AMEA-nın akademik-katibi: "Daha uğurlu gələcəyə nail olmaq üçün yüksək intellektli, dərin elmi biliklərə malik innovativ təfəkkürlü gənclik yetişməlidir"
02 İyun 2014 - 11:00 | Konfranslar, İclaslar
Bu fikirləri AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv, professor Rasim Əliquliyev Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrında Azərbaycan Gənclərinin VII Forumunun bölmə iclasında çıxışı zamanı səsləndirdi.
"Yaradıcı gənclərə dəstək və ölkənin innovativ potensialı" adlı bölmədə istedadlı gənclərlə işin daha səmərəli təşkili ilə bağlı görülən işlərdən danışan alim bu gün ölkəmizdə gənclərin potensialının artırılması və onların inkişafı üçün geniş imkanların yaradıldığını bildirdi.
Alim AR Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan gəncliyi 2011-2015-ci illərdə” Dövlət Proqramı haqqında Sərəncamından irəli gələn vəzifələrdən söz açdı. "Ölkəmizdə biliklər cəmiyyətinin qurulması dövlət başçısının çağırışıdır" deyə bildirən institut direktoru gənc alimlərin cəmiyyətdə əsl vətəndaş kimi yetişərək bu prosesdə fəal iştirakının vacibliyini önə çəkdi. Qeyd etdi ki, biliklər cəmiyyətinin əsas qurucuları istedadlı, savadlı, gələcəyə inamla baxan və elmə marağı olan gənclərdir.
"Bu gün hamımızın müəllimi İnternetdir" fikrini səsləndirən natiq Azərbaycanda son on ildə informasiya texnologiyaları sahəsində əldə olunmuş nailiyyətlərdən danışdı. İnformasiya cəmiyyəti ideyalarının diktə etdiyi yeni reallıqlar, informasiya texnologiyalarının insanların həyatında yaratdığı problemlərdən söz açdı. Qlobal şəbəkənin imkanlarının sərhədsiz olduğunu, elə əsl təhlükənin də bundan qaynaqlandığını diqqətə çatdıraraq gəncləri İnternetdən səmərəli şəkildə, bilik və bacarıqlarını artırmaq, dünyaya inteqrasiya etmək üçün yararlanmağa səslədi.
AMEA-da son zamanlar aparılan islahatlar və mühüm dəyişikliklərdən danışan professor gəncləri bu elm ocağında gedən proseslərə qoşulmağa və müvafiq baza kafedralarından yararlanaraq elmi biliklərini zənginləşdirməyə dəvət etdi. Qeyd etdi ki, hazırda AMEA-da prioritet elmi istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər görülür. Əsas məqsəd ölkənin maraqlarına və dünyada gedən proseslərə uyğun gələn, cəmiyyətin inkişafına xidmət edən tədqiqatların aparılmasıdır.
AMEA-nın akademik-katibi gənclərin elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılması məsələsinə də toxundu. Bildirdi ki, hər bir gənc fəaliyyət göstərdiyi sahədə uğur qazanmaq üçün müxtəlif fondların təqdim etdiyi qrant müsabiqələrində, layihələrdə iştirak etməyə maraqlı olmalıdır: "Siz gənclər dünyada gedən qloballaşma prosesini izləməli, özünüzü İnternet mühitində reallaşdırmalı və bazar iqtisadiyyatına qoşulmağı bacarmalısınız".
R.Əliquliyev AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının fəaliyyətindən söz açaraq, şuranın innovativ gəncliyin yetişməsinə böyük töhvələr verəcəyinə əminliyini ifadə etdi: "Daha uğurlu gələcəyə nail olmaq üçün yüksək intellektli, dərin elmi biliklərə malik innovativ təfəkkürlü gənclik yetişməlidir ".
Azərbaycan alimlərinin dünya elminə inteqrasiyası, tanınmış beynəlxalq elmi bazalarda təmsilçiliyi məsələlərinə də toxunan alim ingilis dilini öyrənməyin müasir dövrün tələbi olduğunu xüsusi vurğuladı.
