Yaponiyada “Beynəlxalq İnformatika Olimpiadası 2019”un bayrağı Azərbaycana təqdim olunub
Yaponiyanın Tsukuba şəhərində məktəblilərin 30-cu Beynəlxalq İnformatika Olimpiadası (IOI) başa çatıb.
Yaponiyanın Təhsil, Elm, Mədəniyyət, İdman və Texnologiyalar Nazirliyinin məsul işçilərinin, bir sıra nüfuzlu ictimai təşkilat və şirkət rəhbərlərinin qatıldıqları bağlanış mərasimində olimpiada iştirakçılarının mükafatlandırılması ilə yanaşı, növbəti ildə yarışın Azərbaycanda keçiriləcəyi elan edilib. Təşkilatçılar tərəfindən Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının bayrağı ölkəmizin təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanova təqdim olunub.
Tədbirdə çıxış edən F.Qurbanov olimpiadanın başa çatması münasibətilə iştirakçıları təbrik edib, tədbirin yüksək səviyyədə təşkilinə görə təşkilatçılara və Yaponiya hökumətinə təşəkkürünü bildirib. Nazir müavini iştirakçıları gələn il ölkəmizdə keçiriləcək 31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasına dəvət edib, Azərbaycanla bağlı məlumatları onların diqqətinə çatdırıb.
Sonra ölkəmiz haqqında qısa film nümayiş etdirilib.
Beləliklə, 2019-cu ildə 31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadası Azərbaycanda təşkil olunacaq.
Yaponiyada keçirilən olimpiadada ölkəmizin milli komandası üzvlərinin nəticələri əvvəlki illərə nisbətən xeyli yaxşılaşıb. Şagirdlər foruma Respublika Beynəlxalq Olimpiadalara Hazırlıq Mərkəzində Təhsil Nazirliyi və “Azercell Telekom” MMC-nin Barama İnnovasiya və Sahibkarlıq Mərkəzinin dəstəyi ilə hazırlaşıblar.
Respublikamız bu beynəlxalq tədbirdə 24 dəfə təmsil olunub. Ümumilikdə 55 azərbaycanlı məktəbli bu olimpiadada iştirak edib. Şagirdlərimiz Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasından bu günədək biri gümüş, dördü bürünc olmaqla beş medal qazanıblar.

The flag of "International Olympiad in Informatics 2019" presented to Azerbaijan in Japan
In addition to awarding the Olympics participants at the closing ceremony of the responsible employees of the Ministry of Education, Science, Culture, Sports and Technology, a number of prestigious public organizations and company managers, the next year's race was announced in Azerbaijan. Organized by the organizers, the flag of the International Informatics Olympiad was presented to the Deputy Minister of Education of our country Firudin Gurbanov.
Gurbanov congratulated the participants at the end of Olympiad and thanked the organizers and the Japanese government for organizing the event at a high level. The Deputy Minister invited the participants to the 31st International Olympiad in Informatics to be held in our country next year.
Then a short film about our country was demonstrated.
So, in 2019, the 31st International Olympiad in Informatics will be held in Azerbaijan.
The results of the national team  have significantly improved in comparison with previous years “Azercell Telecom” LLC, the leading mobile operator in Azerbaijan, is providing support to our schoolchildren. Thus, the local participants received a special training course at “Barama” Innovation and Entrepreneurship Center of “Azercell Telecom” LLC before they left for Japan.
Our republic was represented 24 times at this international event. Totally 55 Azerbaijani schoolchildren took part in this Olympiad. So far, Azerbaijan won 5 medals in this international contest, including 1 silver and 4 bronze medals.