Yanvarın 18-də AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu tərəfindən hazırlanan AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Vikipediya ensiklopediyası ilə əlaqədar fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib.
Hesabatı təqdim edən AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev Vikipediya virtual ensiklopediyasında Azərbaycanın yüksək səviyyədə təmsil olunmasının böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. Akademik vurğulayıb ki, AMEA Rəyasət Heyəti Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının Vikipediya ensiklopediyası ilə əlaqədar fəaliyyətini daim diqqət mərkəzində saxlayır və lazımi dəstək verir: “15 yanvar 2014-cü il tarixində Rəyasət Heyəti tərəfindən Vikipediya ensiklopediyasında Azərbaycan həqiqətlərinin, milli-mənəvi dəyərlərin təsbit olunması, qorunması və inkişafında alimlərin vəzifələri haqqında qərar qəbul edilib, həmin vəzifələrin icrası üçün Akademiyanın bütün elmi müəssisə və təşkilatlarında viki-qrupların, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Viki Mərkəzin yaradılmasına dair göstəriş verilib. AMEA Rəyasət Heyətinin 4 fevral 2016-cı il tarixli qərarında isə Vikipediya ensiklopediyası ilə bağlı fəaliyyətin daha da gücləndirilməsinin vacibliyi qeyd olunub”.
Akademik bildirib ki, Mərkəz tərəfindən Viki-qrupların üzvlərinə “Vikipediya ensiklopediyasının nəzəri və praktiki əsasları” mövzusunda təlim kursları keçirilib, ümumilikdə, həmin kurslarda 123 alim və mütəxəssis iştirak edib. Həmçinin Vikipediyanın Azərbaycan seqmentində mövcud problemləri həll etmək və inkişafa nail olmaq üçün bu sahədə aktiv fəaliyyət göstərən, qısa müddət ərzində müəyyən nəticələr əldə edən ölkələrin təcrübəsi öyrənilib, müvafiq təhlillər aparılıb. Bundan başqa, Vikipediyanın Azərbaycan, ingilis, rus, türk dili seqmentlərində xalqımızın maraqlarına zidd olan kontentlərin müntəzəm monitorinqi və analizi aparılıb.
Akademik Rasim Əliquliyev vurğulayıb ki, müxtəlif təşkilatların və şəxslərin müraciətləri əsasında onlara Vikipediyada işləmək qaydaları öyrədilib, qarşılaşdıqları problemlərin həlli yolları göstərilib, lazımi məsləhətlər verilib, Azərbaycanın görkəmli şəxslərinin səhifələrinin yaradılmasına, kitablarının yerləşdirilməsinə yardım edilib. Eləcə də, viki-texnologiyalardan istifadə etməklə Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün viki-mühitin zəruri kontent təminatı həyata keçirilib. Vikipediya virtual ensiklopediyasının Azərbaycan cəmiyyətində tanınması üçün müxtəlif konfrans, forum, televiziya və radio kanallarında, çap və elektron media resurslarında təbliğat-təşviqat işləri aparılıb. Bunlarla yanaşı, Vikipediya resurslarında toplanmış qeydiyyat məlumatlarının analizi (vikimetriya) aparılıb, gizli sosial şəbəkələr aşkarlanaraq təhlil olunub. Tədqiqatların nəticələri kimi nüfuzlu elmi jurnallarda 20 məqalə nəşr olunub, 12 tezis hazırlanıb və müxtəlif beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfranslarda təqdim edilib. Bunlardan başqa, üç kitab nəşr olunub.
