AzScienceNet şəbəkəsi beynəlxalq onlayn iclasın təşkil olunmasına texniki dəstək göstərib Aprel 28, 2020 | 09:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun AzScienceNet Elm Kompüter Şəbəkəsi Türk dövlətləri Milli Elmlər Akademiyalarının COVID-19 pandemiyası dövründəki fəaliyyətinə həsr olunmuş onlayn iclasının keçirilməsinə texniki dəstək göstərib. Bu dəstəyin həyata keçirilməsində GEANT EaPConnect layihəsinin Azərbaycan üzrə təmsilçisi olan AzScienceNet şəbəkəsinin əməkdaşları, institutun Beynəlxalaq əlaqələr şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək NəbiyevSəməd Dursunov iştirak ediblər.
21 aprel 2020-ci il tarixdə Qazaxıstanın paytaxtı Nur-Sultan şəhərində Beynəlxalq Türk Akademiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə böhran vəziyyətlərində Türk dövlətlərində elmin hazırki vəziyyəti, pandemiya dövründə qəbul olunmuş qərarların təcrübə mübadiləsi, eləcə də elmi əməkdaşlığın perspektiv istiqamətləri müzakirə olunub.
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli tədbirə videokonfrans sistemi vasitəsilə qatılıb. Onlayn iclasda, həmçinin digər türk dövlətləri akademiyalarının təmsilçiləri çıxış ediblər.
Tədbirin sonunda Türk Dövlətləri Elmlər Akademiyalarının COVID-19 Pandemiya görüşü ilə bağlı qətnaməsi imzalanıb. Sənəddə mövcud böhran dövründəki türk dövlətlərində və respublikalarında elmi əlaqələri inkişaf etdirmək üçün irəliləyişlər etmək, elm adamlarının inteqrasiyasını dərinləşdirmək, türk respublikalarında elm adamlarının təcrübələrini və nəşrlərini bölüşmək, birgə layihələr həyata keçirmək, türk dövlətləri və respublikalarında informasiya texnologiyalarının çoxistiqamətli inkişafında səyləri birləşdirmək kimi məsələlər yer alıb.
Qeyd edək ki, ölkədə xüsusi karantin rejimi ilə əlaqədar olaraq, AzScienceNet şəbəkəsinin fasiləsiz iş rejimində fəaliyyətini davam etdirməsi üçün qurumun əməkdaşlarından ibarət işçi qrup yaradılıb. Hazırda AzScienceNet ölkəmiz üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən telekommunikasiya xidmətləri göstərir. AMEA-nın əməkdaşları ev şəraitində bu şəbəkənin təqdim etdiyi xidmətlərdən istifadə etməklə elmi fəaliyyətlərini davam etdirirlər.

AzScienceNet provided technical support for the organization of the international online meeting April 28, 2020 | 09:00 / Conferences, assemblies
AzScienceNet Research and Education Network of the Institute of Information Technology of ANAS provided technical support to the online meeting of the National Academies of Sciences of the Turkic states dedicated to current state of science in the Turkic states during the COVID-19 pandemic.
Employees of the AzScienceNet network, GEANT’s  EaPConnect project partner, the head of the International Relations Department of the Institute, PhD in Technology Babak Nabiyev and Samad Dursunov took part in the implementation of this support.
First Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbayli participated in the event via video conferencing system. Representatives of academies of other Turkic states also spoke at the online conference.
At the end of the event, a resolution was signed on the COVID-19 Pandemic Meeting of the Academies of Sciences of the Turkic States. The document includes issues such as making progress to develop scientific relations in the Turkish states and republics during the crisis, deepening the integration of scientists, sharing experiences and publications of scientists in the Turkish Republics, implementing joint projects, combining efforts in the multifaceted development of information technology.
It should be noted that in connection with the special quarantine regime in the country, a working group consisting of employees of the organization has been established to ensure the uninterrupted operation of the AzScienceNet. At present, AzScienceNet provides telecommunication services that are essential for our country. Employees of ANAS continue their scientific activities at home using the services provided by this network.