“LunaR” startap şirkəti Kickstarter platformasında dünyada günəş batareyası ilə işləyən ilk “ağıllı” saatın istehsalı üçün vəsait toplamağa başlayıb.
Müasir “ağıllı” saatlar bir dəfə yüklənmiş enerji ilə orta hesabla bir gün ərzində işləyə bilir. Lakin 1 ay və ya il ərzində avtonom rejimdə işləyə bilən saatlardan söhbət belə gedə bilməz. “LunaR” startap-şirkəti bu problemi həll etmək məqsədilə günəş batareyası əsasında saat hazırlamaq qərarına gəlib.
popmech.ru saytının məlumatına görə, saatlara quraşdırılmış günəş batareyaları təbii və süni işıq ilə işləyə biləcək: gün ərzində bir saat enerji ilə yüklənmə ona kifayət edir. Saatı yenidən yükləmək üçün həmçinin, ənənəvi USB-kabeldən də istifadə etmək mümkün olacaq.
Günəş batareyasından başqa, LunaR həm də standart hibrid smart-saatdır. O, yuxu və ayıqlıq göstəricilərini izləməyə, həmçinin xəbərdarlıqları göstərmək üçün sosial şəbəkə və messencerlərə bağlana bilir. Saatda ekran yox, onun əvəzinə işıq diodu lampalarından ibarət halqa yer alıb. Bundan başqa, LunaR istifadəçinin smartfonunda GPS-dən istifadə edərək lazımi saat qurşağını avtomatik seçə bilər.
Startap 50 000 dollar toplamağı hədəf kimi müəyyənləşdirsə də, artıq 100 000 dollara nail olub. LunaR-la layihənin Kickstarter platformasında yerləşdirilmiş rəsmi səhifəsində tanış olmaq mümkündür.

LunaR: the first smart watch on a solar battery
The startup company LunaR is collecting funds for Kickstarter to produce the world's first "smart" hours, working on a solar battery.
Modern "smart" watches can withstand a single charge on average one day - about a month or a year of battery life is out of the question. Trying to solve this problem, the startup company LunaR develops "smart" watches, working on a solar battery.
The company notes that the built-in solar battery can work from natural and artificial light; for recharging it takes about an hour a day, popmech.ru  reports. (The clock can be recharged using a traditional USB cable.) It's worth noting that LunaR is not the first company working in this direction. So, for example, the start-up Sequent at the beginning of the year launched on Kickstarter a "smart" clock with a kinetic auto-charging system.
With the exception of a solar battery, LunaR are standard hybrid smart watches. They are able to monitor sleep and wakefulness indicators, as well as communicate with social networks and messengers to display notifications (the clock does not have a screen: instead of it there is a ring of LED bulbs). In addition, LunaR can automatically select the desired time zone using GPS on the user's smartphone.
At the moment, the start-up has already collected more than $ 100,000 (for the stated goal of $ 50,000). More information about LunaR can be found on the official page of the project at Kickstarter.