Böyük Britaniya Milli Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin mütəxəssisləri internetdə ən çox ələ keçirilən şifrələrdən ibarət siyahını tərtib ediblər. Tədqiqat zamanı ekspertlər 100 min şifrə haqqında informasiyadan ibarət məlumat bazasını təhlil ediblər. Hakerlər hesabların “sındırılması” üçün məhz bu şifrələrdən istifadə ediblər.
iz.ru saytının məlumatına görə, siyahıda birinci yeri dünyada 23,2 milyon qurbanın hesabında istifadə edilən “123456” şifrəsi tutub. Sonrakı yerlərdə “123456789” (7,7 milyon), “qwerty” (3,8 milyon), “password” (3,6 milyon) qərarlaşıb. Liderlər beşliyini 3,1 milyon qurban tərəfindən istifadə olunan “1111111” şifrəsi tamamlayıb.
Həmçinin ən çox müdaxilə edilən şifrələr iyirmiliyinə “12345678” (2,9 milyon), “abc” (123 milyon), “1234567” (2,5 milyon), “password1” (2,4 milyon), “12345” (2,3 milyon), “1234567890” (2,2 milyon), “123123” (2,2 milyon), “000000” (1,9 milyon), “iloveyou” (1,6 milyon), “1234” (1,3 milyon), “1q2w3e4r5t” (1,2 milyon), “Qwertyuiop” (1,1 milyon), “123” (1,02 milyon), “Monkey” (980 min), “Dragon” (968 min) daxildir.
Milli Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin mütəxəssisləri tərəfindən belə şifrələrdən istifadə etməmək, istifadə edildiyi halda isə dəyişmək tövsiyə edilir. Onlar, həmçinin parol qismində 3 təsadüfi sözdən, eləcə də müxtəlif registr, rəqəm və simvolları özündə birləşdirən mürəkkəb şifrələrdən istifadəni məsləhət görürlər. Bundan başqa, təhlükəsizliyi ikifaktorlu autentifikasiya vasitəsilə artırmaq mümkündür.

Experts called the most unreliable passwords for accounts on the Internet
Specialists from the UK National Cyber Security Center have compiled a list of the most unreliable passwords for Internet accounts. This was reported on the official portal of the center.
During the study, experts analyzed public databases with information about 100 thousand passwords. It is their hackers who have repeatedly used to hack other people's accounts.
It was found that 23 million users prefer to set the combination of numbers "123456" as a password - this password topped the rating of the most unreliable passwords. The second line of the rating went to the combination “123456789” - it was chosen by 7.7 million people. The qwerty combination closes the top three - this was set by 3.8 million people, according to 360 TV channel.
The fourth and fifth lines in popularity were taken by password and "1111111" with a score of 3.6 and 3.1 million, respectively.
Experts note that many Internet users also prefer to specify their names as a password, encrypt the names of football clubs and music bands. Such data is easy to guess, so experts do not recommend using them to protect accounts. On the contrary, it is best to set a password made up of three unrelated words. Such passwords to outsiders will be almost impossible to guess, writes NSN.
On April 19, it was reported that Facebook management had admitted to storing passwords from accounts of several million Instagram users on open access.