AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 2 saylı şöbəsinin 2018-ci il üçün elmi-tədqiqat planı müzakirə edildi. İnstitutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev şöbənin cari ildə elmi-tədqiqat fəaliyyəti, elmi seminarlarda və konfranslarda məruzələr, tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin nəşri və s. ilə bağlı görüləcək işlər haqqında məlumat verdi.
Bildirdi ki, Big data mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi problemləri istiqamətində e-dövlətin informasiya təhlükəsizliyinin idarə edilməsi modelləri və metodları, kompüter şəbəkələrinin intellektual monitorinqi metodları, bulud texnologiyalarının təhlükəsizliyinin təmin edilməsi modelləri, təşkilatlarda informasiya təhlükəsizliyinin menecmenti strategiyaları, botnetlərin aşkarlanması metodları, mobil e-imza alqoritmləri və autentifikasiya protokolları, kiber-fiziki sistemlərdə ənənəvi və hədəfyönümlü hücumların aşkarlanması metodları, kriptovalyuta sistemlərinin informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi metodları və s. sahələrdə elmi araşdırmaların aparılması planlaşdırılır. Big Data, Deep Learning, Machine Learning, Process Mining, Soft computing və s. kimi innovativ yanaşmaların əsasında müxtəlif təhdid mühitlərində informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün yeni nəsil yanaşmaların, metod və alqoritmlərin işlənməsi nəzərdə tutulur.
Məruzəçi şöbə əməkdaşlarının elmi-texniki konfranslarda, seminarlarda və simpoziumlarda nəzərdə tutulan iştirakı və tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin dərci ilə bağlı görüləcək işlər haqqında da məlumat verdi.
O, 2018-ci ilin birinci yarısında şöbədə bir fəlsəfə doktorluğu işinin dissertasiya şurasında müdafiə olunacağını və bir neçə elmlər doktoru işinin də ilin sonuna kimi başa çatdırılmasının planlaşdırıldığını bildirdi.
Məruzəçi şöbənin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) Elm Fondunun qrant layihələrində iştirak etdiyini diqqətə çatdırdı.
Mövzu ilə bağlı ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı, məruzəçi çoxsaylı sualları cavablandırdı.
Sonda AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək şöbənin illik planı üzrə bir sıra təklif və tövsiyələrini səsləndirdi. Alim şöbədə informasiya təhlükəsizliyi problemləri üzrə aparılan elmi-tədqiqatların səmərəliyinin artırılmasının vacibliyini vurğuladı.

Studies on information security will be continued
Scientific-research plan for department No 2 of the Institute of Information Technologies of ANAS was discussed. Head of the department, PhD in technical sciences Yadigar Imamverdiyev gave detailed information about presentations of the Department in the current year, reports in the scientific workshops and conferences, publication of articles in well-known scientific magazines and other works to be done.
He noted that scioentific studies are planned to be carried out information security management models and methods in the field of information security provision in the Big data, methods of intelligent monitoring of computer networks, models of security of cloud technologies, information security management strategies in organizations, methods of detection of botnets, mobile e-signature algorithms and authentication protocols, methods for detecting traditional and targeted attacks in cyber-physical systems, methods of ensuring information security of cryptanalyst systems, etc. Development of new innovative approaches, methods and algorithms are to be considered to provide information security in various threat environments based on innovative approaches like Big Data, Deep Learning, Machine Learning, Process Mining, Soft computing, etc.
The rapporter also informed about the participation of the department staff in the scientific conferences, seminars and symposiums, and the works to be done in the publication of articles in well-known scientific journals.
The reporter noted that the department participated in grant projects of the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan and the State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR) Science Foundation.
A detailed exchange of views on the subject was made, and the speaker answered numerous questions.
At the end, academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology of ANAS, academician Rasim Alguliev made a number of suggestions and recommendations on the annual plan of the department. The scientist emphasized the importance of increasing the efficiency of scientific research on information security issues in the department.