AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 16 saylı şöbənin növbəti elmi seminarı keçirildi. İnstitutun elmi işçisi Yusif Sadıyev “E-idarəetmə sahəsində veb-analitika texnologiyalarının tətbiqi” adlı məruzəni təqdim edərək e-idarəetmədə məlumatların toplanması, veb-analitikanın rolu, e-idarəetmənin tətbiq sahələri və analitika problemləri haqqında məlumat verdi.
Məruzəçi bildirdi ki, e-idarəetmə dövlət daxilində informasiya axınını artırmaqla dövlətin idarə edilməsinin təkmilləşdirilməsi üçün informasiya texnologiyalarının istifadəsini ehtiva edir.
O, e-idarəetmədə məlumatların toplanması sxemini təqdim etdi. Qeyd etdi ki, e-dövlətin veb-infrastrukturu dövlət sektorunda fəaliyyət göstərən hər bir qurumun veb-resursu əsasında formalaşır: “Formalaşmış veb-infrastrukturda qurumlarla vətəndaşlar arasında onlayn interaktiv əlaqə yaranır”.
E-idarəetmədə veb-analitikanın rolundan danışan Y.Sadıyev bildirdi ki, e-idarəetmədə veb-resurslardan toplanmış məlumatlar üzərində analitikanın aparılması, istifadəçilərin analitikası, istifadəçilərin cografi analitikası mümkündür.
Məruzəçinin sözlərinə görə, ölkənin milli domen zonasında veb-resursların analitikasının aparılması onun milli təhlükəsizlik məsələsi ilə birbaşa bağlıdır. Bu sahədə təcrübəsi olan qabaqcıl ölkələr öz statistika sistemlərinin qurulmasına böyük əhəmiyyət verirlər. Veb-resursa yerləşdirilmiş sensorlar vasitəsilə ilkin məlumatlar toplanılır və yaxud kənar platformaların milli maraqların tələblərinə uyğun olaraq statistikası aparılır.
“Milli Statistika Sisteminin əsas istiqaməti veb-resurslardan toplanmış məlumatların etibarlı saxlanması, mövcud təcrübə əsasında analitikasının aparılması və informasiyanın fərdiliyinin qorunmasını təmin etməkdən ibarətdir”, – deyə bildirən Y.Sadıyev toplanmış məlumatların e-idarəetmədə qərar qəbul etmək üçün analiz olunduğunu diqqətə çatdırdı.
O, həmçinin e-idarəetmənin analitika problemlərindən bəhs etdi, bu problemlərə toplanmış məlumatların Big Data əmələ gətirməsi, vətəndaşların onlayn mühitdə identifikasiyası, onlayn mühitdə toplanmış fərdi məlumatların təhlükəsizliyi və s. aid edildiyini vurğuladı.

Исследовано применение технологий веб-аналитики в области э-управления
В Институте информационных технологий НАНА состоялся очередной научный семинар Отдела №16. Доклад на тему «Применение технологий веб-аналитики в области э-управления» представил научный сотрудник института Юсиф Садыев. Он рассказал о сборе информации в области э-управления, роли веб-аналитики, области применения э-управления и об аналитических проблемах.
Выступивший сказал, что э-управление, увеличивая поток информации внутри государства, предполагает использование информационных технологий для усовершенствования государственного управления.
Он представил схему сбора информации в области э-управления. Он отметил, что веб-инфраструктура э-правительства формируется на основе веб-ресурса каждой организации, которая функционирует в государственном секторе и сказал, что в формализованной веб-инфраструктуре создается интерактивный контакт между организациями и гражданами.
Ю.Садиев рассказал о роли веб-аналитика в области э-управления. Он подчеркнул, что возможно проведение аналитики информации, собранной из веб-ресурсов в области э-управления, аналитики пользователей и географической аналитики пользователей.
По словам выступившего, анализ веб-ресурсов в национальной доменной зоне страны напрямую связан с ее национальной безопасностью. Ведущие страны, имеющие опыт в этой области, придают большое значение созданию своих собственных статистических систем.
Он также рассказал о проблемах аналитики э-управления, и подчеркнул, что к этим проблемам относятся идентификация граждан в онлайн среде, безопасность личных данных, собранных в онлайн среде.