Akademik Rasim Əliquliyev “EaPEC 2016” konfransında plenar məruzə ilə çıxış edəcək
6-7 oktyabr 2016-cı il tarixlərdə Gürcüstanın paytaxtı Tbilisi şəhərində “Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin I Elektron infrastruktur konfrans”ı (1st Eastern Partnership E-Infrastructure Conference - EaPEC 2016) keçiriləcək. AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev EaPEC 2016-da ölkəmizi təmsil edəcək. Alim tədbirdə “Azərbaycanda elektron-elm: mövcud vəziyyət, imkanlar və perspektivlər” mövzusunda plenar məruzə ilə çıxış edəcək. R.Əliquliyevin, “Şərq tərəfdaşlığı üçün açıq elm və elektron-infrastruktur sahəsində imkanlar və problemlər” adlı paneldə də iştirakı nəzərdə tutulur.
“EaPEC 2016” Şərq tərəfdaşlığı regionu və Avropa Birliyinə üzv ölkələr arasında elektron infrastrukturların inkişafına dəstək verilməsini nəzərdə tutan çoxtərəfli əməkdaşlıq platformasıdır. Tədbirdə dünyanın müxtəlif ölkələrindən e-elm sahəsində fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssislərin iştirakı gözlənilir.
Qeyd edək ki, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu Avropa Komissiyasının maliyələşdirdiyi və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini əhatə edən “EaPConnect: Eastern Partnership Connect” layihəsinin iştirakçılarından biridir.

1st Eastern Partnership E-Infrastructure Conference - EaPEC 2016 will be held
On October 6-7, 2016 in Tbilisi, Georgia's "Eastern Partnership conference on the electronic infrastructure of" I (1st Eastern Partnership E-Infrastructure Conference - EaPEC 2016) will be held. Academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technologies of ANAS, academician- R.Aliguliyev will represent our country in EaPEC 2016. . R.Alguliev will make a report on "e-science in Azerbaijan: the current situation, opportunities and prospects"at the plenary meeting.R.Aliquliyev is also expected to attend the panel "The Eastern Partnership is open to the opportunities and challenges in the field of science and e-infrastructure".
"EaPEC 2016, the" Eastern Partnership region and among the member states of the European Union, which aims to support the development of e-infrastructure platform for multilateral cooperation. Scientists and experts from different countries of the world in the field of e-science are expected to attend.
Note that the Institute of Information Technology of ANAS is one of the participants of the "EaPConnect: Eastern Partnership Connect" project financiall supported by the European Commission and, covering the countries of the Eastern Partnership.