“Microsoft” şirkətinin bazar qiyməti 17 il ərzində ilk dəfə 600 milyard dollara çatıb.
Dünyanın ən varlı insanlarından biri olan Bill Qeytsin həmtəsisçisi olduğu “Microsoft” şirkətinin kapitallaşması 17 il ərzində ilk dəfə 600 milyard dollar təşkil edib. Bu, oktyabrın 19-da şirkətin səhmlərinin 77,9 dollara hərraca çıxarılmasından sonra baş verib. Qeyd edək ki, “Microsoft”un kapitallaşması sonuncu dəfə 2000-ci ildə 600 milyard dollar olmuşdur.
Cari ilin başlanğıcından “Microsoft”un qiymət təyinetməsi 25,4% artmışdır. Bu da 2013-cü ildən etibarən ən yaxşı göstəricidir. Beləliklə, kapitallaşması 600 milyard dolları ötən “Microsoft” dünyanın ən böyük şirkətlərinin üçlüyünə daxil olub. Birinci və ikinci yerləri isə “Apple” (805,7 milyard dollar) ilə “Alphabet” (687,7 milyard dollar) şirkətləri bölüşdürür.
forbes.ru saytının məlumatına görə, ekspertlər “Microsoft”un bu yüksəlişini şirkətə 2014-cü ilin fevral ayından başçılıq edən Sati Nadellanın doğru staretgiyası ilə izah edirlər.
Kapitallaşmaya görə dünyanın ən məşhur şirkətlərinin ilk beşliyinə daha iki yüksək texnologiya şirkəti daxildir: Mark Zukerberqin rəhbərlik etdiyi “Facebook” (506,96 milyard) və Cef Bezosun başçılıq etdiyi “Amazon” (473,95 milyard) şirkəti.
Bu gün artıq texnologiyanın neftdən baha olduğunu qeyd edən mütəxəssislər bildiriblər ki, neft şirkəti olan “Exxon Mobil” 2000-ci ildən 2011-ci ilədək dünyanın ən varlı şirkətlərinin reytinqinə başçılıq etmişdir. 2011-ci ilin 3-cü rübündə onu “Apple” əvəz etmişdir. “Exxon Mobil” sonuncu dəfə 2015-ci ildə ən varlı şirkətlərin üçlüyündə yer almışdır. Hazırda bu şirkətin bazar qiyməti 350,58 milyard dollar təşkil edir.

Technology is more expensive than oil
American Microsoft, one of the co-founders of which is the richest man in the world Bill Gates (number 1 in the global billionaires rating, the state of $ 89.1 billion), so that the company's capitalization again exceeded the $ 600 billion mark. This happened at the close of trading on Thursday, October 19, when shares corporations traded at a price of $ 77.9 per share (growth of 0.39% per day), according to data at the Bloomberg terminal.
Since the beginning of the year, Microsoft quotations have grown by 25.4% - this is the best annual result since 2013. The company's capitalization thus amounted to $ 601.1 billion. The world's leading software developer was among the world's top three companies with the capitalization exceeding $ 600 billion. The first two lines are occupied by Apple (capitalization as of October 19, 2017 - $ 805.7 billion) and Alphabet Inc. (the parent company Google - $ 687.7 billion).
Experts explain Microsoft's resurgence as the right strategy for Microsoft CEO Sathya Nadella, who led the company in February 2014 and refocused on improving the flagship software for Windows and Office and developing cloud services, forbes.ru reports.
The top five of the world's most popular companies for capitalization include two more high-tech companies: Facebook (506.96 billion) led by Mark Zuckerberg and Amazon (473.95 billion) led by Jef Bezos.
Experts who point out that technology is now more expensive than oil said that Exxon Mobil, the oil company, has been ranking the richest companies in the world since 2000. In the third quarter of 2011, Apple replaced it. Exxon Mobil was last seen in the top three of the richest companies in 2015. At present, the market value of this company is $ 350.58 billion.