“Microsoft”un buludlarının müştəriləri superkompüterə giriş imkanı əldə ediblər
“Microsoft” şirkətinin “Azure” bulud xidmətinin abunəçilərinə “Cray” superkompüterlərinə giriş imkanı verilib. Yeni xidmət “Microsoft”un biznes-müştərilərinə platformanın intensiv resurslu proseslər, modelləşdirmə, maşın təlimi və süni intellektin simulyasiyası ilə bağlı paylanmış çox yüklənən hesablamaları yerinə yetirməyə imkan verəcək.
hitech.vesti.ru saytının məlumatına görə, “Azure”a yüksək məhsuldarlığa malik “Cray XC” və “Cray CS” hesablama klasterləri, həmçinin məlumatların saxlanılması sistemi “ClusterStor”əlavə olunub. Supergüclü “Cray” sistemi maliyə modelləşdirmələri, tibbi-bioloji simulyasiyalar, kosmik tədqiqatlar və iqlim dəyişikliklərinin modelləşdirilməsi üçün istifadə oluna bilər.
Qeyd edək ki, “Nvidia”şirkətinin “Piz Daint” çipləri ilə təchiz edilən “Cray XC50” dünyada üçüncü ən məhsuldar superkompüter hesab olunur. “TOP500”ün iyun ayına dair reytinq cədvəlinə əsasən, İsveçrə sistemi yalnız iki “çinli” superkompüterdən (Sunway TaihuLight və Tianhe-2) geri qalır.

Microsoft And Cray Form Alliance To Bring Supercomputing To The Azure Cloud
Subscribers to "cloud" Azure service have opened access to supercomputers Cray. The new service will allow Microsoft's business customers to shift the distributed high-load computations associated with simulating resource-intensive processes, modelling, machine learning and artificial intelligence onto the shoulders of the platform.
As reported by hitech.vesti.ru, high-performance computing clusters Cray XC and Cray CS, as well as storage system ClusterStor, were added to the Azure lineup. Super-power Cray systems can be used, for example, for financial simulations, biomedical simulations, space research and modelling of climate change.
Cray XC50, equipped with chips Piz Daint from Nvidia, takes the place of the third most productive supercomputer in the world. According to the authoritative TOP500 rating for June, the Swiss system is second only to the two "Chinese" - Sunway TaihuLight and Tianhe-2.