Kimyəvi və bioloji təhlükələri aşkar edən qurğu hazırlanıb
ABŞ-ın San-Diyeqo Kaliforniya Universitetinin tədqiqatçıları istifadəçinin yaxınlığında olan kimyəvi və bioloji təhlükələri aşkarlaya bilən “ağıllı” üzük hazırlayıblar.
naked-science.ru saytının məlumatına görə, qurğu iki əsas hissədən ibarətdir: sensorun elektrokimyəvi qapağı konkret kimyəvi birləşmələri aşkar edir. Onun altında qurğunun əsas elektronikasının quraşdırıldığı montaj platası yerləşir. Üzük əldə olunmuş məlumatları emal edə və onları simsiz şəbəkə üzərindən istifadəçinin smartfonu və ya kompüterinə göndərə bilir. O, maye və buxar fazasında partlayıcı maddələrin və orqanofosfat sinir agentlərinin aşkar edilməsi üçün optimallaşdırılıb.
Üzüyün yaradılması zamanı alimlər belə qənaətə gəliblər ki, daşınan funksional qurğular insanların estetik tələbatlarını ödəsələr, faydalı olacaqlar. Bu səbəbdən onlar üzük formasında sensor yaratmağa qərar veriblər.

Scientists have developed a fashionable chemical and biological hazard detector
Researchers from the University of California, San Diego, have developed a "smart" ring that can detect chemical and biological hazards near the user.
According to naked-science.ru , the device consists of two main parts: the electrochemical sensor of the sensor detects concrete chemical compounds. Underneath it there is a mounting plate installed on the main electronics of the device. The Ring can process the data received and send them over the wireless network to the user's smartphone or computer. It has been optimized for detection of explosives and organophosphate nerve agents in liquid and vapour phase.
During the creation of the hoop, scientists have come to the conclusion that movable functional devices will be useful if they meet the aesthetic needs of people. For this reason, they decided to create a ring in the form of rings.