Qabaqcıl elektron elm layihələri təhlil olunub
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 3 saylı şöbənin növbəti elmi seminarı keçirildi. Şöbə əməkdaşı Nərgiz Verdiyeva “Qabaqcıl elektron elm layihələrinin təhlili” adlı məruzəni təqdim edərək elektron elm, qabaqcıl e-elm layihələri və s. haqqında məlumat verdi. Məruzəçi öncə e-elm layihələrinin şərti təsnifatından söz açaraq onun milli, regional, beynəlxalq kateqoriyalarının mövcud olduğunu bildirdi.
N.Verdiyeva e-elmə dəstək üçün İnternetdə html-də yazılmış veb-səhifələri oxumağa imkan verən infrastrukturdan daha güclü bir infrastrukturun lazım olduğunu dedi. Onun sözlərinə görə, alimlərin hesablama resurslarına, verilənlər bazalarında saxlanılan məlumatlara asan keçid etməyə ehtiyacı var. Qrid bunların hər birini özündə birləşdirən və e-elm üçün bu baxışın həyata keçirilməsinə imkan verən bir arxitekturadır.
Məruzəçi Birləşmiş Krallığın (BK) “National eScience Centre” e-elm mərkəzi haqqında məlumat verdi. O, həmçinin bu milli e-elm mərkəzinin vəzifələrindən danışdı. Qeyd etdi ki, onun hesablama elmi tədqiqatları və e-elm tətbiqləri arasında iki istiqamətli ideya axını və qarşılıqlı təsir yaratmaq, e-elmin Şotlandiya alimləri tərəfindən sürətli  öyrənilməsi üçün texniki infrastrukturu təmin etmək və digərləri aiddir.
“European Grid İnfrastructure” (EGİ) haqqında danışan məruzəçi onun xidmətlərinin təsvir edildiyi sxemi təqdim etdi. Bildirdi ki, o, tədqiqat üçün qabaqcıl kompütinq xidmətləri təmin edən data mərkəzlər federasiyasıdır. Yerinə yetirilən hesablama məsələləri “EGI”nin yüksək ötürücülü kompütinq xidməti ilə təchiz olunur.
Sonra məruzəçi qeyd etdi ki, “SIENA Project” tədqiqat infrastrukturu layihələri tərəfindən əsası qoyulmuş Dəstək Aksiyasının əsas məqsədi Avropa Komissiyası, Paylanmış Hesablama infrastrukturu layihələri və Standart İnkişafı Təşkilatları ilə əməkdaşlıq edərək gələcək e-infrastruktur strategiyalarına töhfə verməkdir.
“Plan-e”nin Avropada Milli e-elm Mərkəzləri platforması olduğunu deyən N.Verdiyeva qeyd etdi ki, o, e-elmi tədqiqat sahəsində, Avropada və kənarda yenilikçi elmləri həyata keçirmək və kəşfləri sürətləndirmək üçün yeni bir yol kimi təbliğ edir. Platformanın inkişafını sürətləndirmək məqsədiləproqram təminatının dayanıqlığı, informasiya mübadiləsi, verilənlər və kompüter kodlarından təkrar istifadə və s. nəzərdə tutulub.
O, həmçinin “TeraGrid”in məqsədləri, partnyorları, Yeni Zelandiya e-elm infrastrukturu, “NeSİ” xidmətləri, “İnternational Association for eScience” beynəlxalq e-elm assosiasiyası və digər layihələr haqqında məlumat verdi.
Sonda məruzəçi e-elmin informasiya cəmiyyəti quruculuğunun ayrılmaz tərkib hissəsi kimi inkişaf etdiyini bildirdi. Qeyd etdi ki,  həll etdiyi məsələlərin mürəkkəbliyi, vacibliyi, əhatə dairəsi e-elm layihələrinin inteqrasiyasını zəruri edir.

Advanced electronic science projects are analyzed
The next scientific seminar of Department № 3 was held at the Institute of Information Technology of ANAS. The colleague of department Nargiz Verdiyeva presented a report entitled "Analysis of advanced electronic science projects" by e-science, advanced e-science projects and others. gave information about. The speaker first spoke about the conventional classification of e-science projects and said there were national, regional, and international categories.
N. Verdiyeva said that a stronger infrastructure needed to support e-science than infrastructure that allows HTML readings to be read online. According to him, scientists need to easily access the computational resources and data stored in databases. Grid is an architecture that combines each of these and enables you to see this vision for e-science.
The lecturer gave information about the National Science Center of the United Kingdom (UK), National eScience Center. He also talked about the tasks of this national e-science centre. He noted that his computational science research and e-science applications create a two-way idea flow and mutual influence, provide technical infrastructure for e-science Scottish scholars to quickly learn and others.
Speaking about the European Grid Infrastructure (EGI), the reporter presented a scheme to describe his services. She said that there is a data centre federation that provides advanced computing services for research. The computing service is equipped with high-performance computing service of EGI.
The reporter noted that the main objective of the Support Action Plan, based on the SIENA Project research infrastructure projects, is to contribute to future e-infrastructure strategies by cooperating with the European Commission, Distributed Accounts Infrastructure Projects and Standard Development Agencies.
Noting that ''Plan-e"is a platform for national e-science centres in Europe, Verdiyeva said that he promotes innovative science in Europe and beyond, as a new way to accelerate discoveries. Strengthen the development of the platform, stability of the software, information exchange, reuse of data and computer codes, and so on. It is planned to.
She also talked about TeraGrid's goals, partners, New Zealand e-science infrastructure, "NeSi'' services, International Association E-science for and other projects.
In the end, the reporter said that e-science developed as an integral part of the building of information society. She noted that the complexity, importance and scope of the issues require integration of e-science projects.