19 Yanvar 2018 - 16:00 | Konfranslar, İclaslar
İnstitutun magistrantı Elşən Bağırov tranzaksiyaların paylanmış açıq reyestrlərinin etibarlı təşkilinə ən perspektivli yanaşmalardan biri olan blokçeyn texnologiyası haqqında geniş məlumat verdi. O, blokçeyn texnologiyaları, istifadə olunan infrastruktur və baza protokolları, konsensus modelləri, servislər, proqram təminatı, tətbiqlər və biznes həllər barədə məlumatları diqqətə çatdırdı.
Blokçeyn texnologiyasının vaxta qənaət, izafi xərclərin minimuma endirilməsi, risklərin azaldılması və etibarlılığın artırılması kimi üstünlüklər vəd etdiyini söyləyən məruzəçi blokçeyn texnologiyasının ilk tətbiqi olan bitkoin kriptovalyutası və mövcud problemlərdən də söz açdı. Blokçeynin tranzaksiyaların yoxlanması və təhlükəsizliyi üçün etibarlı üçüncü tərəfin tələb edildiyi əksər sahələrdə tətbiq tapa biləcəyini qeyd edən məruzəçi, bu texnologiyanın geniş tətbiqi üçün bir sıra texnoloji və hüquqi problemlərin, o cümlədən miqyaslanma, idarəetmə və tənzimləmə probleminin həllinin vacib olduğunu vurğuladı.
Sonda məruzə ətrafında müzakirələr aparıldı, suallar cavablandırıldı. Magistrantın elmi rəhbəri, şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev bu texnologiyanın gələcək tədqiqi üzrə bir sıra təklif və tövsiyələrini səsləndirdi.

Состоялся семинар, посвященный технологиям блокчейн
Магистрант института Эльшан Багиров проинформировал о технологии блокчейн, которая является одним из наиболее перспективных подходов к надежной организации распределенных открытых реестров транзакций. Он довел до внимания информацию о технологии блокчейн, об используемых инфраструктурах и базовых протоколах, о консенсусных моделях, услугах, программном обеспечении, приложениях и бизнес-решениях.
Отметив, что технология блокчейн имеет такие многообещающие преимущества, как экономия времени, сведение ненужных затрат к минимуму, снижение риска и повышение надежности, выступавший рассказал о проблемах биткоин криптовалюты, являющейся первым применением технологии блокчейн. Он подчеркнул важность решения ряда технологических и правовых проблем, включая решение проблемы масштабирования, управления и регулирования, для широкого применения этой технологии.
В заключение состоялся обмен мнениями, прозвучали ответы на вопросы. Научный руководитель магистранта, заведующий отделом, доктор философии по технике, доцент Ядигяр Имамвердиев озвучил ряд предложений для будущих исследований этой технологии.