Dərin təlim şəbəkələrinin imkanları tədqiq olunub Sentyabr 26, 2019 | 11:38 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 1 saylı şöbəsinin “Dərin təlim” mövzusuna həsr olunmuş növbəti elmi seminarı keçirildi.
Mövzuya dair məruzə ilə çıxış edən 1 saylı şöbənin əməkdaşı Adilə İmamverdiyeva dərin təliminin (deep learning) yaranma tarixi, dərin təlim və maşın təliminin fərqli cəhətləri, dərin təlimin tətbiqləri, bioloji neyron, irəli ötürmə və rekkurent neyron şəbəkələri haqqında geniş məlumat verdi.
Süni neyron şəbəkələrə əsaslanan maşın öyrənmə metodlarından biri olan dərin təlimin yaranma tarixi barədə danışan məruzəçi bildirdi ki, ilk dəfə 1958-ci ildə F.Rozenblatt tərəfindən birlaylı perseptron, 1980-ci ildə isə Kunihiko Fukushima tərəfindən çoxqatlı süni neyron şəbəkəsi olan neokoqnitron modeli təklif olunmuşdur.
A.İmamverdiyeva dərin təlim və maşın təlimi arasındakı fərqlərdən söz açaraq qeyd etdi ki, dərin təlim  modelləri böyük verilənlər yığımından və neyron şəbəkə arxitekturasından istifadə edərək xüsusiyyətləri avtomatik olaraq çıxarır.
O, bioloji neyronun quruluşunu təqdim edərək onun riyazi modelini diqqətə çatdırdı. Məruzəçi dərin neyron şəbəkə modellərində geniş istifadə olunan Siqmoid, ReLu və Softmax aktivasiya funksiyalarından bəhs etdi. Məruzəçi dərin neyron şəbəkələrinin CNNs (Convolutional Neural Networks), RNNs (Recurrent Neural Networks), LSTM (Long Short-term Memory), DBNs (Deep Belief Networks), GANs (Generative Adversarial Networks), DBMs (Deep Boltzmann Machines), RBMs (Restricted Boltzmann Machines) növləri haqqında məlumat verdi.
A.İmamverdiyeva neyron şəbəkə arxitekturalarının geniş yayılmış iki sinfi olan – irəli ötürmə neyron şəbəkəsi və rekkurent neyron şəbəkələri haqqında ətraflı məlumat verdi. Məruzəçi bildirdi ki, irəli ötürmə neyron şəbəkəsində məlumatlar girişlərdən çıxışlara yalnız düz xətt istiqamətində ötürülür. O, qeyd etdi ki, rekkurent neyron şəbəkələrində isə ilkin verilənlərə görə alınmış çıxış verilənləri növbəti layda giriş verilənləri kimi istifadə olunur.
O, həmçinin geriyə yayılma alqoritmi, qradiyent enişi, qradiyentlərin yox olması, qradiyentlərin partlaması, konvensional neyron şəbəkələr və onların arxitekturaları (LeNet-5, AlexNet, VGGNet, ZFNet, GoogLeNet, ResNet) və bu şəbəkələrin vizuallaşdırılması haqqında ətraflı məlumat verdi.
Sonra məruzəçi dərin təlimin üstünlüklərindən bəhs edərək bildirdi ki, dərin təlimdə xüsusiyyətlər avtomatik olaraq çıxarılır və nəticəyə uyğun şəkildə tənzimlənir və həmçinin verilənlərdəki təbii variasiyalara davamlılıq avtomatik olaraq öyrənilir. O, dərin təlimin böyük verilənlər bazası tələb etdiyini və bu səbəbdən də böyük xərc tələb olunduğunu dərin təlimin çatışmamazlığı kimi qeyd etdi.
Sonda A.İmamverdiyeva bu sahədə keçirilən ən populyar konfranslar, nəşrlər haqqında məlumat verdi.
Məruzə ətrafında müzakirələr aparıldı, suallar cavablandırıldı. İnstitutun baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məkrufə Hacırəhimova bu sahədə tədqiqatların davam etdirilərək dərinləşdirilməsini, dərin təlimin geniş tədqiq olunaraq şöbə seminarlarında mütəmadi müzakirə olunmasını tövsiyə etdi.

Изучены возможности сетей глубокого обучения Сен 26, 2019 | 11:38 / Конференции, собрания
Состоялся очередной научный семинар Отдела №1 Института информационных технологий НАНА на тему «Глубокое обучение».
Доклад представила сотрудница отдела № 1 Адила Имамвердиева. Она дала информацию об истории глубокого обучения, различных особенностях глубокого обучения и машинного обучения, применениях глубокого обучения, биологических нейронах, прямых переходах и рекуррентных нейросетях.
Рассказывая об истории глубокого обучения, являющегося одним из методов машинного обучения, основанного на искусственных нейросетях, выступившая сказала, что в 1958 году Ф. Розенблатт предложил однослойный персептрон, а в 1980 году Кунихико Фукусима – неокогнитронную модель с многослойными искусственными нейросетями.
А.Имамвердиева рассказала о различиях между глубоким обучением и машинным обучением, сказала, что модели глубокого обучения автоматически извлекают функции, используя большой сбор данных и архитектуру нейросети.
Она представила модель биологического нейрона и его математическую модель. Выступившая рассказала об особенностях функциях активации Sigmoid, ReLu и Softmax, широко используемых в моделях глубоких нейросетей. Она дала информацию о видах глубоких нейросетей, таких как CNN (Convolutional Neural Networks), RNNs (Recurrent Neural Networks), LSTM (Long Short-term Memory), DBNs (Deep Belief Networks), GANs (Generative Adversarial Networks), DBMs (Deep Boltzmann Machines), RBMs (Restricted Boltzmann Machines).
А. Имамвердиева представила подробную информацию о двух классах нейросетевых архитектур – продвинутой прямой нейросети и рекуррентной нейросети. Выступившая довела до сведения, что информация в прямой нейронной сети передается от входов только по прямой линии. Она отметила, что в рекуррентных нейросетях исходный вывод данных используется в качестве следующего ввода.
Она также дала информацию об алгоритмах обратного рассеяния, исчезновении градиентов, взрывах градиентов, конвенционных нейросетях и их архитектурах (LeNet-5, AlexNet, VGGNet, ZFNet, GoogLeNet, ResNet) и об визуализации этих сетей.
Затем выступившая рассказала о преимуществах глубокого обучения, отметила, что функции глубокого обучения автоматически извлекаются и корректируются с учетом результата, а естественная изменчивость данных автоматически усваивается. Она подчеркнула, что глубокое обучение требует большой базы данных и, следовательно, больших затрат.
В заключение А. Имамвердиева рассказала о самых популярных конференциях и публикациях в этой области.
Состоялся обмен мнениями относительно доклада, были озвучены ответы на вопросы. Главный инженер института, доктор философии по технике, доцент Макруфа Гаджирагимова рекомендовала продолжить исследования в этой области.