Rusiya Elmlər Akademiyasının Sibir filialının Sitologiya və Genetika İnstitutunun mütəxəssisləri insan beyninə bənzəyən üçölçülü orqanoidlər hazırlayıblar.
Sitologiya və Genetika İnstitutunun əməkdaşı Tatyana Şnayder qeyd edib ki, mini-beyinlər ilk vaxtlar CNTN 6 geninin beynin inkişafına təsirini öyrənmək üçün böyüdülüb. Ekspertin izah etdiyi kimi, bu gen zəif inkişafda olan uşaqlarda fəaliyyət göstərmir və bu fenomenin öyrənilməsi uşaqların gələcək embrional inkişaf mərhələsində mümkün problemlərin daha yaxşı proqnozlaşdırılmasına imkan verəcək. onauke.info saytının məlumatına görə, hazırda mini-beyin müxtəlif psixi xəstəliklər, şizofreniya, Alzheimer xəstəliyi və s. daxil olmaqla beynin inkişafı və istismarı ilə bağlı digər problemləri öyrənmək üçün istifadə olunur.
Alimin sözlərinə görə, orqanoidlər təxminən üç ay yaşayır və orta hesabla 5 millimetrə qədər böyüyür. Orqanoidləri yaratmaq üçün insanların zədələnmiş CNTN 6 genli dəri hüceyrələri istifadə olunur. Fibroplastlar bir müddət böyüyərək bölünür, daha sonra transplantasiya olunaraq xüsusi proteinlərin təsiri altında induksiya olunmuş pluripotent kök hüceyrələrə çevrilirlər. Onlardan istənilən tip hüceyrə əldə etmək mümkündür. Alimlər onların “mini beynə” çevrilməsi üçün şəraiti təmin edirlər. Bunun üçün orqanın sərhədlərini müəyyən edən xüsusi gel istifadə edilir.

Российские специалисты, представляющие Институт цитологии и генетики СО РАН, расказали, что культивируют трёхмерные органоиды, напоминающие по своей структуре мозг человека. Учёные отметили, что подобные структуры открывают простор для экспериментов, провести которые иным образом было бы невозможно.
Татьяна Шнайдер из Института цитологии и генетики рассказала, что первоначально мини-мозги начали выращивать, чтобы изучить влияние на развитие головного мозга гена CNTN6, кодирующего белок контактин 6. Как пояснила специалист, этот ген не работает у некоторых детей с умственной отсталостью, и изучение этого феномена позволило бы лучше предсказывать возможные проблемы ещё на этапе эмбрионального развития будущего ребёнка. На данный момент «мини-мозг» используется для исследования целого ряда психических расстройств и прочих проблем, связанных с развитием и работой головного мозга, включая шизофрению, болезнь Альцгеймера и так далее.
По словам учёного, органоиды живут около трех месяцев и вырастают в среднем до 5 миллиметров. Они развиваются так же, как мозг человеческого эмбриона, и представляют собой подобие отдельных частей настоящих органов, пишет издание «Наука в Сибири».
В ФИЦ ИЦиГ СО РАН для создания органоидов ипользуются клетки кожи людей с повреждениями в гене CNTN6. Фибропласты некоторое время растут и делятся в чашках, куда их пересаживают, а затем под воздействием специальных белков превращаются в индуцированные плюрипотентные стволовые клетки. Из них, в свою очередь, можно получить любой тип клеток, и учёные обеспечивают условия для того, чтобы они превратились именно в подобие «мини-мозга». Для этого, в том числе, используется специальный гель, определяющий границы органа.