İnstitutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin müdiri “Azərbaycan Respublikası qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanına layiq görülüb İyul 23, 2019 | 09:16 / Mühüm hadisələr
Azərbaycan Respublikası Təhsil naziri Ceyhun Bayramovun müvafiq əmrinə əsasən, elm və təhsilin inkişafı sahəsində səmərəli fəaliyyətlərinə görə, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının bir qrup əməkdaşı “Azərbaycan Respublikası qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı ilə təltif olunub.
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəsmiyyə Mahmudova döş nişanına layiq görülənlər sırasındadır.
Qeyd edək ki, R.Mahmudova 1990-cı ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin “Tətbiqi riyaziyyat” fakültəsini bitirib və həmin ildən Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Avtomatlaşdırılmış İdarəetmə Sistemləri şöbəsində mühəndis kimi əmək fəaliyyətinə başlayıb. O, 1990-2003-cü illərdə mühəndis, proqramçı mühəndis, aparıcı proqramçı, elmi işçi vəzifələrində çalışıb. Həmin illərdə müxtəlif təyinatlı informasiya sistemlərinin layihələndirilməsi və proqram təminatının yaradılması işləri ilə məşğul olub.
2004-cü ildən institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində çalışır. Təhsil proseslərinin informasiyalaşdırılması problemləri istiqamətində – təhsil mühitində informasiya mədəniyyətinin formalaşdırılması, elektron tədris resurslarının yaradılmasının texnoloji əsaslarının işlənməsi, müəllimlərin İKT hazırlığının artırılması məsələləri ilə məşğul olur.
2015-ci ildə uzunmüddətli elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə görə AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin Fəxri Fərmanı, 2017-ci ildə institutun Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub.
İnstitutun kollektivi Rəsmiyyə Mahmudovanı “Azərbaycan Respublikası qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı ilə təltif olunması münasibətilə təbrik edir, ona fəaliyyətində yeni nailiyyətlər arzulayır.

Руководитель Учебно-инновационного центра института удостоен нагрудного знака «Передовой работник образования Азербайджанской Республики» Июл 23, 2019 | 09:16 / Важные события
Согласно соответствующему приказу министра образования Азербайджанской Республики Джейхуна Байрамова, за свою плодотворную деятельность в области развития науки и образования группа сотрудников научных учреждений и организаций НАНА была удостоена нагрудного знака «Передовой работник образования Азербайджанской Республики».
Нагрудного знака былаудостоена руководитель Учебно-инновационного центра Института информационных технологий НАНА, доктор философии по технике Расмийя Махмудова.
Отметим, что Р.Махмудова в 1990 году окончила факультет «Прикладная математика» Азербайджанского государственного университета и в том же году была направлена в Отдел АСУ АН Азербайджана на должность инженера. В 1990-2003 годах работала на должностях инженера, инженера-программиста, ведущего программиста, научного сотрудника. Работая в институте, принимала участие в создании некоторых автоматизированных систем управления. Активно участвовала в создании портала www.science.az НАНА.
C 2004 года работает в Учебно-инновационном центре института. Занимается вопросами информатизации образования в информационном обществе, формирования информационной культуры в образовательной среде, разработки технологических основ создания электронных учебных ресурсов, повышения подготовки преподавателей в области ИКТ.
В 2015 году за многолетнюю научную и научно-организационную деятельность была награждена Почетной грамотой Отделения физико-математических и технических наук НАНА.