Əmək, məşğulluq, sosial müdafiə və sosial təminat sahələrində elektron xidmətlərin tətbiqinin genişləndirilməsi haqqında AR Prezidentinin Fərmanı
05 Sentyabr 2018 - 17:16 | Mühüm hadisələr
Azərbaycan Respublikasında modern və çevik idarəetmənin təmin edilməsi, dövlət orqanlarının fəaliyyətində şəffaflığın artırılması və korrupsiyaya şərait yaradan halların aradan qaldırılması məqsədi ilə əhaliyə göstərilən xidmətlərin elektron qaydada həyata keçirilməsi istiqamətində əhəmiyyətli işlər görülmüşdür.
Bununla belə, vətəndaşlara xidmət göstərilməsində şəffaflığı və operativliyi təmin etmək üçün əmək, məşğulluq, sosial müdafiə və sosial təminat sahələrində dövlət xidmətlərinin tam elektronlaşdırılması, müvafiq informasiya sistemlərinin formalaşdırılması, informasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə innovativ idarəetmənin təmin edilməsi, korrupsiya, sui-istifadə və süründürməçilik hallarının qarşısının alınması yönündə bir sıra əlavə tədbirlərin görülməsinə zərurət vardır.
Göstərilən sahələrdə idarəetmə sisteminin təkmilləşdirilməsini, habelə Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin strukturuna daxil olan bir sıra qurumların fəaliyyətinin səmərəliliyinin artırılmasını təmin etmək məqsədi ilə Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin informasiya sistemləri əsasında “Mərkəzləşdirilmiş elektron informasiya sistemi” (bundan sonra – MEİS) yaradılsın.
2. Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi:
2.1. Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin fəaliyyət istiqamətləri üzrə əhaliyə göstərilən xidmətlərin vahid platforma üzərindən elektron formada təqdim edilməsi məqsədi ilə "e-sosial" internet portalının (bundan sonra – Portal) üç ay müddətində yaradılmasını təmin etsin;
2.2. məşğulluq tədbirləri ilə bağlı xidmətlərin elektron şəkildə həyata keçirilməsi məqsədi ilə MEİS-də məşğulluq altsisteminin altı ay müddətində yaradılmasını təmin etsin;
2.3. Portal vasitəsilə aparılan əməliyyatların və fərdi məlumatların təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidməti ilə birlikdə tədbirlər görsün;
2.4. Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə razılaşdırmaqla üç ay müddətində:
2.4.1. MEİS haqqında əsasnamənin layihəsini hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
2.4.2. Portal haqqında əsasnamənin layihəsini hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
2.4.3. pensiya təyinatının avtomatlaşdırılmasına, bu sahədə xidmətlərin elektron qaydada göstərilməsinə və vətəndaşların sosial sığorta stajının müəyyən edilməsinə dair qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflərini hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
2.5. bu Fərmandan irəli gələn digər tədbirləri görsün.
3. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi Portalın və bu Fərmanın 2.2-ci bəndində nəzərdə tutulan altsistemin fəaliyyətini təmin etmək məqsədilə onlarla digər dövlət orqanlarının informasiya sistemləri və ehtiyatları arasında informasiya mübadiləsinin və elektron xidmətlərin göstərilməsinin “elektron hökumət” portalı vasitəsilə təşkili üçün tədbirlər görsün.
4.1. əmək, məşğulluq, sosial müdafiə və sosial təminat sahələrində xidmətlərin elektron qaydada həyata keçirilməsi və pensiya təyinatının tam elektronlaşdırılmasına keçidlə əlaqədar Azərbaycan Respublikası qanunlarının təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflərini iki ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
4.2. Portalın və bu Fərmanın 2.2-ci bəndində nəzərdə tutulan altsistemin yaradılması və saxlanması ilə bağlı xərclərin maliyyələşdirilməsini iki ay müddətində təmin etsin;
4.3. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarının bu Fərmana uyğunlaşdırılması ilə bağlı təkliflərini üç ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
4.4. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının bu Fərmana uyğunlaşdırılmasını üç ay müddətində təmin edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
4.5. mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının bu Fərmana uyğunlaşdırılmasını nəzarətdə saxlasın və bunun icrası barədə beş ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
5. Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının və normativ xarakterli aktların bu Fərmana uyğunlaşdırılmasını təmin edib Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə məlumat versin.

