Böyükhəcmli məlumatlar toplusundan biliklərin əldə olunması problemləri araşdırılacaq Fevral 03, 2020 | 10:30 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda şöbələrin 2020-ci il üzrə fəaliyyət planlarının müzakirəsinə start verildi.
1 saylı şöbənin 2020-ci il üçün fəaliyyət planını təqdim edən institutun baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məkrufə Hacırəhimova yerinə yetiriləcək elmi-tədqiqat işləri haqqında məlumat verdi.
Məruzəçi bildirdi ki, cari ildə informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılması və effektiv metodların işlənməsi istiqamətində araşdırmalar aparılacaq. Onun sözlərinə görə, bu məqsədlə “Böyükhəcmli məlumatlar toplusundan biliklərin əldə olunmasına dair elmi problemlər öz həllini tapacaq.
M. Hacırəhimova “Böyük verilənlərin analizi üçün metod və alqoritmlərin işlənilməsi”, “Neft mədənləri üçün yeni nəsil süni intellekt texnologiyalarının işlənməsi” və “Big Data və rəqəmsal irs problemləri və onların həlli yolları” mövzusunda aparılacaq tədqiqatlardan bəhs etdi. O, qeyd etdi ki, bu məqsədlə böyük sosial media məlumatlarının sentiment analizi üçün dərin təlim modelinin elmi-nəzəri problemlərinin, böyük ölçülü məlumatlarda anomaliyaların aşkarlanması metodlarının, neft yataqlarının neftvermə əmsalının proqnozlaşdırılması üçün maşın təlimi modelinin və böyükhəcmli verilənlərdə sürətli alqoritmin işlənilməsi nəzərdə tutulub.
M.Hacırəhimova şöbənin elmi-innovasiya fəaliyyətindən söz açaraq, cari ildə şöbə əməkdaşlarının qrant layihələrdə iştirakının nəzərdə tutulduğunu, müxtəlif elmi-texniki ekspertiza işlərinin həyata keçiriləcəyini bildirdi.
O, həmçinin şöbənin elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyəti, nüfuzlu jurnallarda məqalələrin nəşri, respublika və beynəlxalq səviyyəli kofranslarda iştirakı, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği ilə bağlı görüləcək işlər haqqında ətraflı məlumat verdi.
Daha sonra institutun 2 saylı şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev rəhbərlik etdiyi şöbənin cari ildə nəzərdə tutulan elmi-tədqiqat fəaliyyəti, şöbə əməkdaşlarının elmi seminarlarda və konfranslarda məruzələri, eləcə də beynəlxalq səviyyəli elmi jurnallarda məqalələrin nəşri və s. ilə bağlı görüləcək işlər haqqında məlumat verdi.
Bildirdi ki, informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemlərin araşdırılması və effektiv metodların işlənməsi istiqamətində araşdırmalar aparılacaq. O, qeyd etdi ki, bu istiqamətdə aparılan araşdırmalarda informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması problemləri nəzərdən keçiriləcək.
Y.İmamverdiyev “E-dövlətin informasiya təhlükəsizliyinin idarə edilməsi metodlarının işlənməsi”, “Kompüter şəbəkələrinin intellektual monitorinqi üçün metod və modellərin işlənilməsi”, “Bulud texnologiyalarında informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi”, “Kiber-fiziki sistemlərdə informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi metodları”, “İnformasiya təhlükəsizliyinin menecmenti problemləri”, “Zərərli proqram təminatının aşkarlanması üçün intellektual analiz metodlarının işlənməsi”, “Obyekt asılılığı olan rollar əsasında internet mühitində informasiya axtarışının səmərəliliyinin yüksəldilməsi üçün model və alqoritmlərin işlənməsi” mövzuları üzrə tədqiqatların aparılacağını diqqətə çatdırdı. O, həmçinin “Şəbəkə mühitində zaman sıralarında informasiya təhlükəsizliyi üzrə anomaliya-ların aşkarlanması üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi”, Sosial şəbəkələrdə saxta profillərin aşkarlanması metodları”, “Kriptovalyuta verilənlərinin intellektual analizi metodları”, “Kompüter şəbəkələrinin təhlükəsizliyinin qiymətləndirilməsi metodları”, “Veb saytların informasiya təhlükəsizliyinin test edilməsi metodları”, “Zərərli proqram təminatının statik və dinamik analizi metodları” mövzuları üzrə görüləcək işlər və tədqiqat istiqamətləri haqqında məlumat verdi.
Elmi-innovasiya fəaliyyətindən bəhs edən şöbə müdiri informasiya təhlükəsizliyinin menecmenti üzrə innovativ həllərin işlənməsi və müvafiq dövlət proqramlarında iştirakın nəzərdə tutulduğunu vurğuladı.
Sonra institutun 3 saylı şöbəsinin 2020-ci il üzrə fəaliyyət planı müzakirə olundu.
Şöbə müdiri Təhmasib Fətəliyev çıxış edərək cari ildə şöbədə informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılması və effektiv metodlarının işlənməsi istiqamətində e-elmin  formalaşması  problemlərinin araşdırılacağını diqqətə çatdırdı.
