İnformasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemləri araşdırılıb Noyabr 01, 2019 | 01:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris İnnovasiya Mərkəzinin 2019-cu il üzrə hesabatı dinlənildi. Hesabatı təqdim edən mərkəzin rəhbəri, texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Rəsmiyyə Mahmudova bir il ərzində yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, cari ildə mərkəzdə informasiya mədəniyyətinin formalaşması problemləri üzrə fərdin informasiya mədəniyyətinin zamandan asılı olaraq informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılması və effektiv metodların işlənməsi istiqamətləri üzrə tədqiqatlar aparılıb. O, cari ildə jest informatikasının istiqamətləri, hədəfləri və texnologiyaları, intellektual oyun texnologiyalarının İnformatika fənninin tədrisinə inteqrasiyasının analizi ilə bağlı tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırdı.
R.Mahmudova bildirdi ki, qeyd olunan istiqamətlər üzrə əlin xarici əlamətlərinin təhlili əsasında jestlərin tanınması metodlarının analizi, əlin üçölçülü modelinin təhlilinə əsasən jestlərin tanınması metodlarının analizi, insanın müxtəlif emosional vəziyyətlərində onun üzündəki mimikanın analizi və sintezi məsələlərinin araşdırılması, eləcə də İKT əsasında qeyri-verbal texnologiyalar və cəmiyyətin inklüziv inkişafı ilə bağlı araşdırmalar aparılıb.
Məruzəçinin sözlərinə görə, xarici ölkələrdə intellektual oyunların İnformatika fənninin tədrisinə inteqrasiyası üçün metodika işlənilib, tədrisin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi üçün kriteriyalar hazırlanıb və əldə edilmiş nəticələrin təcrübi yoxlanılması üçün bəzi məktəblərdə eksperimentlər aparılıb.
TİM-in rəhbəri mərkəzdə elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində görülən işləri də diqqətə çatdırdı. Doktorant və dissertantlara “İnformatika” fənninin tədrisi və imtahanların qəbulu, distant tədris və imtahanların keçirilməsi, AMEA-nın magistratura pilləsində təhsil alan magistrantlar üçün dərs və imtahanların təşkili işlərinin görüldüyünü bildirdi.
O, 2019-cu il ərzində Tədris-İnnovasiya Mərkəzində respublikanın elm və təhsil müəssisələrindən 1021 doktorant və dissertantın “İnformatika” fənni üzrə təşkil olunmuş kurslarda iştirak etdiyini və doktorluq imtahanı verdiyini söylədi. Şöbə müdiri bildirdi ki, bu il ərzində imtahan vermiş doktorant və dissertantların 529-u ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi və humanitar elmlər, 198-i kimya, biologiya və tibb elmləri, 175-i fizika-riyaziyyat və texnika elmləri, 119-u yer, kənd təsərrüfatı və coğrafiya elmləri üzrə istiqamətlənmişdir.
R.Mahmudova mərkəzin elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyəti, elmi-texniki konfranslarda iştirak, AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən tövsiyə olunmuş beynəlxalq və respublika səviyyəli jurnallarda elmi məqalələrin nəşri, əldə olunmuş nəticələrin KİV-də təbliği və s. ilə bağlı görülən işlər haqqında məlumat verdi. O, cari ildə “Tədqiqatçıların informatika üzrə hazırlığı. Statistik icmal” adlı kitabın, eləcə də “İnformatika. 1111 test”, “İnformatika. Praktiki vəsait” adlı dərs vəsaitlərinin çap olunduğunu bildirdi.
Sonda hesabat ilə bağlı ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı. AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək şöbənin illik fəaliyyəti ilə bağlı təklif və tövsiyələrini səsləndirdi, mərkəzin elmi və elmi-innovasiya fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsinə dair tapşırıqlar verdi.

Исследуются научно-теоретические проблемы формирования информационных технологий и информационного общества Ноя 01, 2019 | 01:00 / Конференции, собрания
Выслушан отчет Учебно-инновационного центра Института информационных технологий НАНА за 2019 год. Руководитель центра, доктор философских наук в области технических наук Расмия Махмудова, предоставила информацию о научно-исследовательской работе, проведенной в течение года. Онa отметила, что в этом году центре провели исследования по проблемам формирования информационной культуры в направлении исследования научно-теоретических проблем формирования информационных технологий и информационного общества, и разработаны некоторые эффективные методы. Также отметила, что в этом году было проведено исследование по анализу тенденций, целей и технологий жестовой информатики и интеграции интеллектуальных игровых технологий в преподавание информатики.
Р.Махмудова добавила, что анализ методов распознавания жестов основан на анализе внешних признаков руки, а анализ методов распознавания жестов основан на анализе трехмерной модели кисти. Изучение анализа и синтеза выражений лица на различные эмоциональные состояния человека, а также на основе ИКТ исследования невербальных технологий и всестороннего развития общества.
По словам докладчика, был разработан метод интеграции интеллектуальных игр в преподавание информатики в зарубежных странах, разработаны критерии оценки качества преподавания, и в отдельных школах были проведены эксперименты для проверки результатов.
Глава УИЦ также сообщил о работе, проделанной в центре в рамках научно-инновационной деятельности. Она сообщила что в центре преподают «информатику» докторантам и диссертантам, проводят дистанционное обучение и экзамены, организуют курсы и экзамены для магистрантов Академии наук НАНА.
Она сообщила, что в 2019 году в Учебно-инновационном центре приняли участие в курсах 1021 докторант из научно-образовательных учреждений республики, организованных по предмету «Информатика», и сдали докторские экзамены. По словам заведующего отдела, сдавших экзамены в этом году, 529 докторантов были общественно-политическими, социально-экономическими и гуманитарными науками, 198 химиями, биологией и медицинскими науками, 175 физико-математическими и техническими науками, 119 фокусируется на местоположении, сельском хозяйстве и географии.
Р. Махмудова также дала информацию о научно-педагогическо и научно-организационной деятельности центра, об участиях в научно-технических конференциях, о публикациях научных статей в международных и республиканских журналах, рекомендованных Высшей аттестационной комиссией при Президенте АР, и о других проделанных делах.  В этом году были опубликованы книги «Готовность исследователей к информатике. Статистический обзор », « Информатика. 1111 тестов » и« Информатика. Практические поставки ».
И завершении отчета был проведен подробный обмен мнениями по докладу. Вице-президент НАНА, директор института, академик Расим Алигулиев сделал ряд предложений и рекомендаций по отчету отдела, дал поручения по дальнейшему усилению научной и научно-инновационной деятельности центра.