İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə Bakı Avropa Liseyi arasında əməkdaşlığa dair görüş keçirildi Noyabr 12, 2019 | 04:06 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Bakı Avropa Liseyinin bir qrup şagirdi ilə görüş keçirildi. Görüşdə liseyin İKT üzrə direktor müavini Rahilə Əliyarzadə, müəllim heyəti, eləcə də AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, Elmi şuranın üzvləri və gənc alimlər iştirak edirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan akademik Rasim Əliquliyev institutda şagirdlərlə keçirilən görüşün əsas məqsədinin şagirdlərdə elmə marağın artırılması olduğunu bildirdi.
R.Əliquliyev AMEA-nın dünya elminə inteqrasiya, mühüm elmi nailiyyətlərin əldə olunması, gənclərin elmə cəlb olunması işinə mühüm töhfələr verdiyini qeyd etdi, akademiyanın əsas prioritet istiqamətlərindən birinin elm və təhsilin inteqrasiyası olduğunu vurğuladı. Alim bu məqsədlə gənclər arasında olimpiadaların təşkil olunduğunu və müxtəlif elmi və texnoloji layihələrin icra olunduğunu nəzərə çatdırdı. İnstitut direktoru liseyin şagirdlərinin elmə marağının artırılması üçün onlarla interaktiv işlərin aparılmasının böyük səmərə verəcəyinə əminliyini ifadə etdi. Alim qeyd etdi ki, bu əməkdaşlıq çərçivəsində institutun əməkdaşları, magistrantları, eləcə də Gənc alim və mütəxəssislər şurasının üzvləri şagirdlərin İKT sahəsində bilik və bacarıqlarını artırmaq məqsədilə onlara dəstək olacaqlar.
Daha sonra liseyin İKT üzrə direktor müavini Rahilə Əliyarzadə çıxış edərək liseyin İKT sahəsindəki nailiyyətləri ilə hər zaman respublikanın öndə gedən tədris müəssisələrindən biri olduğunu vurğuladı, Azərbaycan təhsil siyasətinin əsas prioritetlərindən biri də təhsildə İKT-nin tətbiqinin genişləndirilməsi olduğunu qeyd etdi.
Onun sözlərinə görə, Bakı Avropa Liseyi 2017-ci ildə “elektron məktəb” adını qazanıb, UNESCO-nun “İKT təhsildə”, “Alqoritmika” beynəlxalq layihəsinin, eləcə də Azərbaycanda “III Robot Olimpiadası”nın iştirakçısı olub. 2019-cu ildə isə liseyin şagirdləri üçün 2 ay müddətində «NISAI Learning» təşkilatının Kembric  proqramı əsasında riyaziyyat və ingilis dili fənlərinin onlayn öyrənilmə pilot layihəsi həyata keçirilib.
O, liseydə fəal interaktiv təlim metodlarından geniş istifadə olunduğunu qeyd edərək təlim-tədris prosesində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının mərhələlərlə tətbiq olunduğunu nəzərə çatdırdı.
R.Əliyarzadə bildirdi ki, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasında əsas məqsəd istedadlı uşaqların intellektual və yaradıcı potensialını üzə çıxarmaq və onların şəxsiyyətini inkişaf etdirməkdir.
Daha sonra institutun laborantı Yusif İmamverdiyev 2020-ci il 11-13 fevral tarixlərində İSEF – Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisi çərçivəsində keçiriləcək “Sabahın alimləri” IX Respublika müsabiqəsinə təqdim olunacaq layihələrin siyahısını təqdim etdi.
Sonda bu müsabiqədə iştirakla bağlı görüləcək işlər barədə müzakirələr aparıldı, təkliflər səsləndirildi.

A meeting dedicated to cooperation between the Institute of Information Technology and the Baku European Lyceum took place
12 November 2019 - 16:06 | Conferences, assemblies
At the Institute of Information Technology of ANAS, a meeting was held with a group of schoolchildren of the Baku European Lyceum. The meeting was attended by the deputy director of the lyceum Rahila Aliyarzade, the teaching staff, as well as the vice president of ANAS, director of the institute, academician Rasim Alguliyev, heads of department  and young scientists.
Academician Rasim Alguliyev noted that the main purpose of the meeting with schoolchildren is to increase the interest of schoolchildren in science.
R. Alguliyev informed that ANAS made a significant contribution to the integration of world science, the achievement of important scientific achievements, attracting young people to science, emphasizing that one of the main priorities of the Academy is the integration of science and education. The scientist noted that for this, Olympiads for youth were organized and various scientific and technical projects were implemented. The director of the institute expressed confidence that interactive work with students of the lyceum, to increase interest in science, will be a great success. He noted that within the framework of this cooperation, the Institute’s staff, undergraduates, as well as members of the Council of Young Scientists and Specialists will help schoolchildren expand their knowledge and skills in the field of ICT.
Then, speaking the deputy director of the lyceum,  Rahila Aliyarzade, emphasized that their lyceum is one of the country's leading educational institutions with its achievements in the field of ICT and added that one of the main priorities of the educational policy of Azerbaijan is the expansion of the use of ICT in education.
According to her, the Baku European Lyceum in 2017 received the name "E-School" and was a member of the international project of UNESCO "ICT in Education", "Algorithmics", as well as the III Robot Olympiad in Azerbaijan. In 2019, a two-month pilot project on online mathematics and learning English was implemented for high school students based on the NISAI Learning Cambridge program.
She noted the active use of interactive teaching methods in the Lyceum, emphasizing that information and communication technologies are gradually being introduced into the educational process.
R. Aliyarzade noted that the main goal of establishing cooperation with the Institute of Information Technologies is to reveal the intellectual and creative potential of gifted children and the development of their personality.
Later, the laboratory assistant of the Institute, Yusif Imamverdiyev, presented a list of projects presented at the IX Republican contest "Scientists of Tomorrow", as part of the IFEF International Scientific and Technical Exhibition, which will be held on February 11-13, 2020.