Rusiya Elmlər Akademiyasının Sibir filialının Sitologiya və Genetika İnstitutunun mütəxəssisləri insan beyninə bənzəyən üçölçülü orqanoidlər hazırlayıblar.
Sitologiya və Genetika İnstitutunun əməkdaşı Tatyana Şnayder qeyd edib ki, mini-beyinlər ilk vaxtlar CNTN 6 geninin beynin inkişafına təsirini öyrənmək üçün böyüdülüb. Ekspertin izah etdiyi kimi, bu gen zəif inkişafda olan uşaqlarda fəaliyyət göstərmir və bu fenomenin öyrənilməsi uşaqların gələcək embrional inkişaf mərhələsində mümkün problemlərin daha yaxşı proqnozlaşdırılmasına imkan verəcək. onauke.info saytının məlumatına görə, hazırda mini-beyin müxtəlif psixi xəstəliklər, şizofreniya, Alzheimer xəstəliyi və s. daxil olmaqla beynin inkişafı və istismarı ilə bağlı digər problemləri öyrənmək üçün istifadə olunur.
Alimin sözlərinə görə, orqanoidlər təxminən üç ay yaşayır və orta hesabla 5 millimetrə qədər böyüyür. Orqanoidləri yaratmaq üçün insanların zədələnmiş CNTN 6 genli dəri hüceyrələri istifadə olunur. Fibroplastlar bir müddət böyüyərək bölünür, daha sonra transplantasiya olunaraq xüsusi proteinlərin təsiri altında induksiya olunmuş pluripotent kök hüceyrələrə çevrilirlər. Onlardan istənilən tip hüceyrə əldə etmək mümkündür. Alimlər onların “mini beynə” çevrilməsi üçün şəraiti təmin edirlər. Bunun üçün orqanın sərhədlərini müəyyən edən xüsusi gel istifadə edilir.

Russian scientists have learned to grow a miniature brain
Russian specialists representing the Institute of Cytology and Genetics of the SB RAS have told that they cultivate three-dimensional organelles that resemble the human brain in their structure. Scientists noted that such structures open space for experiments, which would otherwise be impossible.
Tatiana Schneider from the Institute of Cytology and Genetics said that mini-brains were originally raised to study the brain development of the CNTN6 gene encoding contactin 6 protein. As the expert explained, this gene does not work in some children with mental retardation and the phenomenon would allow a better prediction of possible problems at the stage of the embryonic development of the future child. At the moment, the mini-brain is used to study a variety of mental disorders and other problems associated with the development and operation of the brain, including schizophrenia, Alzheimer's disease, and so on.
According to the scientist, organelles live for about three months and grow to an average of 5 millimeters. They develop in the same way as the brain of a human embryo, and represent the semblance of separate parts of real organs, writes the publication Science in Siberia.