Akademik Rasim Əliquliyev “III Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturu Konfransı”nda iştirak edib
17-18 oktyabr 2018-ci il tarixlərdə Moldovanın paytaxtı Kişinyov şəhərində “III Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturu Konfransı” (EaPEC 2018) keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev də iştirak edib.
Bu gün institutda keçirilən müşavirədə akademik R.Əliquliyev Avropa İttifaqı və Moldova Elmlər Akademiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilmiş “EaPEC 2018” konfransında müzakirə olunan məsələlər haqqında məlumat verib, həmçinin AzScienceNet-GEANT əməkdaşlığının inkişafına dair fikirlərini bölüşüb.
Alim bildirib ki, konfrans EaPConnect layihəsi çərçivəsində Avropa İttifaqı və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində (Azərbaycan, Belarusiya, Gürcüstan, Moldova və Ukrayna və s.) tədqiqat və təhsil cəmiyyətləri arasında əməkdaşlığın təşkilini nəzərdə tutur.
İnstitut direktorunun sözlərinə görə, “EaPEC 2018”in sessiya iclasları rəqəmsal kitabxanalar, rəqəmsal irs, açıq elm üçün elektron infrastruktur və Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilən tədqiqatlara həsr olunub. İclaslarda fizika və seysmologiya, biomedikal elmlər, robot, HPC və data analitikası, iqlim və ekologiya kimi tədqiqat sahələrində fikir mübadiləsi aparılıb.
Akademik qeyd edib ki, tədbir çərçivəsində kibertəhlükəsizlik, bulud xidmətləri, o cümlədən milli tədqiqat və təhsil şəbəkələri tərəfindən göstərilən xidmətlər üzrə seminarlar keçirilib. Eləcə də “Tədqiqatını işıqlandır” müsabiqəsinin qaliblərinə mükafatlar təqdim edilib.
Alim iclasda uzaq məsafədən insanların bir-biri ilə əlaqə yaratmasına imkan verən LOLA (LOw LAtency audio visual streaming system) texnologiyasının ölkəmizdə tətbiqi ilə bağlı tövsiyələrini də səsləndirib.
“AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsi və GEANT Assosiasiyası arasında əməkdaşlıq əlaqələrini gücləndirməliyik”, – deyə bildirən R.Əliquliyev Avropa Birliyinin EaPConnect layihəsi çərçivəsində göstərdiyi dəstəyin Azərbaycanın elm və təhsil müəssisələri tərəfindən səmərəli istifadəsi, həmçinin institut əməkdaşlarının GEANT-ın təşkil etdiyi konfranslar və EaPConnect-in layihələrində fəal iştirakının zəruriliyini vurğulayıb.

22 October 2018 - 17:30 | Conferences, assemblies
The 3rd Eastern Partnership E-Infrastructure Conference (EaPEC 2018) was held in Chisinau, Moldova, on 17-18 October 2018. Academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliyev also attended the event.
IIT of ANAS held a meeting to discuss the 3rd Eastern Partnership E-infrastructures Conference, EaPEC 2018, which was organized by the European Union-funded EaPConnect project and RENAM, the Research and Educational Networking Association of Moldova.
Academician Rasim Alguliyev said that the conference, which was held in Chisinau, Moldova, on 17-18 October 2018, promotes cooperation between research and education communities in the European Union and Eastern Partnership countries (Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine).
According to the director of the Institute, sessions of EaPEC 2018 were dedicated to digital libraries, digital heritage, electronic infrastructure for open science and research funded by the European Commission.  At the meetings views on such areas as physics and seismology, biomedical sciences, robotics, HPC and data analysis, climate and ecology were exchanged.
The academician noted that seminars on cybersecurity, cloud services, as well as seminars on services provided by national research and education networks were held. The winners of the "Enlighten Your Research " contest were also awarded prizes.
The scientist also touched on the introduction of LoLa (Low Latency) audio-visual streaming technology in Azerbaijan, which will allow people to communicate with each other from a distance and support collaboration and education in the performing arts.
We need to strengthen cooperation between the AzScienceNet science network and the GEANT Association, he noted. Mr. Alguliyev emphasized the importance for the Azerbaijani scientific and educational institutions to make effective use of support available through the EaPConnect project and for the institute's employees to participate in conferences organized by GEANT and in EaPConnect project activities.