Tesla Roadster Günəş ətrafında ilk dövrəsini başa vurub
Tesla Roadster Günəş ətrafında ilk dövrəsini başa vurub, Elm və Təhsil Nazirliyi, Elm ve Tehsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Azerbaycan Respublikasi Elm ve Tehsil Nazirliyi, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi, Elm və Ali Təhsil, AMEA, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Elmler Akademiyasi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, İnformasiya Texnologiyaları, AMEA ITI, AMEA İTİ, İTİ, ITI, ikt.az, ict.az, ict, ikt, www.ict.az, www.ikt.az, Rasim Aliguliyev, Rasim Əliquliyev, RM Əliquliyev, Əliquliyev Rasim, Academician Rasim Aliguliyev
2018-ci ildə Falcon Heavy raketində kosmosa göndərilən Tesla Roadster və robot maneken Starman Günəş ətrafında ilk dövrəni 557 gün ərzində başa vurublar.
hightech.fm saytı xəbər verir ki, mütəxəssislər ilkin mərhələdə robotun kosmosda yalnız 58 000 km. məsafəni qət edə biləcəyini gözləyirdilər. Lakin, Tesla Roadster artıq 122 milyon km. ərazidən keçib.
Qeyri-adi kosmik obyektin bu yaxınlarda Marsa çatacağı gözlənilir. Onun hərəkət trayektoriyasını www.whereisroadster.com veb saytından mütəmadi izləmək mümkündür. Saytın verdiyi məlumata görə, hazırda Tesla Roadster Yerdən 298,628,191 km. məsafədədir.
Tesla Roadster təxminən 121 min km/saat sürətlə hərəkət edir. İlkin hesablamalara görə, Roadster Yerə ən yaxın nöqtəyə 2020-ci il noyabr ayının 5-də çatacaq.

Tesla Roadster with ‘Starman’ completes first orbit around the sun
The Tesla Roadster and the Starman dummy, sent into space on the Falcon Heavy rocket in 2018, made the first revolution around the Sun. According to preliminary calculations, the Roadster will be at the closest point to Earth only on November 5, 2020.
According to the Where is Roadster? Website, a car with a mannequin made its first orbit around the Sun after 557 days in space. Since then, he overcame 122 million km, although it was originally planned that he could only survive in space for 58 thousand km.
The site also noted that since the launch of David Bowie's Space Oddity song has already played 152 thousand times, and Tesla itself has overcome such a distance that is 34 times greater than all the roads of the Earth. An average vehicle moves at a speed of 121 thousand km per hour.
The company has already said that previously a red electric car flew out of the orbit of Mars. According to the initial calculations of SpaceX, the car will be in space for about a billion years. However, new studies have shown: the likelihood that it can crash into Earth or Venus over several tens of millions of years has increased. Also, an electric car may collide with space debris.