İnstitutun əməkdaşı beynəlxalq jurnalın redaksiya heyətinin üzvü seçilib Aprel 22, 2019 | 02:21 / Mühüm hadisələr
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 9 saylı şöbəsinin baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şəfəqət Mahmudova  “Бионика интеллекта” elmi-texniki jurnalının redaksiya heyətinin üzvü seçilib.
1967-ci ildən Xarkov Milli Radioelektronika Universiteti tərəfindən dərc olunan jurnalda informatika və kibernetikanın nəzəri əsasları, intellekt nəzəriyyəsi, riyazi modelləşdirmə, sistemli analiz, qərarların qəbulu, informasiyanın intellektual emalı, obrazların tanınması, informasiya texnologiyaları və proqram-texniki kompleksləri, tətbiqi və riyazi linqvistika, eləcə də digər istiqamətləri əhatə edən məqalələr nəşr olunur.
Qeyd edək ki, jurnal “Google Scholar”, “Microsoft Academic”, “Academia”, “İndex Copernicus”, “ResearchGate” və s. bazalarda referatlaşır və indeksləşir.

Сотрудница института избрана членом редакции международного журнала Апр 22, 2019 | 02:21 / Важные события
Главный инженер Отдела №9 Института информационных технологий НАНА, доктор философии по технике, доцент Шафагат Махмудова избрана членом редакции научно-технического журнала «Бионика интеллекта».
В журнале, выпускаемом Харьковским национальным университетом радиоэлектроники с 1967 года, публикуют статьи, охватывающие такие области как: теоретические основы информатики и кибернетики, теория интеллекта, математическое моделирование, системный анализ, принятие решений, интеллектуальная обработка информации, распознавание изображений, информационные технологии и программно-технические комплексы, прикладная и математическая лингвистика.