Tədbirdə, həmçinin Teatr Xadimləri İttifaqının sədri Azərpaşa Nemətov, AR Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin sektor müdiri Mənzər Nurəliyeva və AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun müşaviri Ədilə Babayeva çıxış etdilər. Gənclərin ictimai siyasi fəallığı, müasir təhsilin keyfiyyəti, gənc alimlərin perspektivləri, qrant layihələrində iştirakı, yaradıcı və istedadlı gəncləri narahat edən problemlər və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.

Это мнение высказал директор Института информационных технологий НАНА, академик-секретарь НАНА, член-корреспондент, профессор Расим Алигулиев во время выступления на заседании секции VII Форума азербайджанской молодежи в Театре юных зрителей.
На секции «Поддержка творческой молодежи и инновационного потенциала страны» ученый рассказал о более эффективной организации мероприятий, связанных с работой с творческой молодежью. Он также отметил, что на сегодняшний день в нашей стране создаются широкие возможности для повышения потенциала и развития молодежи.
Ученый рассказал об обязанностях, вытекающие из Распоряжения Президента АР Ильхама Алиева о Государственной программе «Азербайджанская молодежь в 2011-2015 годах». Директор института отметил, что создание общества знаний является призывом главы государства, а также отметил значение активного участия в этом процессе молодых ученых как настоящих граждан. Он отметил, что главными основателями общества знаний является талантливая, образованная и верующая в будущее молодежь.
Высказавший мнение, что учителем каждого из нас на сегодняшний день является Интернет, ученый рассказал о достижениях в области информационных технологий за последние 10 лет в Азербайджане.
Он также рассказал о реалиях, которые диктуются идеями информационного общества и о проблемах, которые создают информационные технологии в жизни людей. Он отметил, что возможности глобальной сети безграничны и это представляет особую опасность, а также призвал молодежь пользоваться Интернетом рационально в цельях увеличения уровня знаний и возможностей интеграции в мировое сообщество.
Ученый рассказал о важных изменениях и о реформах, проводимых в НАНА, призвал молодежь присоединиться к процессам, протекающим в этом научном центре, а также, пользуясь соответствующими базовыми кафедрами, обогатить свои научные знания. Он отметил, что на данный момент проводятся мероприятия по определению ведущих научных направлений в НАНА.
Основной целью является проведение исследований, соответствующих интересам страны и процессам, происходящих в мире, служащих развитию общества.
Академик-секретарь НАНА также затронул вопрос стимулирования научной деятельности молодежи. Он отметил, что молодежь для достижения успехов в сфере своей деятельности должна быть заинтересована в принятии участия в представленных различными фондами грантовских конкурсах и проектах: «Молодежь должна следить за процессом глобализации, происходящим в мире, реализовать себя в Интернет-среде, а также присоединиться в мировую экономику.
Р.Алигулиев рассказал о деятельности Совета молодых ученых и специалистов НАНА и выразил уверенность в том, что Совет молодых ученых и специалистов НАНА внесет свой вклад в воспитание инновационной молодежи: «Для того, чтобы достичь успехов в будущем необходимо воспитание молодежи с высоким интеллектом и глубоким научным знанием».
Он особо отметил вопросы интеграции азербайджанских ученых в мировую науку, а также ученый затронул вопрос представительства в международных научных базах. Ученый также отметил, что изучение английского языка является потребностью современного периода.
В мероприятии также выступили заместитель Союза театральных деятелей Aзербайджана Азерпаша Нематов, заведующий сектором Министерства культуры и туризма АР Манзар Нуралиева и советник Фонда развития науки при Президенте АР Адиля Бабаева.
Состоялся обмен мнениями по вопросам общественно-политической активности молодежи, качеству современного образования, перспективам молодых ученых, участию в грантовских проектах, а также по проблемам, беспокоящим творческую и талантливую молодежь.