AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 2 saylı şöbəsinin 2018-ci il üçün elmi-tədqiqat planı müzakirə edildi. İnstitutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev şöbənin cari ildə elmi-tədqiqat fəaliyyəti, elmi seminarlarda və konfranslarda məruzələr, tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin nəşri və s. ilə bağlı görüləcək işlər haqqında məlumat verdi.
Bildirdi ki, Big data mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi problemləri istiqamətində e-dövlətin informasiya təhlükəsizliyinin idarə edilməsi modelləri və metodları, kompüter şəbəkələrinin intellektual monitorinqi metodları, bulud texnologiyalarının təhlükəsizliyinin təmin edilməsi modelləri, təşkilatlarda informasiya təhlükəsizliyinin menecmenti strategiyaları, botnetlərin aşkarlanması metodları, mobil e-imza alqoritmləri və autentifikasiya protokolları, kiber-fiziki sistemlərdə ənənəvi və hədəfyönümlü hücumların aşkarlanması metodları, kriptovalyuta sistemlərinin informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi metodları və s. sahələrdə elmi araşdırmaların aparılması planlaşdırılır. Big Data, Deep Learning, Machine Learning, Process Mining, Soft computing və s. kimi innovativ yanaşmaların əsasında müxtəlif təhdid mühitlərində informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün yeni nəsil yanaşmaların, metod və alqoritmlərin işlənməsi nəzərdə tutulur.
Məruzəçi şöbə əməkdaşlarının elmi-texniki konfranslarda, seminarlarda və simpoziumlarda nəzərdə tutulan iştirakı və tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin dərci ilə bağlı görüləcək işlər haqqında da məlumat verdi.
O, 2018-ci ilin birinci yarısında şöbədə bir fəlsəfə doktorluğu işinin dissertasiya şurasında müdafiə olunacağını və bir neçə elmlər doktoru işinin də ilin sonuna kimi başa çatdırılmasının planlaşdırıldığını bildirdi.
Məruzəçi şöbənin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) Elm Fondunun qrant layihələrində iştirak etdiyini diqqətə çatdırdı.
Mövzu ilə bağlı ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı, məruzəçi çoxsaylı sualları cavablandırdı.
Sonda AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək şöbənin illik planı üzrə bir sıra təklif və tövsiyələrini səsləndirdi. Alim şöbədə informasiya təhlükəsizliyi problemləri üzrə aparılan elmi-tədqiqatların səmərəliyinin artırılmasının vacibliyini vurğuladı.

Обсудили научно-исследовательский план отдела №2 Института информационных технологий НАНА на 2018 год. Заведующий отделом института, доктор философии по технике, доцент Ядигяр Имамвердиев проинформировал о предстоящей в текущем году работе в отделе. Он предоставил информацию о научно-исследовательской деятельности отдела, о докладах на научных семинарах и конференциях, о публикации статей в известных научных журналах.
Выступавший отметил, что в направлении проблем обеспечения информационной безопасности в среде Big data ведутся исследования в области моделей и методов управления информационной безопасности э-государства, методов интеллектуального мониторинга компьютерных сетей, моделей обеспечения безопасности облачных технологий, стратегий менеджмента информационной безопасности в организациях, методов обнаружения ботнетов, методов обнаружения традиционных и целенаправленных атак в киберфизических системах, методов обеспечения информационной безопасности криптовалютных систем. Планируется разработка подходов, методов и алгоритмов нового поколения для обеспечения информационной безопасности в различных средах угроз на основе таких инновационных подходов, как Big Data, Deep Learning, Machine Learning, Process Mining, Soft computing.
Заведующий отдела предоставил информацию об участии сотрудников в научно-технических конференциях, семинарах и симпозиумах, публикации статей в научных журналах.
Выступавший подчеркнул, что отдел участвует в грант проектах Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики и Научного фонда Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики.
Состоялся обмен мнениями, выступавший озвучил ответы на вопросы.
В заключение академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алигулиев озвучил ряд предложений относительно деятельности отдела. Ученый отметил важность повышения эффективности научных исследований по вопросам информационной безопасности.