5-8 yanvar 2017-ci il tarixlərdə Las-Veqasda istehlak sektoru üçün rəqəmsal texnologiyaların inkişafının flaqmanı kimi tanınan “İstehlak Elektronikası Sərgisi” (Consumer Electronic Show – CES 2017) keçirildi. naked-science.ru saytı “CES 2017”də yer alan ən son texnoloji yenilikləri təqdim edir.
Yeni eranın televizorları
“LG” şirkəti korpusu yalnızca 2,57 millimetr qalınlığa malik olan “Signature 4K OLED W” seriyasını təqdim edib. Televizor əsas ekrandan və “Dolby Atmos soundbar” səs sistemindən ibarətdir. Sistem HDR10, Dolby Vision və HLG kimi HDR-videoları dəstəkləyir. Televizor iki ölçüdə təklif edilir: 65 və 77 düymlük diaqonal. Qurğunun istehsal tarixi və qiyməti haqqında hələ ki, dəqiq məlumat verilmir.
Daha bir maraq doğuran yeniliyi “Xiaomi” təqdim edib. “Mi TV 4” çərçivəsiz televizorunun qalınlığı 4,9 millimetr təşkil edir. Audio bloku, həmçinin konnektor və ana plata ayrıca təklif edilir. Şirkət nümayəndələrinin sözlərinə görə, bu modulyar televizorların yaradılmasında ilk addım hesab olunur. Yeni qurğunun qiyməti iki min ABŞ dolları təşkil edir ki, bu da “Mi TV 4”ün rəqibləri ilə müqayisədə nisbətən aşağıdır.
Elektrik avtomobilləri
Sərgidə təqdim olunan digər yenilik – “Faraday Future” (FF 91) elektrik avtomobilidir. O, ən “zirək” elektrik avtomobili adını qazanıb: avtomobil yalnız 2,39 saniyə ərzində 96,5 km/saata qədər sürət yığa bilir. Bu, ən dinamik “Tesla” avtomobilinin göstəricilərindən daha yüksəkdir.
Robot-köməkçilər
“LG” şirkəti “CES 2017” sərgisində “Hub Robot”un ev modeli, asistent “Guide Robot” və xadimə “Cleaning Robot”u təqdim edib. “Hub Robot” “ağıllı” qurğulara qoşulmaq imkanına malikdir və səs əmrlərini anlayır. Robot sizə hava proqnozundan danışa, kondisioneri işə sala, sobanı qızdıra və bir çox digər işlər görə bilər.
“Hub Robot” “mehriban” insanabənzər görünüşə sahibdir və asanlıqla ailənin sevimlisi ola bilər. Dörd dil bilən “Airport Guide Robot”u isə tezliklə beynəlxalq Seul aeroportunda istifadə olunacaq və səyahətçilərə kömək edəcək. “LG”-nin təqdim etdiyi digər robot – “Airport Cleaning Robot”u çoxsaylı başlıqlara malik olan sənaye tozsoranıdır.
“Panasonic” şirkəti isə, öz növbəsində, kiçik stolüstü robotunu təqdim edib. Onun diametri – 29 sm, hündürlüyü – 48,9 sm-dir. “Uşaq səsinə” malik olan robota proyektor quraşdırılıb. Qadjet Wi-Fi modulla təchiz edilib və süni intellekt bazası əsasında avtomatik təbii dilin işlənməsi texnologiyasına giriş əldə edə bilir. Robot “cloud”a qoşula və istənilən informasiyanı yükləyə bilər. Xüsusi təkərlər ona 3,5 km/saat sürətlə yer dəyişdirməyə imkan verir.
Görünüşünü dəyişən noutbuklar
“Razer” şirkəti üç ekranlı oyun noutbukunun prototipini təqdim edib. “Project Valerie” ekranları irəli və geriyə hərəkət edə bilən xüsusi mexanizmə malikdir. “Transformer” ekranlar “IGZO” texnologiyası üzrə hazırlanıb.
Bununla yanaşı, “Lenovo” şirkəti “ThinkPad X1 Carbon”u təqdim edib ki, hazırda o “Intel”in 7-ci nəslinin çipləri, barmaq izlərinin sürətli skaneri və avtonom rejimdə 15 saata qədər işləmək imkanı əldə edib.