Görülən işlərin təqdimatından sonra akademik Rasim Əliquliyev Vikipediya ensiklopediyasının Azərbaycan seqmentinin formalaşması sahəsində mövcud olan problemləri diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, viki-mühitdə Azərbaycan haqqında məlumatlar yetərincə deyil, bəzi hallarda isə həqiqəti əks etdirmir, qərəzli xarakter daşıyır: “İngilis, rus və digər geniş yayılmış dillərdə də Azərbaycan haqqında obyektiv məlumatlar çox azdır. Müəyyən məkrli qüvvələr bu boşluqdan istifadə edərək ölkəmizə qarşı dezinformasiya yayır, informasiya müharibəsi aparırlar. Azərbaycanla bağlı materialları Vikipediya ensiklopediyasına daxil edən aktiv istifadəçilərin sayı isə yetərincə deyil və onların fəaliyyəti pərakəndə xarakter daşıyır, hətta bəzi administratorların, aktiv istifadəçilərin fəaliyyətinin və mövqeyinin obyektiv reallıqları milli maraqlarımızı əks etdirmir”.
Akademik daha bir mühüm problem kimi Vikipediya ensiklopediyasında Azərbaycanla bağlı məlumatların, həqiqətlərin düzgün təqdim olunması istiqamətində, dezinformasiyalara qarşı mübarizədə ziyalıların, mütəxəssislərin, elm, təhsil, mədəniyyət müəssisələri əməkdaşlarının fəaliyyətinin lazımi səviyyədə olmadıqlarını, onların viki-layihələrdə çalışmaq, zəruri məlumatları bu mühitə daxil etmək üçün müəyyən biliklərə və vərdişlərə yiyələnmədiklərini diqqətə çatdırıb. Həmçinin qeyd edib ki, Vikipediya ensiklopediyasında Azərbaycanla bağlı məlumatların digər dillərdə təqdim olunması işlərində xarici ölkələrdə yaşayan soydaşlarımızın, fəaliyyət göstərən diaspor təşkilatlarımızın imkanlarından lazımi səviyyədə istifadə olunmur.
Akademik Rasim Əliquliyev göstərilən problemlərin aradan qaldırılması üçün alim və mütəxəssislərin Vikipediya ensiklopediyasında fəal olmalarının, orta və ali məktəblərdə müvafiq biliklərin tədris edilməsinin, Vikipediyanın Azərbaycan bölməsində fəaliyyət göstərən administratorların və aktiv istifadəçilərin fəaliyyətinin koordinasiya olunmasının, kontentlərin zənginləşdirilməsi və dünyanın aparıcı dillərinə tərcümə edilərək yerləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb: “Bütövlükdə, viki-layihələrin geniş miqyasda həyata keçirilməsi, Azərbaycanın Vikipediya ensiklopediyasında yüksək səviyyədə təmsil olunması, milli maraqlarımızın lazımınca qoruması üçün biznes-vətəndaş cəmiyyəti əməkdaşlığına, həmçinin inzibati, texniki və maliyyə dəstəyinə ehtiyac vardır”.
Daha sonra hesabat haqqında müzakirə aparılıb və təsdiq edilib. Həmçinin qərara alınıb ki, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları tərəfindən Vikipediya ensiklopediyası ilə əlaqədar fəaliyyətin gücləndirilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilsin, o cümlədən kontent təminatı işi sürətləndirilsin, KİV-də müvafiq təbliğat-təşviqat işləri intensivləşdirilsin və viki-qrupların maddi-texniki təminatı gücləndirilsin. Bundan başqa, Viki Mərkəz tərəfindən həyata keçirilən elmi tədqiqatlar və təlim kursları davam etdirilsin, Akademiyanın Naxçıvan və Gəncə bölmələrində, Şəki və Lənkəran regional elmi mərkəzlərində fəaliyyət göstərən viki-qrup üzvlərinə müvafiq təlim kursları təşkil olunsun.

Report on the activities of scientific institutions and organizations of ANAS, related Wikipedia encyclopedia approved
19 January 2017 - 13:00 | Conferences, assemblies
At a meeting of the Presidium of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, which took place on 18 January, listened a report on the activities of scientific institutions and organizations of ANAS, related to the encyclopedia Wikipedia, prepared by the Institute of Information Technology.
