Yeni nəsil iPhone-un təqdimatına təxminən 3 həftə qalıb. Hesab olunur ki, bu məhsulun ictimaiyyətə elan olunması "Apple" şirkətinin tarixində ən genişmiqyaslı təqdimat olacaq
RBC Capital Markets-in proqnozlarına görə, 2014-cü ilin 4-cü rübündə iPhone 6-nın satışları 56 milyon təşkil edəcək. Bundan başqa, ekspertlər ilin sonuna kimi 75 milyon qurğu satışının reallaşacağını proqnozlaşdırılar ki, bu da iPhone 6-nın mağazalarda əlyetənliyi və funksional imkanlarının mövcudluğundan asılı olacaq.
dailycomm.ru saytından bildiriblər ki, 75 milyon satılmış smartfon "Apple" da daxil olmaqla bütün şirkətlər tarixində tamamilə rekord göstəricidir. Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2013-cü ildə ABŞ korporasiyası iPhone 5s və iPhone 5c-nin 60 milyon nümunəsinin istehsalını sifariş etmişdi. Bu il isə şirkət öz istehsalçı partnyorlarından 80 milyon ədəd iPhone 6-nın istehsalını xahiş edib.
Ötən il iPhone 5s/5c-nin meydana çıxdığı ilk üç gün ərzində qurğunun pərakəndə satışı 9 milyon ədəd olmuşdur. Analitiklər bu ilin müvafiq dövründə 10 milyon, cari ilin 3-cü rübünün sonuna kimi isə 15 milyon qurğunun satışını proqnozlaşdırırlar.
iPhone 6-nın xüsusiyyətlərinə gəldikdə isə, bu barədə qeyri-rəsmi mənbələrdən məlum olur ki, yeni qurğu 2,6 QHz takt tezlikli 64-bitlik Apple A8 prosessoru və 13 meqapiksellik kamera ilə təchiz olunacaq. Yaqutla qorunan olduqca davamlı ekrana malik iPhone 6 enerjini naqilsiz yığacaq.

RBC sees Apple selling upwards of 75M 'iPhone 6' units before end of 2014
Apple has apparently placed a massive amount of orders for its next-generation iPhone, prompting RBC Capital Markets to notify investors on Monday that they see great upside potential for the anticipated "iPhone 6" over the coming quarters.
While analyst Amit Daryanani currently forecasts sales of 56 million iPhones in the December quarter, he said in a note to investors, obtained by AppleInsider, that a more bullish scenario sees the company possibly shipping more than 70 million units in a three-month span.
According to Daryanani, supply chain data suggests Apple is asking its suppliers to produce as many as 80 million "iPhone 6" units before the end of the year in two form factors of 4.7 inches and 5.5 inches. In comparison, last year Apple had its supply chain ramp up for 60 million units.
Now Daryanani says it's possible that Apple could sell 10 million "iPhone 6" units on the device's launch weekend, reaching 15 million total units before the end of the September quarter. Apple is expected to unveil its next iPhone on Sept. 9, and if the company follows its traditional launch schedule, the handset would become available on Friday., Sept. 19.