“Facebook” sosial şəbəkəsi saxta xəbərlərin yayılmasıyla mübarizə məqsədilə yeni mexanizmin işə salınması barədə məlumat verib. Müstəqil təşkilatlar bu mexanizm vasitəsilə şübhəli nəşrlərdə olan informasiyanın etibarlığını yoxlayacaqlar.
hitech.newsru.com saytının məlumatına görə, istifadəçilər saxta xəbərlərlə mübarizə üzrə yenilənmiş metodun köməyilə Facebook administrasiyasının şübhəli istinadlarına şikayət göndərə və onları xüsusi markerlərlə nişanlaya biləcəklər. Belə bir imkan əvvəllər də mövcud idi, indi isə sosial şəbəkə şikayətləri şübhə doğuran istinadlara yönləndirəcək, həmçinin saxta xəbərlərlə bağlı digər siqnalları materialların yoxlanılması ilə məşğul olan kənar təşkilatlara göndərəcək.
Əgər ekspertlər hər hansı istinadın saxta məlumatı əks etdirdiyini müəyyən edərlərsə, bu zaman istinada məlumatın niyə saxta olduğuna dair xüsusi xəbərdarlıq nişanı qoyulacaq. Belə status almış istinadlar dostların xəbər lentində avtomatik əks olunacaq. Bu məlumatları öz səhifələrində yerləşdirmək istəyən istifadəçilər isə onun saxta olduğuna dair xəbərdarlıq alacaqlar.
Sosial şəbəkənin nümayəndələri, həmçinin reklamlardan gəlir əldə etmək məqsədilə istifadəçiləri cəlb edən yalan xəbərləri yayan saytlarla mübarizə aparmaq niyyətindədir.
Xatırladaq ki, saxta xəbərlərlə mübarizə məsələsi ABŞ-da prezident seçkilərindən sonra aktuallaşmışdır. Bu zaman Facebook çox sayda yalan xəbərlərin yayılmasında ittiham olunmuş, belə məlumatların hətta, səsvermənin nəticəsinə təsiri göstərdiyi vurğulanmışdır.

16 December 2016 - 12:06 | Interesting information
Facebook on Thursday unveiled new ways it’s cracking down on fake news, following a nationwide backlash against made-up reports that flooded the social networking site during the election cycle.
The company’s plans involve targeting the “worst of the worst” offenders, relying on users to flag fake content and outsourcing fact-checking to third parties.
The move comes after false political stories flooded social media, claiming Pope Francis had endorsed Donald Trump’s bid to become president; an FBI agent investigating Hillary Clinton’s use of a private email server killed his wife and then himself; and tens of thousands of fraudulent ballots marked for Clinton were discovered in a warehouse. The false stories led some to question whether fake news impacted the outcome of the election — which Zuckerberg last month called a “pretty crazy idea.”
Nevertheless, a few days after making that comment, Zuckerberg assured Facebook users that he was working on the fake news problem. On Thursday, he rolled out what he hopes will be the first steps toward a solution.
Facebook also found that if people are less likely to share an article after reading it, the story may be fake. The company will test incorporating that metric into its news feed ranking.
And Facebook plans to make posting fake stories less lucrative for spammers, who rake in money through advertising when people visit their websites. Facebook said it has done away with the ability to “spoof” domains, making it harder for sites to pretend to be real publications.