Xəstəliklərin diaqnostikası üçün süni intellekt alqoritmləri tətbiq olunacaq
Həkimlərə ürək və ağ ciyər xəstəliklərinin diaqnostikasında kömək etmək üçün nəzərdə tutulmuş ilk süni intellekt alqoritmləri Böyük Britaniyanın dövlət xəstəxanalarında artıq 2018-ci il yay aylarında fəaliyyət göstərməyə başlayacaq. Hər bir pasiyent süni intellektin xidmətlərindən ödənişsiz istifadə edə biləcək.
Səhiyyə sahəsi üzrə ekspertlər əmindirlər ki, xəstəliklərin diaqnostikası məqsədilə süni intellektin tətbiqi hər il milyard funta qədər qənaət etməyə kömək etməklə bərabər, xəstəliklərin diaqnostikası prosesini də sürətləndirəcək. Belə ki, alqoritmlər istirahət günləri tələb etmədən fasiləsiz olaraq şəkillər üzərində işləyəcək. Tibbi personal isə müəyyən müddətdən sonra yorulur, həmçinin onların məhsuldarlığı bununla aşağı düşür.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, ağ ciyər xərçəngini aşkar etmək və ürək-damar xəstəliklərinin diaqnozunu qoymaq imkanına malik süni intellekt əsaslı sistemlər Con Redklif adına hospitalın mühəndisləri tərəfindən hazırlanıb. “Ultromics” alqoritmi infarkt əlamətləri və ağ ciyər xərçənginin aşkara çıxarılmasından əlavə, şəkillərdəki ən xırda detallara da diqqət yetirir. Buna görə də o, digər xəstəliklərin aşkara çıxarılmasında da kömək edə biləcək.
Həkimlər arasında səhv diaqnozun qoyulması hallarına tez-tez rast gəlindiyinə görə, istehsalçılar öz alqoritmini tibbi müəssisələrə pulsuz təqdim edəcəklər. BBC-nin məlumatına əsasən, hər il orta statistik xəstəxanalarda hazırlanan 60 000 şəkildən 12 000-i yanlış diaqnozun qoyulması ilə nəticələnir.
Sınaqların nəticələri hələ dərc edilməsə də, proqram təminatı yoxlanılma mərhələsindədir. Həkimlər bildirirlər ki, süni intellekt şəkillər üzrə diaqnozların qoyulmasının öhdəsindən insanlardan daha yaxşı gəlir.

Начнут применять ИИ-алгоритмы для диагностики заболеваний
Первые алгоритмы искусственного интеллекта, призванные помочь врачам с диагностикой заболеваний сердца и лёгких, начнут работать в государственных клиниках Великобритании уже летом 2018 года. Услугами ИИ каждый пациент сможет воспользоваться бесплатно.
Эксперты в области здравоохранения уверены, что применение ИИ для диагностики заболеваний не только поможет ежегодно экономить до миллиарда фунтов, но и ускорит процесс диагностики болезней — алгоритмы будут работать со снимками быстро и без выходных, тогда как медицинский персонал устаёт, а вместе с тем снижается и его производительность.
Системы на основе ИИ, способные выявлять рак лёгких и диагностировать сердечно-сосудистые заболевания, разработали инженеры из госпиталя имени Джона Редклиффа. Помимо выявления признаков инфаркта и рака лёгких, алгоритм Ultromics обращает внимание и на другие мельчайшие детали со снимков, поэтому он наверняка поможет и с выявлением иных заболеваний.
Разработчики бесплатно предоставят свой алгоритм медицинским учреждениям, ведь среди врачей нередки ошибки в постановке диагноза. По данным BBC, из 60 000 тысяч снимков, которые ежегодно делаются в среднестатистической больнице, 12 000 приводят к постановке ложных диагнозов.
Сейчас программное обеспечение тестируют, и хотя результаты испытаний ещё не опубликованы, врачи сообщают, что ИИ справляется с постановкой диагнозов по снимкам гораздо лучше людей.