Указ Президента Азербайджанской Республики о расширении применения электронных услуг в сферах труда, занятости, социальной защиты и социального обеспечения
05 Сентябрь 2018 - 17:16 | Важные события
В Азербайджанской Республике была проделана значительная работа для обеспечения современного и проворного управления, повышения прозрачности деятельности государственных органов и устранения случаев, создающих условия для коррупции.
Однако необходимо принять ряд дополнительных мер по полной электронизации государственных услуг в сфере труда, занятости, социальной защиты и социального обеспечения, формированию соответствующих информационных систем, обеспечению инновационного управления с применением информационных технологий,  предотвращению коррупции, злоупотреблений и волокит для предоставления прозрачности и оперативности в предоставлении гражданам услуг.
В целях усовершенствования системы управления в этих сферах, а также для повышения эффективности деятельности ряда организаций, входящих в структуру министерства труда и социальной защиты населения Азербайджанской Республики, руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, постановляю:
1. На основе информационных систем министерства труда и социальной защиты населения Азербайджанской Республики создать «Централизованную электронную информационную систему» (ЦЭИС).
2. Министерство труда и социальной защиты населения Азербайджанской Республики:
2.1. Министерству труда и социальной защиты населения Азербайджана поручено обеспечить создание в течение трех месяцев Интернет-портала «e-social» с целью предоставления в электронной форме посредством единой платформы оказываемых населению услуг;
2.2. В течение шести месяцев, с целью осуществления в электронной форме услуг, связанных с мероприятиями по занятости, обеспечить создание в ЦЭИС подсистемы занятости;
2.3. В целях обеспечения безопасности персональных данных и операций, осуществляемых через портал, принять совместные меры с Особой государственной службой охраны Азербайджанской Республики;
2.4. Министерству юстиции в течение трех месяцев при согласовании с министерством финансов и Государственным агентством по оказанию услуг населению и социальным инновациям при Президенте Азербайджана поручено:
2.4.1. Подготовить проект положения о ЦЭИС и представить Президенту Азербайджанской Республики;
2.4.2. Подготовить проект положения о портале и представить Президенту Азербайджанской Республики;
2.4.3. Подготовить предложения в связи с усовершенствованием законодательства по автоматизации пенсионных назначений, предоставлению в электронном порядке услуг в этой сфере и определению стажа социального страхования граждан и представить Президенту Азербайджана;
2.5. Решить другие вопросы, вытекающие из этого указа.
3. Государственному агентству по оказанию услуг населению и социальным инновациям при Президенте Азербайджана поручено принять меры по организации обмена информацией и электронными услугами через портал «электронное государство» между информационными системами и ресурсами десятков других государственных органов в целях обеспечения деятельности портала и подсистемы, упомянутой в пункте 2.2 настоящего указа.
4. Кабинету министров Азербайджанской Республики поручено:
4.1. В течение двух месяцев подготовить предложения по усовершенствованию законов Азербайджана в связи с осуществлением в электронном порядке услуг в сферах труда, занятости, социальной защиты и социального обеспечения, а также переходом на полную электронизацию пенсионных назначений и представить Президенту Азербайджана;
4.2. В течение двух месяцев обеспечить финансирование расходов по созданию и содержанию портала и подсистемы, предусмотренной в пункте 2.2 указа;
4.3. В течение трех месяцев подготовить предложения по приведению актов Президента Азербайджана в соответствие с этим указом и представить главе государства;
4.4. В течение трех месяцев привести нормативно-правовые акты Кабмина в соответствие с этим указом и проинформировать об этом Президента;
4.5. Проконтролировать приведение нормативно-правовых актов центральных органов исполнительной власти в соответствие с этим указом и в течение пяти месяцев проинформировать главу государства об исполнении;
4.6. Решить другие вопросы, вытекающие из этого указа.
5. Министерству юстиции поручено обеспечить приведение нормативно-правовых актов центральных органов исполнительной власти и актов нормативного характера в соответствие с указом и проинформировать Кабинет министров.