“ATi Studios” şirkəti “Google Daydream” platforması üçün səsi tanıya bilən və xarici dil öyrənməyə kömək edəcək “MondlyVR” proqramını hazırlayıb.
popmech.ru saytının məlumatında bildirilir ki, “MondlyVR” xarici dil öyrənən insanlara virtual reallığa yüklənməyə və burada müxtəlif personajlarla danışmağa və onlarla qarşılıqlı təsirdə olmağa imkan verəcək. İstehsalçılar proqramın ən populyar dillərdən (ingilis, yapon, fransız, ispan və s.) başlayaraq, əsasən, yalnız dil daşıyıcıları və linqvistika sahəsinin mütəxəssisləri tərəfindən öyrənilən dillərə qədər (fin, macar) 30 dili dəstəkləyəcəyini bildiriblər.
Şirkətin baş icraçı direktoru Aleks İlieskunun sözlərinə görə, xarici dil öyrənməyin ən yaxşı üsulu həyati ssenarilər və söhbətləri canlandıran virtual reallığa yüklənməkdir. Yeni dildə ünsiyyət zamanı insanlara qorxu və təcrübənin olmaması mane olur. “MondlyVR” xarici dil öyrənənlərə real ünsiyyət vəziyyətlərində özünü rahat hiss etmək imkanı verərək bu baryerləri aşmağa kömək edir.
Həmçinin qeyd edilir ki, yeni dildə söhbətlərə qoşulmağa başlamazdan əvvəl ənənəvi dil öyrənmədə 6 aya qədər zaman tələb olunduğu halda, “MondlyVR” bunu ilk gündən etməyə imkan verir. Proqramın işləməsi üçün virtual reallıq dəbilqəsini taxmaq tələb olunur.

A virtual reality can help to absorb the foreign language
ATi Studios has released the MondlyVR app for Google Daydream platform, which promotes the voice of the developer and promotes the foreign language.
MondlyVR allows the people to explore the virtual reality, to embody the virtual reality, where they can communicate and interact with the personalities, popmech.ru reports.  The developers promise that the application will support 30 languages, starting with the most popular (English, Japanese, French, Spanish, etc.) and ending with the language and specialization of linguists (Finnish, Hungarian) who are essentially ingenious.
Ati Studios (Alex Iliescu), the company's chief engineer, said that the best way to learn the language is to create a live, scouting, and virtual reality. MondyVR promotes the enjoyment of this barrier, making it possible to feel comfortable in the real world of situations.
It is also noted that MondlyVR allows it to be done from the first day, although it may take up to 6 months before traditional language learning is required before joining the new language. The virtual reality helmet is required to run the program.