"Green America" şirkəti "Apple" korporasiyasına göndərdiyi ərizədə qeyd edib ki, benzol maddəsi leykemiya xəstəliyinə, n-heksan isə əsəb sisteminin korlanmasına səbəb olur
"Associated Press" agentliyinin məlumatına görə, "Apple" şirkəti öz qurğularının hazırlanması zamanı iki kimyəvi birləşmədən istifadəni dayandırıb.
"Apple"in baş qərargahına "Green America" şirkətindən qurğuların istehsalı zamanı təhlükəli birləşmələrdən - benzol və n-heksandan istifadəni qadağan edən tələblə bağlı ərizə göndərildikdən sonra bu qərar verilib.
itar-tass.com saytının məlumatına görə, 4 ay ərzində "Apple" mütəxəssisləri şirkətdə araşdırmalar aparsalar da, bu maddələrin əməkdaşların sağlamlığına mənfi təsirini təsdiq edən faktlar aşkarlamayıblar. Lakin buna baxmayaraq, korporasiya rəsmi olaraq, bütün məhsullarında həmin maddələrdən istifadəyə son qoyub.
Belə ki, zəhərli və kanserogen benzol maddəsi leykemiya xəstəliyinə, n-heksan isə insanın əsəb sisteminin korlanmasına səbəb olur.

Компания Green America направила петицию в Apple c данными о том, что бензол приводит к лейкемии, а н-гексан поражает нервную систему
Компания Apple отказалась от использования двух химических соединений при сборке своих устройств, включая планшетные компьютеры iPad и смартфоны iPhone. Об этом сообщило агентство Associated Press.
Решение было принято после того, как в марте в штаб-квартиру корпорации была направлена петиция от компании Green America с требованием запретить использование на производстве опасных соединений - бензола и н-гексана.
В течение четырех месяцев специалисты Apple проводили расследование, однако не нашли подтверждения тому, что вещества угрожали здоровью 500 тыс. сотрудников, работающих на 22 зарубежных фабриках по сборке устройств. При этом, на территории 18 фабрик вещество не было обнаружено, а на четырех других бензол и н-гексан использовались "в разумных количествах".
Тем не менее, компания приняла решение официально запретить использование веществ на завершающих стадиях сборки iPad, iPhone, iPod, компьютеров Mac, а также аксессуаров.
Токсичный и канцерогенный бензол может приводить к лейкемии, а н-гексан известен своим патологическим воздействием на нервную систему человека.