“İnformatika. 1111 test” adlı vəsait nəşr olunub May 16, 2019 | 01:57 / Yeni nəşrlər
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəsmiyyə Mahmudova və institutun böyük elmi işçisi Rəhilə Həsənovanın həmmüəllifi olduqları “İnformatika. 1111 test” adlı vəsait nəşr olunub.
Doktorant və dissertantlara tədris olunan İnformatika fənninin dərs proqramına uyğun olaraq hazırlanmış kitab onların doktorluq imtahanlarına hazırlaşmasına kömək məqsədi daşıyır. Həmçinin dövlət qulluğuna və magistraturaya hazırlaşanlar, orta və ali təhsil müəssisələrinin şagird, tələbə və müəllimləri də bu vəsaitdən yararlana bilərlər.
“İnformasiya texnologiyaları” nəşriyyatı tərəfindən çap olunan vəsait “İnformatika elmi və onun vəzifələri”, “Kompüterlər”, “Alqoritmləşdirmə və proqramlaşdırmanın əsasları”, “Kompüter şəbəkələri”, “İnternet”, “Verilənlər bazası. Biliklər bazası. Ekspert sistemləri”, “İnformasiya cəmiyyətinin əsasları”, “Vikipediya və onun imkanları”, “İnformasiya təhlükəsizliyi. Elektron imza”, “Elmmetriya” və digər mövzular üzrə test tapşırıqlarını əhatə edir.
Kitabın elmi redaktorları institutun 9 saylı şöbəsinin baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şəfəqət Mahmudova və institutun mühəndis-proqramlaşdırıcısı Aytən Əliyevadır
Qeyd edək ki, vəsait İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının qərarı ilə çapa tövsiyə olunmuşdur.

Опубликовано пособие «Информатика. 1111 тестов» Мая 16, 2019 | 01:57 / Публикации
Опубликовано пособие «Информатика. 1111 тестов», соавтором которой являются руководитель Учебно-инновационного центра Института информационных технологий НАНА, доктор философии по технике Расмия Махмудова и старший научный сотрудник института Рахиля Гасанова. Научным редактором книги является главный инженер Отдела №9 института, доктор философии по технике, доцент Шафагат Махмудова.
Книга, подготовленная в соответствии с учебной программой информатики, предназначена для докторантов и диссертантов, чтобы помочь им в подготовке к докторским экзаменам. Школьники, студенты и преподаватели средних и высших учебных заведений, также те, кто планирует поступить на государственную службу и магистратуру могут воспользоваться этим пособием.
Пособие, опубликованное издательством «Информационные технологии», включает тесты  таким темам, как «Информатика как наука и ее задачи», «Компьютеры», «Алгоритмизация и основы программирования», «Компьютерные сети», «Интернет», «База данных. База знаний. Экспертные системы», «Основы информационного общества », «Википедия и ее возможности», «Информационная безопасность. Электронная подпись», «Наукометрия »и другие темы.
Отметим, что пособие было рекомендовано к печати решением Научного совета Института информационных технологий.