Smartfonlar və onların “beyni”
“Huawei” şirkəti ABŞ sakinləri üçün “Amazon Alexa” səs köməkçisinə malik “Mate 9” flaqman modelini elan edib. Sərgidə, həmçinin 5,5-düymlük “Honor 6X”in imkanları göstərilib. “ASUS” isə “ZenFone AR” modelinin xüsusiyyətləri ilə hər kəsi təəccübləndirib. Belə ki, smartfon Qualcomm Snapdragon 821 prosessoru, 8 Qb əməli yaddaş, 5,7-düym Super AMOLED-ekran QuadHD, 23 meqapiksel əsas kamera ilə təchiz olunub. Smartfonun 2017-ci ilin ikinci rübündə satışa çıxarılması nəzərdə tutulub.
“Ağıllı” velosipedlər
Sərgidə ictimaiyyətin marağını “LeEco” şirkətinin iki yeni velosipedi cəlb edib. Bunlar “Smart Road Bike” və “Smart Mountain Bike” modelləridir. Hər iki modeldə sistem Android 6.0 Marshmallow əsasında işləyir. “Smart Road Bike” hamar, digəri isə kələ-kötür ərazilərdə istifadə etmək üçün hazırlanıb. Hər iki model GPS-modulla və qabaqcadan müəyyən edilmiş xəritə, pleyer, barometr, işıqlandırmanının idarəetmə paneli və siqnalizasiya ilə təchiz edilib. ABŞ bazarında “ağıllı” velosipedlər cari ilin ikinci rübündə satışa çıxarılacaq.

CES 2017: technological innovations
Consumer Electronic Show ecognized as the flagship development of digital technologies for the consumer sector was held in Las Vegas, from 5 to 8 January. Let us see what new items were  presented by well-known manufacturers.
New era TVs
LG has launched a new flagship-class 4K TV series at this year's Consumer Electronics Show in Las Vegas, Nevada. Dubbed Signature TV OLED W, the new 65-inch TV is incredibly thin at just 2.57mm. There's also a 77-inch variant that has been launched alongside it.
Xiaomi has introduced the Mi 4 TV in three screen sizes of 49-inches, 55-inches, and finally the largest at 65-inches.
Xiaomi’s Mi Tv 4 with 65-inch display has been designed with a modular approach, and has a separate Mi TV Bar consisting of the mainboard and a sound system, which supports Dolby Atmos for better sound technology.
Electronic cars
Faraday Future — an electric vehicle company that pitches itself as a threat to Tesla — attempted to show off its self-parking feature in front of an auditorium full of journalists, employees and perhaps a few “skeptics and naysayers,” according to Executive VP Nick Sampson.
As instructed, YT Jia, the founder and CEO of LeEco — which the company contends is merely a “strategic partner” but offers few details on the nature of the connection beyond that — pressed the button on the driver-side door that should have sent the car to the middle of the stage.
Robots
The CES show floor has always had its share of robots, but most of them were gimmicks. But no more: Robots at CES 2017 were transitioning to real consumer products. PepperKuri and LG's Hub Robot are designed for consumers or businesses in the real world, and -- if all goes as planned -- you'll be able to buy them soon, in some cases for less than $1,000. Just manage your expectations: Don't expect C-3PO -- and don't expect them to climb stairs, let alone traverse shag carpets.
Notebooks
Razer showed off Project Valerie, the world’s first triple display laptops. Instead of a single screen, you can feast your eyes on three separate 17.3-inch 4K screens arranged panorama-style.
“Project Valerie provides the most expansive viewing experience in a notebook,” Razer says. Powered by a NVIDIA GeForce GTX 1080 graphics card, the laptop features a Surround View with a resolution of 11520×2160.
Smartphones
Huawei's Mate 9 is big, powerful and, at $599, incredible value. While it may be too big for some, its entry into the U.S. market heralds a turning point for the Chinese company, which is competing extremely well with Samsung and Apple for global smartphone market share.
Unfortunately, Huawei still has roadblocks to overcome before it can sell its phones at U.S. carriers, but in the meantime it has launched the Mate 9 at several well-known and accessible online retailers.
Smart bycles
LeEco has launched two smart bicycles, the Smart Road Bike and Smart Mountain Bike, ahead of CES 2017 on Tuesday. The bicycles run LeEco's own Android 6.0 Marshmallow-based 'BikeOS' and come with a touchscreen display that provides users with turn-by-turn navigation with the help of integration with Here maps.
The new smart bicycles from LeEco will be available in North America from second quarter of 2017 and will be available for attendees to see at CES 2017. No pricing has been mentioned.