E-elm, Big data və Data science problemlərinə həsr olunmuş seminar keçirildi Noyabr 02, 2018 | 03:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 3 saylı şöbənin “E-elm, Big data, Data science: təşəbbüslər, problemlər və həllər” mövzusuna həsr olunmuş elmi seminarı keçirildi.
Şöbə müdiri Təhmasib Fətəliyev və şöbənin əməkdaşı Şahanə Mansurovanın həmmüəllif olduqları məruzəni təqdim edən Ş.Mansurova qeyd etdi ki, mövzu çərçivəsində aparılmış araşdırmaların əsas məqsədi böyük həcmli elmi verilənlər problemləri və onların həlli ilə bağlıdır.
O, bildirdi ki, e-elm mürəkkəb bir sistem olub infrastruktur, verilənlərin generasiyası, toplanması, saxlanması, emalı, axtarışı, analizi, ötürülməsi, təqdim olunması və s. kimi tərkib hissələrə malikdir. E-elmə vahid bir sistem kimi baxıldığı halda isə, onun həll etdiyi məsələlərə uyğun müxtəlif alt sistemlərdən təşkil olunduğunu görmək olar. Elmin informasiya təminatı; elmmetrik (elmmetriya, bibliometriya, vebometriya) təhlillər; intellektual analiz və Big data alt sistemləri böyük həcmli elmi verilənlərin yaranmasına gətirməklə yanaşı, eyni zamanda onun aktual problemlərinin həllini həyata keçirir. E-elmin müxtəlif elm sahələrində tətbiqi böyük həcmli elmi verilənlərin sürətlə artmasında generator rolunu oynayır. Elmi verilənlərin müşahidə, eksperimental, hesablama və məlumat verilənləri kimi təsnifatını misallarla təqdim etdi.
Məruzəçi BMT-nin Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (UNESCO - United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization), Elm üzrə Beynəlxalq Şura (ICSU - International Council for Science), Elm və Texnologiya üçün Məlumat Komitəsinin (CODATA - Committee on Data for Science and Technology) e-elmə və ümumilikdə elmin inkişafına, həmçinin elmi verilənlər problemlərinin həllinə  dəstək verən beynəlxalq təşkilatların fəaliyyətlərini diqqətə çatdırdı.
Ş.Mansurova “Verilənlər haqqında elm - Data  Science-in böyük həcmli elmi verilənlər problemlərinin həlli imkanları haqqında məlumat verərək bu termininin ilk dəfə 1974-cü ildə kompüter elmləri sahəsinin tanınmış alimlərindən olan Peter Naur tərəfindən işlədildiyini bildirdi. Qeyd etdi ki, Data Science bilik və bacarıqlara əsaslanan elmdir və ümumiləşdirilmiş formada biliklərin alınması, qanunauyğunluğunun aşkar edilməsi məqsədini daşıyır.
Big Data termininin ilk dəfə 1998-ci ildə “Silicon Graphics” şirkətinin kompüter elmləri üzrə mütəxəssisi Con Meşi tərəfindən elmə gətirildiyini deyən məruzəçi tətbiq sahələrindən asılı olmayaraq Big data-nı  təsvir etmək üçün ümumi xarakteristikaların mövcud olduğunu diqqətə çatdırdı və onlar haqqında məlumat verdi. Eləcə də Big data yanaşması, onun tətbiq sahələri, arxitekturası və “Big Data Europe” layihəsindən danışdı.
Məruzəçinin sözlərinə görə, ICSU öz fəaliyyəti ilə Big Data problemlərinin həllində böyük rol oynayır. Onun elmi verilənlər problemlərinin həlli və idarə edilməsinə dair təşəbbüsləri Dünya Verilənlər Sisteminin (World Data System - WDS) inkişafına mühüm töhfələr vermişdir. WDS elmi verilənlərə universal və bərabərhüquqlu çıxışı təmin etmək, verilənlərin standartları və konvensiyalarına əməl olunmasına həvəsləndirmək, eləcə də verilənlər və informasiyanın təminatlı keyfiyyətini təmin etməyi nəzərdə tutur.
O, həmçinin sistemə üzvlük növləri, onun strukturu və tərkibi haqqında məlumatları seminar iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı.

Seminar on E-science, Big Data and Data Science Problems was held November 02, 2018 | 03:00 / Conferences, assemblies
The Institute of Information Technology of ANAS hosted a scientific seminar dedicated to the theme "E-science, Big data, Data science: initiatives, problems and solutions".
Presenting the report, which was co-authored by the Head of Department Tahmasib Fataliyev and employee of the Department Shahana Mansurova, she noted that the main goal of the research is to deal with large-scale scientific data problems and their resolution.
She noted that e-science is a complex system of infrastructure, data generation, collection, storage, processing, search, analysis, transmission, submission and so on. While e-science is viewed as a single system, it can be seen that it is composed of various sub-systems. The application of e-science in various fields of science plays a role of a generator in rapidly increasing large-scale scientific data. She presented the classifications of scientific data as observational, experimental, computational, and data sources.
The speaker highlighted the activities of United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO), the International Council for Science (ICSU), the Information and Communication Technology Committee (CODATA - Committee on Data for Science and Technology) and other international organizations that support the development of e-science and as well as the solution of scientific data problems.
Sh. Mansurova said that “Data Science” was used as a term by Peter Naur, a prominent computer scientist in the field of computer science, for the first time in 1974, by providing information on the possibilities for solving large-scale scientific data problems. She noted that Data Science is a science based on knowledge and generalized form of knowledge acquisition and legitimacy.
The Big Data term was first introduced in 1998 by John Macy, a computer science expert at “Silicon Graphics”, and noted that there were general characteristics to describe the Big Data regardless of application areas. She also talked about Big data approach, its application areas, architecture and Big Data Europe project.
According to the speaker, ICSU plays a major role in solving Big Data problems with its activities. Its initiatives in solving and managing scientific data problems have contributed significantly to the development of the World Data System (WDS). WDS provides universal and equal access to scientific data, encourages compliance with data standards and conventions, and assures secure data and information.