“CeyKeyMedikal” şirkəti ürək-damar xəstəliklərinin diaqnostikası üçün kredit kartından kiçik kardioqraf təqdim edib. Çəkisi cəmi 25 qr olan qurğu bir həftə ərzində insanın ürəyinin fəaliyyətini qeydə alır. Sonra informasiya USB vasitəsilə portala ötürülür. Burada həkim onu təhlil edərək ilkin diaqnoz qoya bilər.
Şirkətin direktoru Aleksandr Kostrikin bildirib ki, “ELSKAN” layihəsinin əsas üstünlüyü ürək qulaqcıqlarının fibrilyasiyasının erkən mərhələdə qeydə alınması və diaqnostikası imkanıdır. Bu problem tromboemboliya, insult və infarktdan ölümün əsas səbəblərindəndir.
meddaily.ru saytının məlumatına görə, kardioqrafın kliniki sınaqları zamanı müayinənin nəticələrinə əsasən, ürəkdə 20 əməliyyat yerinə yetirilib və ya dərmanlarla müalicə tövsiyə edilib. Qurğunun qiymətinin 35-85 dollar təşkil edəcəyi gözlənilir.

Уникальное компактное устройство поможет выявить проблемы с сердцем
Компания "ДжейКейМедикал" представила кардиограф для диагностики сердечно-сосудистых заболеваний размером меньше кредитной карты и весом всего 25 граммов. Кардиограф способен фиксировать работу сердца человека в течение недели. Розничная цена должна составить 2000-5000 рублей.
Далее через USB информация передается на портал, где ее может проанализировать врач и поставить предварительный диагноз. Комментирует директор компании Александр Кострикин: "Главное достоинство проекта "ЭЛСКАН" - это возможность регистрации и диагностирования фибрилляций предсердий на ранней стадии.
Эта проблема выходит на первый уровень смертности от тромбоэмболии, инсультов и инфарктов. Во время клинических испытаний прибора по результатам обследования (более 300) было выполнено 20 операций на сердце или рекомендована медикаментозная терапия".