Stenford Universitetinin alimləri autizm xəstəliyindən əziyyət çəkən uşaqların müalicəsi üçün “Google Glass” eynəyindən istifadə etməyə başlayıblar.
Tədqiqat çərçivəsində universitet ekspertləri Ketlin Foss və Nik Haber tərəfindən sifətin tanınması texnologiyası maşın təlimi ilə uyğunlaşdırılıb. Yeni layihə “Autism Glass Project” adlanır. Xüsusi proqram ünsiyyət zamanı emosiyaları həmsöhbətin üz ifadəsinə görə müəyyənləşdirir, “Google Glass” istifadəçisi isə hazırda hansı emosiyaların ifadə edilməsi barədə məlumatlandırılır. Psixoloqların sözlərinə görə, bu, sosial bacarıqların inkişafına kömək edir.
hi-news.ru saytının məlumatında bildirilir ki, eksperimentdə autizmə tutulan 14 uşaq iştirak edib. Onlardan bir neçə gün ərzində eynəyi taxmaq tələb olunub. Nəticədə 14 ailənin 12-si tədqiqatın sonunda bildirib ki, uşaqlar göz təmasına cəhdə daha yaxşı reaksiya verməyə, eləcə də sadə dialoqlar qurmağa başlayıblar. Hazırda ekspertlərin məqsədi daha uzunmüddətli tədqiqatlar aparmaqdan, həmçinin “Google Glass” eynəyinin uşaq psixikasına təsirini öyrənməkdən ibarətdir. Çünki sistemin öz effektivliyini sübut edəcəyi təqdirdə bu, psixoloqla işə əsaslanmayan yeni autizm terapiya metodu ola bilər.

Scientists at Stanford use Google Glass to treat autism
A few years ago, it seemed that Google Glass, if not universally distributed, would stand at least one step with smart bracelets and smart clocks. Consumer product points could not become, but they found application in other, sometimes even more useful areas. For example, Stanford University scientists began using Google Glass to help children suffering from autism.
In the framework of the study, Stanford scientists, scientists Catalin Voss and Nick Haber, combined face recognition technology with machine learning. As the publication Engadget, the new project was called Autism Glass Project. A special program when communicating determines the emotions on the person's face, and a person in Google Glass gets a hint about what exactly is being expressed at the moment. According to psychologists, this helps in the development of social skills.
14 children with autism participated in the experiment. They needed to wear glasses in ordinary life for several days. As a result, 12 families out of 14 at the end of the study said that children responded better to eye contact attempts and even started simple dialogues, which was not observed before the study. Now experts are focused on carrying out longer studies, as well as studying how Google Glass affects the child's psyche and whether it affects at all. After all, in fact, if the system proves its effectiveness, it can become a new method of therapy of autism, not based on work with a psychologist.