İnstitut ilə Xarkov Milli Radio Elektronika Universiteti arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olundu
13 Aprel 2018 - 14:00 | Görüşlər
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Ukraynanın Tətbiqi Radio Elektronika Elmlər Akademiyasının akademiki, Xarkov Milli Radio Elektronika Universitetinin beynəlxalq əməkdaşlıq üzrə prorektoru, Azərbaycanın Əməkdar Elm Xadimi, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Murad Ömərov ilə görüş keçirildi. Əsas məqsəd institut ilə Xarkov Milli Radio Elektronika Universiteti ilə elmi əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi idi.
Görüşdə AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Məsumə Məmmədova, şöbə müdiri AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev, elmi katib Mədinə Səidova və Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Musayev iştirak edirdilər.
Öncə akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək elm və təhsilin inteqrasiyasına xidmət edən hər bir elmi-tədqiqat müəssisəsi üçün beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və möhkəmləndirilməsinin institutun prioritet məsələlərindən olduğunu qeyd etdi. Rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyət istiqamətləri haqqında qonağa məlumat verən alim informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin müxtəlif istiqamətləri üzrə aparılan elmi-tədqiqatlar, əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı ilə bağlı görülən işlərdən söz açdı.
Akademik Azərbaycanla Ukrayna arasında müxtəlif istiqamətlərdə – siyasi, iqtisadi, elmi və digər sahələrdə əlaqələrin mövcud olduğunu söylədi. Ukraynanın V.M.Qluşkov adına Kibernetika İnstitutu, eləcə də digər elmi-tədqiqat müəssisələri ilə elmi əməkdaşlıq istiqamətində sıx münasibətlərin mövcud olduğunu, bu əlaqələrin bu gün də davam etdirilməsinin vacib məsələlərdən olduğunu diqqətə çatdırdı.
Alim bildirdi ki, iki ölkə arasında elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin davam etdirilməsi Azərbaycanda elm sahəsində əldə olunan nailiyyətlərin Ukrayna ictimaiyyətinə təqdim edilməsinə və diaspor fəaliyyətinin daha da güclənməsinə geniş imkanlar açır.
Sonra Murad Ömərov diaspor təşkilatının üzvü kimi müxtəlif ölkələrin təhsil müəssisələri ilə elmi əlaqələrin genişləndirilməsi, elm, təhsil layihələrinin və bu sahədə təcrübə mübadiləsinin inkişaf etdirilməsi istiqamətində gördüyü işlər haqqında məlumat verdi.
Təmsil etdiyi ölkə ilə Azərbaycan arasında elm, təhsil və mədəniyyət sahəsindəki əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açan alim İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə elmi istiqamətdə birgə tədqiqatların aparılması və əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasında maraqlı olduqlarını bildirdi. Gələcəkdə iki ölkənin elmi müəssisələri arasında əlaqələrin davam etdirilməsi, kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılması və birgə tədqiqatlarda iştirakın vacibliyini vurğuladı.
R.Əliquliyevin sözlərinə görə, hər iki elmi-tədqiqat müəssisəsi arasında birgə konfransların keçirilməsi və qrantlarda iştirak, kibertəhlükəsizlik və elektron təhlükəsizlik sahələrində aparılan tədqiqatlara dəstək, eləcə də jurnallarda təmsilçilik üzrə təcrübə mübadiləsinin aparılması hər iki qurumun gələcək fəaliyyətinin səmərəliliyinin artırılmasında mühüm rol oynayacaq.
Sonda müzakirələr aparıldı, suallar cavablandırıldı. İki qurum arasında elmi əlaqələrin qurulması məqsədilə memorandumun imzalanmasına dair razılıq əldə olundu.
Qeyd edək ki, Murad Ömərov 1990-cı ildən Ukraynada fəaliyyət göstərən Azərbaycan diasporunun ən fəal üzvlərindən biridir. Alimin Xarkovda Bakı mədəniyyət günlərinin keçirilməsində, azərbaycançılıq prinsiplərinin təbliğində, “Ukrayna ilə Azərbaycan arasında mədəni, iqtisadi əlaqələrin inkişafı” mövzusunda keçirilən dəyirmi masanın təşkil olunmasında və bir sıra digər irihəcmli layihələrin reallaşdırılmasında böyük töhfələri olmuşdur. Onun rəhbərlik etdiyi Ukrayna-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyəti Xarkovdakı azərbaycanlıların təşkilatlanması, milli adət-ənənələrin qorunub saxlanması, inkişaf etdirilməsi, eləcə də iki xalq arasında mədəni-iqtisadi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi istiqamətində bir sıra layihələr həyata keçirmişdir.
M.Ömərov Azərbaycan Prezidentinin Sərəncamına əsasən diaspor sahəsindəki xidmətlərinə görə “Tərəqqi” medalı ilə təltif olunmuşdur.

Состоялось обсуждение перспектив сотрудничества между институтом и Харьковским национальным университетом радиоэлектроники Апр 13, 2018 | 02:00 / Встречи
В Институте информационных технологий НАНА состоялась встреча с академиком Академии наук прикладной радиоэлектроники Украины, проректором по международному сотрудничеству Харьковского национального университета радиоэлектроники, заслуженным деятелем науки Азербайджана, доктором технических наук, профессором Мурадом Омаровым. Основной целью встречи являлось обсуждение перспектив сотрудничества между институтом и Харьковским национальным университетом радиоэлектроники.
На встрече приняли участие академик-секретарь НАНА, директор института, академик Расим Алигулиев, заместитель директора института по технологиям, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов, заведующая отделом, член-корреспондент НАНА, профессор Масума Мамедова, заведующий отделом, член-корреспондент НАНА Рамиз Алыгулиев, научный секретарь Медина Саидова и заведующий отделом международных связей, доктор философии по технике Вюгар Мусаев.
Во время своего выступления, академик Расим Алигулиев отметил, что установление и укрепление международных связей в области научного сотрудничества для каждого научно-исследовательского учреждения, занимающегося вопросами интеграции науки и образования, является одним из приоритетов института. Ученый проинформировал о деятельности организации, которой он руководит и рассказал о научно-исследовательской деятельности по различным направлениям информационных технологий и информационного общества.
Академик довел до сведения, что между Азербайджаном и Украиной имеются политические, экономические, научные отношения. Он также подчеркнул, что имеются тесные отношения с украинским Институтом кибернетики им. В.Глушкова, а также с другими научно-исследовательскими институтами. Он отметил важность продолжения этих взаимоотношений.
Ученый рассказал о том, что продолжение научного сотрудничества между двумя странами создает возможности для освещения украинской общественности о научных достижениях Азербайджана и дальнейшего укрепления деятельности диаспоры.
Затем Мурад Омаров рассказал о работе, проделанной по расширению научных связей с учебными заведениями разных стран, по развитию проектов науки, образования и обмену опытом в этой области.
Ученый рассказал об отношениях в области науки, образования и культуры между Азербайджаном и страной, которую он представляет. Он довел до сведения, что он заинтересован в совместных исследованиях и научном сотрудничестве с Институтом информационных технологий.
Отметим, что Мурад Омаров является одним из самых активных членов азербайджанской диаспоры в Украине, которая функционирует с 1990 года. Ученый внес большой вклад в проведение Дней культуры Баку в Харькове,  в организацию круглого стола на тему «Развитие культурных и экономических отношений между Украиной и Азербайджаном» в Харькове, и реализацию ряда других масштабных проектов. Председатель общества азербайджано-украинской дружбы «Достлуг». Под его руководством общество «Достлуг» успешно реализовало ряд социальных, культурно-просветительских и благотворительных проектов.