11 May 2018 - 12:28 | Texnoloji yeniliklər
Cənubi Koreyalı alimlər “Experimental Biology 2018” konfransı çərçivəsində evdə yemək çap etmək üçün 3D-printer təqdim ediblər.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, tədqiqatçıların hazırladıqları cihaz qida maddələrindən istifadə edərək, qida məhsullarının fiziki xüsusiyyətləri və nanoölçülü teksturunu təqlid edə bilir. Qida maddələri (əsasən, zülallar və karbohidratlar) xammalın kriogen üyüdülməsinin köməyilə mənfi 100 dərəcə Selsi temperaturda parçalanır. Bundan sonra su, təzyiq və yüksək temperaturun təsiri ilə tərkib məsaməli nazik pərdəyə çevrilir. “Printer-aşbaz” qida maddələrini qat-qat düzür, sonra üst hissədən məhsulun teksturu “çap edilir”.
Alimlər ixtira etdikləri qurğuya böyük tələbat olacağına ümid edirlər. Belə ki, mütəxəssislərin proqnozlarına əsasən, 2050-ci ildə Yer kürəsinin əhalisi 10 milyarda çatacaq. Yeməyin çap edilməsi üsulu isə bir çox insanı aclıqdan xilas edə, saxlanma və çatdırılma xərclərini azalda bilər. Həmçinin, 3D-çapın köməyilə istifadəçinin istəyinə uyğun hazırlanmış yemək onun sağlamlığı üçün maksimum faydalı ola bilər.

South Korea has created a 3D printer for food printing
At the Experimental Biology 2018 conference, scientists from South Korea introduced a 3D printer for  food printing.
Researchers have assembled a device that can reproduce the physical properties and nanoscale texture of food products, using nutrient powder ingredients for this. Powder is manufactured as follows: nutrients (mainly proteins and carbohydrates) are crushed with cryogenic grinding at a temperature of minus 100 degrees Celsius. After this, under the influence of pressure, high temperatures and water, the contents turn into a porous film.
Scientists hope that their invention will be in demand in the future, because, according to experts, by 2050 the world population will increase to 10 billion people. And this way of cooking can save many people from hunger, as well as reduce the cost of shipping, storage and transportation.