Dünyada ən kiçik radio hazırlanıb
Dünyada ən kiçik radio hazırlanıb, Elm və Təhsil Nazirliyi, Elm ve Tehsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Azerbaycan Respublikasi Elm ve Tehsil Nazirliyi, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi, Elm və Ali Təhsil, AMEA, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Elmler Akademiyasi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, İnformasiya Texnologiyaları, AMEA ITI, AMEA İTİ, İTİ, ITI, ikt.az, ict.az, ict, ikt, www.ict.az, www.ikt.az, Rasim Aliguliyev, Rasim Əliquliyev, RM Əliquliyev, Əliquliyev Rasim, Academician Rasim Aliguliyev
Harvard Mühəndislik və Tətbiqi Elmlər Məktəbinin mütəxəssisləri dünyanın ən kiçik ölçülü radiosunu hazırlayıblar. Onlar iki atom ölçüsündə olan çəhrayı almaz kristallarındakı qüsurlardan istifadə edərək belə miniatür radio yığmağa nail olublar. Radio beş əsas komponentdən ibarətdir: enerji mənbəyi, qəbuledici, çevirici, tüner və dinamik. Qəbuledici yaxınlıqdakı elektromaqnit siqnallarını qəbul edir, bundan sonra sonuncular çeviricidən keçərək elektrik cərəyanına çevrilir.
4pda.ru saytının məlumatına görə, dünyanın ən kiçik radiosu almaz kristallarında aşkar edilmiş nasazlıqlar sayəsində yaradılıb. Bu kristalların ətrafındakı maqnit müxtəlif stansiyaların tezliyinin sazlanması üçün istifadə olunur.
Sınaqlar zamanı sözügedən radionun 350 selsi dərəcə temperaturda musiqi səsləndirmək qabiliyyətinə malik olduğu müəyyən olunub.
“Bu radio kosmosda, hətta insanın bədənində işləyə bilər” – layihənin aparıcı mühəndisi Marko Lonkar deyib.

The smallest radio in the world created by a diamond defects
Experts at the Harvard school of engineering and applied Sciences John A. Paulson created the smallest radio in the world. They gathered it using pink diamonds defects, which do not exceed the dimensions of the two atoms . Radio consists of five main components: the power supply, receiver, transmitter, tuner and speaker receiver – this is the part that takes the next electromagnetic signals, and then they pass through a converter that turns them into the current.
Harvard receiver created due to imperfections in the diamond crystals. The development is called “azotozameschёnnaya vacancy in diamond.” To get it, it is necessary to distinguish two adjacent carbon atoms of the diamond structure and replace them with one nitrogen atom. As a result of this defect can be used to convert information into light that is suitable for quantum computing and photonics.
In a tiny radio electrons azotozameschёnnoy job driven by a green laser beam, which makes them sensitive to the electromagnetic field, including waves used in FM-frequencies. When receiving radio waves are converted, and the audio are allocated as a red light, which can be reproduced as sound. Magnet around the diamond is used to tune in to different stations.
When testing a diamond radio proved its viability – it can play music at a temperature up to 350 ° C.
This radio can play in space, in a hostile environment, and even in the human body – as the diamonds are biocompatible,” – says a leading project engineer marco lonkar.