Presenting the report, Academic Secretary of ANAS, Director of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliyev noted that, the representation of Azerbaijan in the virtual encyclopedia Wikipedia summit is of great significance. Academician noted that, ANAS Presidium always focuses its attention related to the encyclopedia Wikipedia activity of scientific institutions and organizations of the Academy, and provides them with the necessary support: "January 15, 2014 Presidium adopted a resolution to extend the work of scientists in order to reflect and preserve in Wikipedia information about the realities and national and moral values of Azerbaijan; for these tasks were entrusted to create wiki groups in all scientific institutions and organizations of the Academy and Wicki-Center at Information Technology Institute. A need for further expansion has been featured at the Presidium of ANAS decision dated 4 February 2016 relating to the activities of the encyclopedia".
Academician noted that, training for members of the center-wiki were held on the topic "Theoretical and practical bases of the encyclopedia Wikipedia" the courses attended by 123 scientists and experts. Also, to solve the problems existing in the Azerbaijani segment of Wikipedia, and further development was studied the experience of countries that are active in this field and have achieved in a short time some results, carried out the relevant tests. In addition, Wikipedia segments in Azerbaijani, English, Russian and Turkish languages are constantly monitored and the analysis of the contents that are contrary to the interests of our people.
Academician Rasim Alguliyev said that, on the basis of appeals of various organizations and individuals they have been trained to work on Wikipedia, they were given ways to solve the problems that they faced, given the necessary advice. Assistance was provided in the creation of pages of prominent personalities of Azerbaijan, placing their books. Also, by using wiki technology needed to ensure the availability of content for informing the world community of true information about Azerbaijan was carried out by the wiki environment. In order to promote a virtual encyclopedia Wikipedia in the Azerbaijani society were carried out advocacy and campaign activities at various conferences, forums, television and radio channels, print and electronic media resources. Along with all the above, an analysis of (vikimetriya) registration data collected by the resource Wikipedia, analyzes revealed the hidden social network. The results of research are reflected in 20 articles published in reputable scientific journals, have been prepared and are presented in various international conferences and national scale 12 theses. Also, published books 3.
Speaking about the done work, Academician Rasim Alguliyev informed about the problems that exist in the formation of the Azerbaijani segment of the encyclopedia Wikipedia. He noted that in the hosted wiki environment data about Azerbaijan incomplete, in some cases, they do not reflect reality, are biased, "is also very little objective information about Azerbaijan in English, Russian and other languages commonly spoken. Using this emptiness, certain hostile forces spreading disinformation against our country, are with us the information war. The number of active users, placing in Wikipedia related to Azerbaijan the materials enough, their activities are fragmented and sometimes the activity and position of some administrators and active users does not reflect the objective reality and our national interests".
Academician also noted that, another major problem is the lack of activity of the intelligentsia, professionals, employees of scientific, educational and cultural institutions in the fight against misinformation, false representation in Wikipedia information about Azerbaijan, its lack of participation in the wiki projects, as well as the fact that they They do not possess the necessary knowledge and skills to accommodate the required information in a given space. He also said that, in the case of accommodation in Wikipedia information related to Azerbaijan in other languages underutilized capacity of our compatriots living in foreign countries and Diasporas.
Academician Rasim Aliguliyev stressed that, to address these problems, scientists and experts need to be active in the vast Wikipedia, in secondary and higher education should be taught the relevant knowledge, it is necessary to coordinate the activities of administrators and active members employed in the Azerbaijani sector of the Wikipedia, to enrich the content to translate them on the leading languages of the world and place in the encyclopedia: "in general, for large-scale implementation of the wiki projects, presentation of Azerbaijan in Wikipedia at the proper level, and to protect our national interests must be cooperation of business, civil society, as well as to provide administrative, technical and financial support".
Further, the report was discussed and approved. Also the resolution on implementation of the relevant activities for an expansion of activities of scientific institutions and ANAS organizations, connected with the encyclopedia Wikipedia, including to acceleration of works on ensuring availability of content, expansion of the corresponding propaganda and propaganda activities in media, to strengthening of material logistics of activities of viki-groups was accepted. In addition, scientific research and the trainings provided by Wicky center shall be continued, are organized the corresponding trainings for members of viki-groups which function in the Nakhchivan and Ganja Departments, Shaki and Lankaran regional scientific centers of Academy.