etmək üçün öz fəaliyyətimizi bir neçə istiqamətdə qururuq. Birinci istiqamət yerli sahibkarlıq subyektlərinə müasir texnologiyaların və texnoloji həllərin əldə olunmasına köməklik göstərilməsidir. Bu məqsədlə texnoloji transfer mərkəzləri yaradılacaq, sahibkarlara müvafiq xidmətlər təqdim olunacaq. Nazirlik tərəfindən 2016-cı ildə istifadəyə verilən Data Mərkəzi hazırda dövlət və qeyri-dövlət qurumlarına “bulud əsaslı həllər”, “birgə yerləşmə”, “hibrid tipli həllər” üzrə xidmətlər təqdim edir. İkinci istiqamət müvafiq dəstək mexanizmlərinin tətbiq edilməsidir. Burada innovativ layihələrə, o cümlədən startaplara qrant, güzəştli kredit verilməsi nəzərdə tutulur. Bildiyiniz kimi, nazirlik artıq bir neçə ildir ki, bu istiqamətdə fəaliyyət göstərir. Bu müddət ərzində startaplara 117 qrant, 16 sahibkarlıq subyektinə isə güzəştli kreditlər verilib. Üçüncü istiqamət isə ölkəmizdə innovasiya təşəbbüskarlığının təbliğidir. Artıq bu istiqamətdə bir çox addımlar atılır. “İ2B – İdeyadan Biznesə” layihəsi həyata keçirilir, tələbələr, gənclər bu prosesə aktiv cəlb olunur. Robototexnika, “Əşyalar interneti” kimi müasir inkişaf trendlərinə uyğun laboratoriyalar qurulur, müxtəlif müsabiqələr, yarışlar keçirilir”.
Qeyd edək ki, “MAİNTECH – 2019” Forumunun keçirilməsində əsas məqsəd innovativ və texnoloji məhsul və xidmətlərin daha geniş tanıdılması və onların ixracına dəstək olmaqdır.
Tədbirdə yerli innovativ məhsul və texnologiyaların ixrac perspektivləri, innovativ biznes ekosisteminin inkişafı, yaradılan məhsul və xidmətlərdən ölkə daxilində həm özəl, həm də dövlət sektoru tərəfindən istifadənin təşviq edilməsi üzrə təqdimat və müzakirələr yer alıb.

Forum "Made in Azerbaijan: Innovations and Technologies" held
Forum “Made in Azerbaijan: Innovations and Technologies” (MAINTECH –2019) was held within the Innovation Festival on June 3.
The event was organized with the support and at the initiative of the State Fund for Development of Information Technologies under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies.
The forum was attended by representatives of government agencies, the private sector, international organizations, foreign diplomatic corps functioning in Azerbaijan, as well as participants of the innovation ecosystem, startuppers and representatives of foreign countries.
Delivering an opening address to the forum, Minister of Transport, Communications and High Technologies Ramin Guluzade said that at the initiative of President Ilham Aliyev, an innovation infrastructure is being formed in the country: “High technologies parks and industrial parks have been created in Azerbaijan. Benefits are enjoyed by the residents of these parks. There are funds to ensure access of innovation entities to financial resources. Through these funds, grants and concessional loans are given to innovative projects. Innovative entrepreneurship is rapidly developing.”
Speaking of the progress made in this area, the Minister stressed that Azerbaijan’s IT companies with their products are entering international markets: “HTech Invest, the resident of Mingachevir High-Tech Park, has launched the production of Acer computers. In addition, some startups with their projects are taking steps to enter the global market.”
Ramin Guluzade noted that in order to accelerate innovation development, the Innovation Agency has been established under the Ministry: “The purpose of the agency is to create a dynamic innovation system in the country, which serves to turn ideas into products for entrance to the market. As part of this process, our main goal is to create conditions for the production and export of innovative and technological products under the brand Made in Azerbaijan.”
The Minister also stressed that the head of state issued a number of important instructions on improving efficiency and ensuring coordination in the field of innovative development in the Republic of Azerbaijan. “To fulfill these tasks, we are conducting our work in several directions. The first direction is to assist local business entities in obtaining modern technologies and technological solutions. For this purpose, technology transfer centers will be created, entrepreneurs will be able to use relevant services. The Data Center commissioned by the Ministry in 2016 currently provides governmental and non-governmental structures with services such as “cloud-based solutions”, “co-location”, and “hybrid solutions”. The second direction is the introduction of appropriate support mechanisms. It provides for the issuance of grants, concessional loans to innovative projects, as well as startups. As is known, the Ministry has been carrying out activities in this direction for several years. During this period, startups have been given 117 grants, and 16 business entities have been provided soft loans. And the third direction is the promotion of innovative initiative in the country. Some steps in this direction have already been taken. The project “I2B - From idea to Business” is being implemented, students and young people are actively involved in this process. Laboratories are being built in accordance with current development trends, such as robotics technology, the Internet of Things, various contests and competitions are held,” – Ramin  Guluzade said.
It should be noted that the main objective of the Forum MAINTECH-2019 is to widely promote innovative and technology products and services and to support their export.
The event featured presentations and discussions about the prospects for exporting local innovative products and technologies, developing the innovation business ecosystem, and encouraging the use of created products and services by private and public sectors within the country.