NASA robotu Antarktidanın buz altındakı vulkanlarını fəth etməyə hazırlaşır
NASA laboratoriyasının mütəxəssisləri buz və daş uçurumlara qalxa bilən, qurdabənzər “IceWorm” robotunu təqdim ediblər.
Müasir dövrdə texnika və peyk şəbəkəsinin inkişaf etməsinə baxmayaraq, insanların Yer kürəsində gedə bilmədiyi ərazilər hələ də mövcuddur. Antarktidadakı Erebus vulkanı Yer kürəsində fəaliyyətdə olan ən cənubdakı, hündürlüyünə görə isə qitədə ikinci vulkandır. Alimlər üçün bu, qədim varlıqların DNT izlərini tapmağı mümkün edən potensial "xəzinə" hesab olunur. Lakin təəssüf ki, tunellərdə karbon qazının yüksək konsentrasiyası onu insanlar üçün əlçatmaz edir.
popmech.ru saytının məlumatına əsasən, bu və buna bənzər digər vulkanlar NASA mühəndislərini “IceWorm” robotunu hazırlamağa vadar edib. NASA-nın reaktiv hərəkət Laboratoriyasının “Extreme Environments Robotics” qrupu bu layihə üzərində 2016-cı ildən işləyir. “IceWorm”un dizayneri Eyron Körtis robotun ekstremal şəraitdə qaz ilə çirklənmiş tunellərdə effektiv işləyə bilməsi üçün Erebus vulkanı haqqında bütün lazımi informasiyanı toplayıb.
“IceWorm” robotu qurd kimi hərəkət ediyi üçün bu adı alıb. Hündürlüyü təxminən 1,4 metr olan qurğu iki ayaq üzərində dayana bilir. Onun hərərkəti kənardan qurdun sürünməsinə bənzəyir.
E.Körtis qeyd edir ki, bu kimi hərəkət modeli tamamilə yeni və unikaldır. “IceWorm” artıq təhlükəli  şəraitdə – Vaşinqton ştatının Sent-Helens dağında müvəffəqiyyətlə sınaqdan keçirilib. Mühəndislər qeyd edir ki, robot yumşaq qara nisbətən buzlu səthdə daha yaxşı hərəkət edir.
Bu kimi robotların potensialı olduqca yüksəkdir.  Bu robot sayəsində geoloq və metreoloqlar üçün yalnız Yer kürəsində deyil, hətta açıq kosmosda belə, unikal məlumat əldə etmə üsulu meydana çıxır. Robotlar buzun qalın qatıyla örtülmüş Enkelad Ayı eləcə də, Avropa kimi buz yığınlarının 15 metrə çatdığı ərazilərdə tədqiqat aparmaq üçün mükəmməl vasitədir.

NASA robot worm is ready to conquer the icy volcanoes of Antarctica
Specialists from the NASA laboratory created a unique IceWorm robot that, like a rockworm, can climb steep cliffs of ice and stone.
Despite the network of satellites and modern technology, there are still places on Earth that people simply cannot get to. A good example is Mount Erebus in Antarctica. It is the southernmost active volcano on earth and the second highest volcano on the continent. For scientists, this is nothing more than a potential “treasury” in which it will be possible with high probability to find traces of the DNA of ancient beings. But, alas, for people it is not available - the culprit is the high concentration of carbon dioxide in the tunnels.
This mountain and other similar places became one of the reasons that prompted NASA engineers to create the IceWorm (ice worm) robot. Extreme Environments Robotics from NASA's Jet Propulsion Laboratory has been working on this project since 2016. Aaron Curtis, the lead designer of IceWorm, studied all the information currently available on the Erebus volcano so that the robot could work effectively even in extreme conditions of gassed tunnels. Curtis was looking for robots that could move on the ice. And although JPL experts have already been involved in projects like the LEMUR rock-climbing robot, a suitable construction for overcoming the sheer walls of ice has not yet been created.
IceWorm got its name thanks to the method of movement. Its height is about 1.4 meters, and the bot itself fixes its position on the ice with two "legs", using steel screws - one limb always higher than the other.
Curtis notes that this model of movement for the robot is "completely new and unique." It is worth noting that the limbs of the robot are equipped with pressure sensors, which allows the machine to assess the surface and balance on ice. Iceworm has already been successfully tested in dangerous conditions - on Mount St. Helens in Washington state, where in 1980 there was a strong eruption.
The potential of such robots is extremely high. If IceWorm and similar bots can overcome ice cliffs and climb volcanoes, then all scientists, from geologists to biologists and meteorologists, will have a unique method of data mining not only on Earth, but also on other planets, and even in outer space. These robots are ideal for the study of frozen moons like Enceladus or Europe, covered with a thick layer of solid ice, from which sharp and smooth hummocks rise - in some places their height reaches 15 meters.