Ağ ciyər iltihabının diaqnostikası üçün “ağıllı” gödəkcə
Şərqi Afrika ölkələrindən olan Uqandada hər il ağ ciyər iltihabından 24 000-dən çox uşaq vəfat edir. Yeni gödəkcə-qurğu ağ ciyər iltihabının diqanostikası üçün nəzərdə tutulub.
“Ağıllı” qurğuların sayı günü-gündən artır: saatdan soyuducuya, elektrik çaydanlarından mənzillərə qədər hər şey “ağıllanır”. Lakin bu kimi qurğulardan istifadə yalnız gündəlik məsələlərin sadələşdirilməsində deyil, həm də təhlükəli vəziyyətlərin diaqnostikası üçün istifadə olunur. MedicalXpress nəşriyyatının məlumatına görə, Uqandadan olan mühəndislər qrupu bu yaxınlarda ağ ciyər iltihabının diaqnostikası üçün qeyri-adi qurğu hazırlayıblar.
www.nanonewsnet.ru saytında bildirilir ki, yeni qurğunun yaradılması ideyası Uqanda universitetinin həkimi Oliviya Koburonqoya aiddir. Qurğu  “Mama-Ope” adını alıb ki, bu da tərcümədə “ana ümidi” deməkdir. Bu ad heç də təsadüfi seçilməmişdir: belə ki, Uqandada hər il ağ ciyər iltihabından 24 000-dən çox uşaq vəfat edir. Çətinlik ondan ibarətdir ki, Uqanda malyariya xəstəliyinin yayılması üzrə endemik regiondur və parazit infeksiyasının yaranması bu xəstəliyin başlanğıcı hesab edilir.
Pasiyenti yoxlamaq üçün gödəkcəni sadəcə geyinmək lazımdır. Bundan sonra gödəkcə müstəqil şəkildə temperaturu və tənəffüs hərəkətlərinin tezliyini ölçəcək, ürəyin müayinəsini aparacaq, sonra isə əldə edilmiş məlumatları Bluetooth vasitəsilə smartfon və ya planşetdəki xüsusi proqrama göndərəcək.
Qeyd olunur ki, “Mama-Ope” qurğusunun prototipi ağ ciyər iltihabının diaqnozunu həkimdən üç dəfə daha sürətli qoyur. Hazırda ideyanın müəllifləri “ağıllı” gödəkcənin kliniki sınaqlarının keçirilməsi və  tibbi cihazın kütləvi istehsalı üzərində çalışırlar.

24 January 2017 - 10:58 | Technological innovations
With the easy-to-use Mama-Ope kit, health workers merely have to slip the jacket onto the child, and its sensors will pick up sound patterns from the lungs, temperature and breathing rate.
"The processed information is sent to a mobile phone app (via Bluetooth) which analyses the information in comparison to known data so as to get an estimate of the strength of the disease," said Turyabagye.
The jacket, which is still only a prototype, can diagnose pneumonia up to three times faster than a doctor and reduces human error, according to studies done by its inventors.
Traditionally doctors use a stethoscope to listen for abnormal crackling or bubbling sounds in the lungs, however if medics suspect malaria or tuberculosis -- which also include respiratory distress -- the time lost treating those rather than pneumonia could prove deadly for their patient.
"The problem we're trying to solve is diagnosing pneumonia at an early stage before it gets severe and we're also trying to solve the problem of not enough manpower in hospitals because currently we have a doctor to patient ratio which is one to 24,000 in the country," said Koburongo.