Akademik Rasim Əliquliyev “III Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturu Konfransı”nda iştirak edib
17-18 oktyabr 2018-ci il tarixlərdə Moldovanın paytaxtı Kişinyov şəhərində “III Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturu Konfransı” (EaPEC 2018) keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev də iştirak edib.
Bu gün institutda keçirilən müşavirədə akademik R.Əliquliyev Avropa İttifaqı və Moldova Elmlər Akademiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilmiş “EaPEC 2018” konfransında müzakirə olunan məsələlər haqqında məlumat verib, həmçinin AzScienceNet-GEANT əməkdaşlığının inkişafına dair fikirlərini bölüşüb.
Alim bildirib ki, konfrans EaPConnect layihəsi çərçivəsində Avropa İttifaqı və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində (Azərbaycan, Belarusiya, Gürcüstan, Moldova və Ukrayna və s.) tədqiqat və təhsil cəmiyyətləri arasında əməkdaşlığın təşkilini nəzərdə tutur.
İnstitut direktorunun sözlərinə görə, “EaPEC 2018”in sessiya iclasları rəqəmsal kitabxanalar, rəqəmsal irs, açıq elm üçün elektron infrastruktur və Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilən tədqiqatlara həsr olunub. İclaslarda fizika və seysmologiya, biomedikal elmlər, robot, HPC və data analitikası, iqlim və ekologiya kimi tədqiqat sahələrində fikir mübadiləsi aparılıb.
Akademik qeyd edib ki, tədbir çərçivəsində kibertəhlükəsizlik, bulud xidmətləri, o cümlədən milli tədqiqat və təhsil şəbəkələri tərəfindən göstərilən xidmətlər üzrə seminarlar keçirilib. Eləcə də “Tədqiqatını işıqlandır” müsabiqəsinin qaliblərinə mükafatlar təqdim edilib.
Alim iclasda uzaq məsafədən insanların bir-biri ilə əlaqə yaratmasına imkan verən LOLA (LOw LAtency audio visual streaming system) texnologiyasının ölkəmizdə tətbiqi ilə bağlı tövsiyələrini də səsləndirib.
“AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsi və GEANT Assosiasiyası arasında əməkdaşlıq əlaqələrini gücləndirməliyik”, – deyə bildirən R.Əliquliyev Avropa Birliyinin EaPConnect layihəsi çərçivəsində göstərdiyi dəstəyin Azərbaycanın elm və təhsil müəssisələri tərəfindən səmərəli istifadəsi, həmçinin institut əməkdaşlarının GEANT-ın təşkil etdiyi konfranslar və EaPConnect-in layihələrində fəal iştirakının zəruriliyini vurğulayıb.

Академик Расим Алигулиев принял участие в III Конференции Э-инфраструктуры Восточного партнерства
С 17 по 18 октября 2018 года в Кишиневе, Молдавия, состоялась  III Конференция (EaPEC 2018) Э-инфраструктуры Восточного партнерства. На мероприятии принял участие академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алигулиев.
Сегодня на совещание, состоявшемся в институте, академик Р.Алигулиев довел до сведения информацию о вопросах, обсужденных на конференции EaPEC 2018, организованной Европейским союзом и Академией наук Молдавии, и поделился своими взглядами на развитие сотрудничества между AzScienceNet-GEANT.
Ученый сказал, что конференция предусматривает сотрудничество между научно-образовательными обществами в странах Европейского Союза и Восточного партнерства (Азербайджан, Беларусь, Грузия, Молдавия, Украина и т. д.) в рамках проекта EaPConnect.
По словам директора института, сессионные совещания EaPEC 2018посвящены цифровым библиотекам, цифровому наследию, электронной инфраструктуре для открытой науки и исследованиям, финансируемым Европейской комиссией. На встречах состоялся обмен мнениями по таким областям, как физика и сейсмология, робот, HPC и data аналитика, климат и экология.
Академик отметил, что в рамках мероприятия были проведены семинары по кибербезопасности, облачным услугам, а также услугам, предоставляемым национальными научно-исследовательскими и образовательными сетями. Победители конкурса «Освети свое исследование» были награждены призами.
Ученый озвучил свои рекомендации относительно применения в нашей стране технологии LOLA (LOw LAtency audio visual streaming system), которая позволяет людям общаться друг с другом на расстоянии.
Р.Алигулиев сказал, что необходимо укрепить сотрудничество между научно-компьютерной сетью AzScienceNet и Ассоциацией GEANT. Он подчеркнул важность эффективного использования научно-образовательными учреждениями Азербайджана поддержки, оказываемой Европейским союзом в рамках проекта «EaPConnect», а также важность участия сотрудников института в конференциях, организованных GEANT, и в проектах EaPConnect.