Beynəlxalq sərgidə TASİM layihəsinin təqdimatı keçirilib
Moskvada (Rusiya) “Transport Networks & Carrier Cloud” V Beynəlxalq konfransı keçirilib. Magistral şəbəkələr və “bulud” daşıyıcıları mövzusuna həsr edilən tədbirdə bir neçə istiqamət üzrə aktual məsələlər müzakirə edilib.
Tədbirdə magistral və müştərək magistral şəbəkələrin inşaası və istismarı, sadələşdirilmiş virtual gələcəyi müəyyən edən proqramlaşdırılma, 100G şəbəkələrinin irimiqyaslı inşaatı kimi mövzular ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Beynəlxalq konfransda Rusiyanın telekommunikasiya sahəsində “Beeline”, “MTS” kimi nəhəng şirkətlərlə yanaşı, “TASİM” layihəsi üzrə partnyoru olan “Rostelecom” şirkəti də iştirak edib.
ictnews.az elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, tədbirdə “Trans-Avrasiya Super İnformasiya Magistralı” layihəsinin direktoru Zaur Həsənov da çıxış edib. “Tranzit marşrutundan “Tier-1” şəbəkəyədək “TASİM” layihəsinin təcrübəsi” mövzusunda çıxışında Z.Həsənov TASİM layihəsinin reallaşdırılmasının strateji xarakter daşıdığını, xüsusilə dövlətimizin Avrasiyada yerləşdiyi nəzərə alınarsa, TASİM-in Avropa və Asiya arasında ən qısa və sərfəli marşrutlardan biri olduğunu vurğulayıb.
Qeyd edək ki, TASİM layihəsinin məqsədi əsasən Qərbi Avropadan Şərqi Asiyaya qədər Avrasiya ölkələrinin əhatə edən transmilli fiber-optik xəttin çəkilməsidir. Layihə Frankfurtdan Honq Konqa istiqamətlənən əsas tranzit xəttinin qurulmasını nəzərdə tutur. Bu xətt Avropa və Asiyanın ən böyük informasiya mübadiləsi mərkəzlərini birləşdirəcək.

В Москве состоялась 5-я Международная конференция “Transport Networks & Carrier Cloud ”. На конференции, посвященной теме магистральных сетей и облачных носителей, были обсуждены актуальные вопросы по нескольким направлениям.
На конференции, посвященной теме магистральных сетей и облачных носителей, состоялся широкий обмен мнениями по таким темам, как строительство магистральных сетей, создание и эксплуатация совместных магистральных сетей, программирование, построение широкомасштабных 100G сетей.
На международном конфрансе, наряду с крупными российскими телекоммуникационными компаниями “Beeline”, “МТС ”, приняла участие и компания «Ростелеком» - партнер по проекту TASIM.
По сведениям электронной службы новостей ictnews.az, презентовал TASIM директор проекта Заур Гасанов.В выступлении на тему «Опыт по проекту TASIM: от транзитного маршрута до сетей Tier-1» З. Гасанов отметил стратегический характер проекта и, что расположение Азербайджана в Евразии делает TASIM одним из самых коротких и выгодных маршрутов между Европой и Азией.
Отметим, что цель проекта TASIM заключается в прокладке транснациональной волоконно-оптической линии, охватывающей евразийские страны от западной Европы до восточной Азии. Проект предусматривает создание основной транзитной линии связи от Франкфурта до Гонконга. Сеть объединит крупнейшие центры обмена информации Европы и Азии.