Bioprinterdə ilk dəfə onurğa çap edilib
Kaliforniya Universitetinin alimləri üçölçülü bioçap sahəsində yeni nailiyyət əldə edildiyi barədə məlumat verib. Onlar tarixdə ilk dəfə onurğanın bir hissəsinə bənzəyən implant çap ediblər. Onun siçana implantasiya edilməsi və lazımi hissəyə bitişməsindən sonra gəmiricinin daha əvvəl iflic olmuş ayaqları üzərində nəzarəti bərpa olunub.
techcult.ru saytının məlumatına görə, onurğa beyni üçün implantların yaradılmasında çətinlik ondan ibarətdir ki, aksonları (çox incə və müxtəlif şərtlərə qarşı son dərəcə həssas olan sinir lifləri) öz aralarında bağlamaq tələb olunur. Bunun üçün nə printer, nə də 3D-çap üçün ənənəvi material uyğun gəlir.
Alimlər əsas kimi polietilen qlikol-jelatin metakrilat materialını götürərək, fasiləsiz proyeksiya mikroçapı texnologiyasını tətbiq ediblər. Bu hidrogel ultrabənövşəyi şüaların təsiri altında bərkiyir, lakin bu proses çox sürətlə baş verir. Buna görə də, maye polimer öncədən canlı neyron kök hüceyrələri ilə qarışdırılıb. İşıqla şüalanma məmulatın printerə qoyulmuş sxemi üzrə materialın bütün səthi boyunca adi 3D-çapdan 1000 dəfə sürətlə aparılıb. Bundan sonra içərisinə hüceyrələr qoyulmuş bütöv predmet alınıb. 2 mm qalınlığa malik implantın çap prosesinə cəmi 1,6 saniyə sərf olunub.
Siçanın onurğasında 4 həftə qalan implant 5-ci həftədə gözlənildiyi kimi xarab olmağa başlayıb. Bu müddət ərzində aksonlar implantda kanallar vasitəsilə “cücərə” və möhkəm bağlar yarada biliblər. Artıq bir neçə ay ərzində implantın karkası tədricən çürüyəcək, lakin onun yerini canlı toxumalar tutacaq. Əgər hər şey plan üzrə gedərsə, kliniki sınaqlardan təxminən 5 il sonra insan bədəninin mürəkkəb hissələrinin çapı üzərində təcrübələrə başlanılacaq.

Implant printed on a bioprinter returns mobility to paralyzed mice
A team of scientists from the University of California at San Diego reported on a new achievement in the field of three-dimensional bioprinting. For the first time in history, they managed to print an implant imitating a fragment of the spine. After its installation and engraftment, the rodent regained control over previously paralyzed hind limbs.
The difficulty with creating implants for the spinal cord is that it is necessary to connect among themselves axons, extremely thin nerve fibers that are sensitive to different conditions. Neither traditional 3D printing materials nor printers are suitable here. The size of a single drop of a substance is about 200 microns, while axons lie in channels that are much thinner, so the implant cannot be printed in the usual way, layer by layer.
Scientists have applied the technology of continuous projection microprinting, based on the material polyethylene glycol-gelatin methacrylate. This hydrogel hardens under the influence of ultraviolet radiation, but it happens very quickly, so the liquid polymer was mixed in advance with live neural stem cells. Light is irradiated over the entire plane of the material according to the product scheme embedded in the printer, 1000 times faster than conventional 3D printing, after which the output is a solid object with cells embedded in it. It took only 1.6 seconds to print the implant 2 mm thick.
After installation in the rat's spine, the implant lasted 4 weeks, and on the 5th it began to degrade - as planned. During this time, the axons managed to grow through the channels in the implant and create a stable connection. Now within a few months, the implant framework will gradually decompose, and living tissue will take its place. If everything goes according to plan, then after clinical trials, after about 5 years, experiments will begin on the printing of complex parts of the human body.