Neft qaz kompleksində Əşyaların İnternetinin tətbiqi ilə bağlı araşdırmalar davam etdirilir İyul 03, 2018 | 11:11 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 11 saylı şöbəsinin 2018-ci ilin I yarısı üzrə hesabatı müzakirə olundu. Şöbə müdiri Şakir Mehdiyev hesabatı təqdim edərək yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri haqqında məlumat verdi. O, şöbə əməkdaşları tərəfindən informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılması və effektiv metodların işlənməsi istiqamətində tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondunun “Neft qaz kompleksində Əşyaların İnternetinin tətbiqi” mövzusunda qrant layihə çərçivəsində araşdırmalar aparılmış, tədqiqatın nəticələri bir sıra məqalə, tezis və konfrans materiallarında öz əksini tapmışdır.
Ş.Mehdiyev, həmçinin kvant kompüterləri və kvant hesablamaları, eləcə də pilotsuz uçan aparatların mövcud vəziyyəti, problem və perspektivlərinin tədqiq olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Şöbənin elmi-innovasiya və praktiki fəaliyyəti çərçivəsində görülən işlər barədə məlumat verən məruzəçi AMEA-nın institut və təşkilatlarına məxsus olan fərdi kompüterlərdə mühəndislik və proqram xidmətlərinin göstərildiyini bildirdi. O, akademiyanın elmi müəssisələrinə məxsus olan fərdi kompüterlərdə təmir-sazlama və onların texniki imkanlarının artırılması işlərinin görüldüyünü dedi. Qeyd etdi ki, AMEA-nın institut və təşkilatlarına məxsus olan fərdi kompüterlərdə təmir-sazlama və onların texniki imkanlarının artırılması, İnternet infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi, AMEA Rəyasət Heyətinin lokal kompüter şəbəkəsinə texniki və proqram təminatı xidmətlərinin yerinə yetirilməsi işləri davam etdirilmişdir.
Ş.Mehdiyev şöbədə elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyət, tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin nəşri, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği və elmmetrik göstəricilərə dair məlumatları da diqqətə çatdırdı.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək yarımillik hesabatla bağlı təklif və tövsiyələrini səsləndirdi. Alim şöbə əməkdaşları tərəfindən aparılan tədqiqatların daha da dərinləşdirilməsini, tədqiqatların nəticələrinin beynəlxalq jurnallarda çap olunmasını tövsiyə etdi.

Research on the application of Internet of Things in the Oil and Gas Complex continues July 03, 2018 | 11:11 / Conferences, assemblies
Report of the Department No.11 for the first half of 2018 was discussed at the Institute of Information Technology of ANAS. The head of the department, Shakir Mehdiyev, presented the report and informed about the carried out researches. He noted that the researchers conducted research on the scientific-theoretical problems of formation of information technologies and information society by the department staff and the development of effective methods. He said that the research was carried out within the grant project on the application of the Internet of Objects in the Oil Gas Complex of the State Oil Company of Azerbaijan Republic, and the results of the research were reflected in a number of articles, theses and conference materials.
Mr.Mehdiyev also noted that the current situation, problems and perspectives of quantum computers and quantum calculations as well as unmanned aerial vehicles are being studied.
The reporter noted that engineering and software services were provided on individual computers belonging to institutes and organizations of ANAS. He said that the repair and adjustment of the personal computers owned by the academy's scientific institutions and the improvement of their technical capabilities. He noted that the repair and adjustment of personal computers belonging to institutes and organizations of ANAS, increase of their technical capabilities, improvement of Internet infrastructure, technical and software services to the local computer network of Presidium of ANAS were continued.
Mehdiyev also informed about the scientific-pedagogical and scientific-organizational activities in the department, publication of articles in well-known scientific journals, promotion of scientific-practical results in the mass media and science-metrix indicators