Rusiyanın “Akvarius” şirkəti “Windows Mixed Reality” texnologiyasını dəstəkləyən “Aquarius Cmp NS575” noutbukunu təqdim edib. Bu, virtual reallıqla işləmək üçün yaradılmış ilk noutbukdur.
life.ru saytının məlumatına görə, noutbuk “Full HD” (1920x1080 piksel) təsvir ölçülü 15,6 düymlük IPS displeylə təchiz edilib, “Intel Celeron”, “Pentium” və 6-cı, yaxud 7-ci nəsil “Core” prosessorları ilə işləyir. Qurğu 2 GB tutumlu “Nvidia GeForce MX150” sürətləndiricisi, 32 GB-dək əməli yaddaşa malikdir və 7 saat avtonom işləyə bilir.
“Microsoft”un sertifikatlaşdırmasından keçən aparat “Windows Mixed Reality” qarışıq reallıq platformasında işləyə bilər. Qurğu dizayner, müəllim və texniki ali məktəb tələbələri üçün nəzərdə tutulub. “Aquarius Cmp NS575” noutbukunun qiyməti haqda məlumat verilməyib.

Ноутбук имеет 15,6-дюймовый дисплей IPS с разрешением Full HD (1920х1080 пикселей), он базируется на базе процессоров Intel Celeron, Pentium и Core шестого или седьмого поколений. Устройство имеет ускоритель Nvidia GeForce MX150 с 2 Гб памяти, до 32 Гб оперативной памяти и работает на одном заряде до семи часов.
Аппарат прошёл сертификацию Microsoft и может работать на платформе смешанной реальности Windows Mixed Reality. Производитель рекомендует устройство дизайнерам, проектировщикам, преподавателям и студентам технических вузов. Стоимость Aquarius Cmp NS575 не сообщается.
«Мы видим потенциальный спрос в корпоративном сегменте, особенно в сфере образования, медицины, безопасности и промышленности», — заявила исполнительный вице-президент «Аквариус» Анна Чернякова.