AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu əməkdaşlarının 2014-cü ildəki elmi fəaliyyətinin bibliometrik analizi (bibliometriya – kitab, dövri nəşr və elmi əsərlərin öyrənilməsi üçün riyazi və statistik metodların tətbiqidir) aparılıb.
Bu haqda institutun elmi seminarında sektor müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Nigar İsmayılova məruzə ilə çıxış edib. İnstitut əməkdaşlarının elmi əsərlərinin dillər üzrə statistikası, əsərlərə olan istinadların ölkələr, istiqamətlər üzrə paylanması, elmi əsərlərin növlər üzrə paylanması, 2014-cü ildə “WoS” və “Scopus” bazalarında olan əsərlərin sayı, nəşr olunduğu nüfuzlu jurnallar və konfransları diqqətə çatdırıb.
Elmi əsərlərin dillər üzrə statistikasını təqdim edən məruzəçi 2014-cü il ərzində Azərbaycan, ingilis və rus dillərində nəşr olunan elmi əsərlər haqqında məlumat verib. Onun sözlərinə görə, tədqiqatçıların əsərlərinə əsasən Çin, Hindistan, Avstraliya, Malayziya, Cənubi Koreya alimləri tərəfindən istinad edilib.
2014-cü ildə əməkdaşlar tərəfindən nəşr olunan əsərlərin informasiya cəmiyyətinin elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılması, informasiya mədəniyyətinin formalaşması, internetin tənzimlənməsi, informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması, virtual məkanda Azərbaycan dilinin tətbiqi, e-dövlətin və e-elmin formalaşması, biometrik texnologiyaların araşdırılması və s. istiqamətləri əhatə etdiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə, həmçinin E-kitabxana Mərkəzinin 2015-ci il üzrə illik hesabata hazırlığı, library.ict.az saytının təkmilləşdirilməsi, şöbədə cari ildə görülən işlər, mərkəzin fəaliyyətinə dair bukletin hazırlanması və digər məsələlər müzakirə olunub.

Bibliometric analysis of the scientific studies of the employees carried out
Bibliometric (bibliometrics - application of mathematical and statistical methods to study the books, periodicals and scientific publications) analysis of the scientific studies of the employees of the Institute of Information Technology of ANAS for 2014 was carried out.
In this regard, the chief sector, Ph.D. Nigar Ismayılova made a report at the seminar of the scientific board of the institute. She presented the statistics of scientific works of the employee of the Institute by languages, by their distribution according to directions and countries, as well as their types, and informed about the number of publications, published in prestigious journals of "WoS" and "Scopus", and conferences in 2014.
Reporter also demonstrated the statistics on scientific publications according to languages and informed about the articles published in English and Russian during 2014. As for her, the articles of researchers are mainly cited by the scientists from China, India, Australia, Malaysia, and South Korea.
The studies published in 2014 by the employees cover scientific-theoretical problems of the information society, developing an information culture, regulation of the Internet, information security, the use of Azerbaijani language in the virtual space, developing e-government and e-science, biometric technologies and so on.