O, bildirdi ki, “Elmi biliklərin avtomatik əldə olunması”, “Industry 4.0 konsepsiyası əsasında neft-qaz sənayesinin kiber-fiziki infrastrukturunun formalaşması və intellektual analizi texnologiyalarının işlənilməsi”, “Vətəndaş elmi və Könüllülər hərəkatının qarşılıqlı əlaqəsi və inkişafı perspektivləri” məsələləri 2020-ci ildə planlaşdırlan tədqiqatlar sırasındadır.
T.Fətəliyev, həmçinin şöbənin elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində görüləcək işlərindən danışdı və tədqiqat sahəsi üzrə qrant layihəsinin hazırlanmasının nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırdı.
Fəaliyyət planlarına dair müzakirələr aparıldı, sual və təkliflər səsləndirildi.
AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev şöbələrin fəaliyyət planlarına dair təkliflərini bildirdi. Alim tədqiqatların daha da dərinləşdirilməsini və elmi-nəzəri fəaliyyətin gücləndirilməsini tövsiyə etdi və kadr potensialının artırılmasının vacibliyini vurğuladı.

Будут рассмотрены проблемы получения знаний из сборника больших данных Фев 03, 2020 | 10:30 / Конференции, собрания
В Институте информационных технологий НАНА стартовало обсуждение планов деятельности отделов на 2020 год.
Главный инженер института, доктор философии по технике, доцент Макруфа Гаджирахимова, представившая план действий отдела № 1 на 2020 год, проинформировала о предстоящих научно-исследовательских работ.
Докладчик сообщила, что в текущем году будут проводиться исследования по изучению научно-теоретических проблем информационных технологий и информационного общества и разработке эффективных методов. По его словам, для этого «Будут решены научные проблемы, связанные с получением знаний из масштабного сбора данных.
М. Гаджирахимова рассказала об исследованиях на тему «Разработке методов и алгоритмов для анализа больших данных», «Разработка технологий искусственного интеллекта нового поколения для нефтяных месторождений» и «Проблемы больших данных и цифрового наследия и их решения». Она отметила, что с этой целью предусмотрена разработка научно-теоретических проблем модели глубокого обучения для сентиментального анализа больших данных социальных сетей, методов обнаружения аномалий в данных больших размеров, модели машинного обучения для прогнозирования коэффициента нефтедобычи месторождений и быстрого алгоритма на больших данных.
Говоря о научно-инновационной деятельности отдела, М.Гаджирахимова отметила, что в текущем году планируется участие сотрудников отдела в грантовых проектах, будут проводиться различные научно-технические экспертизы.
Он также подробно рассказала о научно-педагогической и научно-организационной деятельности отдела, публикации статей в престижных журналах, участии в конференциях республиканского и международного уровня, предстоящей работе по пропаганде научно-практических результатов в СМИ.
Затем заведующий отделом № 2 института, доктор философии по технике, доцент Ядигар Имамвердиев дал информацию о научно-исследовательской деятельности отдела, о научных семинарах и конференциях, публикаций статей в известных научных журналах и о других о проделанных работах.
Он отметил, что будут проведены исследования в направлении исследования научно-теоретических проблем формирования информационных технологий и информационного общества и разработки эффективных методов. И добавил, что в исследованиях, проводимых в этом направлении, будут рассмотрены проблемы обеспечения информационной безопасности.
Я.Имамвердиев отметил, что будут проведены исследования по темам «Разработка методов управления информационной безопасностью э-государства», «Разработка методов и моделей интеллектуального мониторинга компьютерных сетей», «Разработка методов и алгоритмов обеспечения информационной безопасности в облачных технологиях», «Методы обеспечения информационной безопасности в кибер-физических системах», «Проблемы управления информационной безопасностью», «Разработка методов интеллектуального анализа обнаружения вредоносного программного обеспечения», «Разработка моделей и алгоритмов для повышения эффективности поиска информации в интернет-среде на основе ролей, которые являются зависимыми от объекта». В него также входят «Разработка методов и алгоритмов обнаружения аномалий информационной безопасности в сетевой среде», «Методы обнаружения поддельных профилей в социальных сетях», «Методы анализа криптографических данных», «Методы оценки безопасности компьютерной сети «Методы тестирования информационной безопасности вебсайтов», «Методы статического и динамического анализа вредоносного программного обеспечения».
Говоря о научно-инновационной деятельности, заведующий отделом подчеркнул, что планируется разработка инновационных решений по менеджменту информационной безопасности и участие в соответствующих государственных программах.
Затем был обсужден план действий отдела № 3 института на 2020 год.
Заведующий отделом Тахмасиб Фаталиев отметил, что в текущем году в отделе будут рассмотрены проблемы формирования э-науки в направлении исследования научно-теоретических проблем и разработки эффективных методов формирования информационного общества и информационных технологий.
Он отметил, что вопросы «Автоматического приобретения научных знаний», «Формирования кибер-физической инфраструктуры и разработки технологий интеллектуального анализа нефтегазовой промышленности на основе концепции Industry 4.0», «Взаимодействие и перспективы развития гражданского научного и Добровольческого движения» являются одними из планируемых исследований в 2020 году.
Т.Фаталиев также рассказал о работе отдела в рамках научно-инновационной деятельности и отметил, что планируется разработка грантового проекта в области исследований.
Были проведены обсуждения планов действий, озвучены вопросы и предложения.
Вице-президент НАНА, директор института, академик Расим Алигулиев высказал предложения по планам деятельности отделов. Ученый рекомендовал еще больше углубить исследования и усилить научно-теоретическую деятельность и подчеркнул важность повышения кадрового потенциала.