İnstitut ilə Xarkov Milli Radio Elektronika Universiteti arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olundu
13 Aprel 2018 - 14:00 | Görüşlər
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Ukraynanın Tətbiqi Radio Elektronika Elmlər Akademiyasının akademiki, Xarkov Milli Radio Elektronika Universitetinin beynəlxalq əməkdaşlıq üzrə prorektoru, Azərbaycanın Əməkdar Elm Xadimi, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Murad Ömərov ilə görüş keçirildi. Əsas məqsəd institut ilə Xarkov Milli Radio Elektronika Universiteti ilə elmi əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi idi.
Görüşdə AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Məsumə Məmmədova, şöbə müdiri AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev, elmi katib Mədinə Səidova və Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Musayev iştirak edirdilər.
Öncə akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək elm və təhsilin inteqrasiyasına xidmət edən hər bir elmi-tədqiqat müəssisəsi üçün beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və möhkəmləndirilməsinin institutun prioritet məsələlərindən olduğunu qeyd etdi. Rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyət istiqamətləri haqqında qonağa məlumat verən alim informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin müxtəlif istiqamətləri üzrə aparılan elmi-tədqiqatlar, əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı ilə bağlı görülən işlərdən söz açdı.
Akademik Azərbaycanla Ukrayna arasında müxtəlif istiqamətlərdə – siyasi, iqtisadi, elmi və digər sahələrdə əlaqələrin mövcud olduğunu söylədi. Ukraynanın V.M.Qluşkov adına Kibernetika İnstitutu, eləcə də digər elmi-tədqiqat müəssisələri ilə elmi əməkdaşlıq istiqamətində sıx münasibətlərin mövcud olduğunu, bu əlaqələrin bu gün də davam etdirilməsinin vacib məsələlərdən olduğunu diqqətə çatdırdı.
Alim bildirdi ki, iki ölkə arasında elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin davam etdirilməsi Azərbaycanda elm sahəsində əldə olunan nailiyyətlərin Ukrayna ictimaiyyətinə təqdim edilməsinə və diaspor fəaliyyətinin daha da güclənməsinə geniş imkanlar açır.
Sonra Murad Ömərov diaspor təşkilatının üzvü kimi müxtəlif ölkələrin təhsil müəssisələri ilə elmi əlaqələrin genişləndirilməsi, elm, təhsil layihələrinin və bu sahədə təcrübə mübadiləsinin inkişaf etdirilməsi istiqamətində gördüyü işlər haqqında məlumat verdi.
Təmsil etdiyi ölkə ilə Azərbaycan arasında elm, təhsil və mədəniyyət sahəsindəki əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açan alim İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə elmi istiqamətdə birgə tədqiqatların aparılması və əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasında maraqlı olduqlarını bildirdi. Gələcəkdə iki ölkənin elmi müəssisələri arasında əlaqələrin davam etdirilməsi, kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılması və birgə tədqiqatlarda iştirakın vacibliyini vurğuladı.
R.Əliquliyevin sözlərinə görə, hər iki elmi-tədqiqat müəssisəsi arasında birgə konfransların keçirilməsi və qrantlarda iştirak, kibertəhlükəsizlik və elektron təhlükəsizlik sahələrində aparılan tədqiqatlara dəstək, eləcə də jurnallarda təmsilçilik üzrə təcrübə mübadiləsinin aparılması hər iki qurumun gələcək fəaliyyətinin səmərəliliyinin artırılmasında mühüm rol oynayacaq.
Sonda müzakirələr aparıldı, suallar cavablandırıldı. İki qurum arasında elmi əlaqələrin qurulması məqsədilə memorandumun imzalanmasına dair razılıq əldə olundu.
Qeyd edək ki, Murad Ömərov 1990-cı ildən Ukraynada fəaliyyət göstərən Azərbaycan diasporunun ən fəal üzvlərindən biridir. Alimin Xarkovda Bakı mədəniyyət günlərinin keçirilməsində, azərbaycançılıq prinsiplərinin təbliğində, “Ukrayna ilə Azərbaycan arasında mədəni, iqtisadi əlaqələrin inkişafı” mövzusunda keçirilən dəyirmi masanın təşkil olunmasında və bir sıra digər irihəcmli layihələrin reallaşdırılmasında böyük töhfələri olmuşdur. Onun rəhbərlik etdiyi Ukrayna-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyəti Xarkovdakı azərbaycanlıların təşkilatlanması, milli adət-ənənələrin qorunub saxlanması, inkişaf etdirilməsi, eləcə də iki xalq arasında mədəni-iqtisadi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi istiqamətində bir sıra layihələr həyata keçirmişdir.
M.Ömərov Azərbaycan Prezidentinin Sərəncamına əsasən diaspor sahəsindəki xidmətlərinə görə “Tərəqqi” medalı ilə təltif olunmuşdur.

The cooperation between the Institute and Kharkov National Radio Electronic University discussed April 13, 2018 | 02:00 / Meetings
At the Institute of Information Technology of ANAS, a meeting was held with academician of the Ukrainian Academy of Applied Radio and Electronics, Vice President for International Cooperation of Kharkov National Radio and Electronics University, Honored Scientist of Azerbaijan, Doctor of Sciences, Professor Murad Omarov. The main goal was to discuss the prospects for academic cooperation between the Institute and Kharkov National Radio Electronic University.
Academician-secretary of ANAS, academician Rasim Alguliev, deputy director on technology of the institute, doctor of technical sciences, associate professor Rashid Alakbarov, head of department, correspondent member of ANAS, professor Masuma Mammadova, head of department, correspondent member of ANAS Ramiz Aliguliyev, scientific secretary Madina Saidova  and head of international relations department, PhD Vugar Musayev were attended meeting.
First of all, academician Rasim Alguliev noted that the establishment and strengthening of international scientific cooperation relations for each scientific-research institution, which serves the integration of science and education, is one of the priority issues of the institute. The scientist talked about the work carried out in the field of information technology and research on various aspects of the information society and the development of cooperation.
The academician said that relations between Azerbaijan and Ukraine exist - in political, economic, scientific and other spheres.  The Institute has close relations with the Institute of Cybernetics named after V. Glyushkov, as well as other scientific-research institutions of Ukraine, it is important to continue these relations with them, he noted.
The continuation of scientific cooperation between the two countries opens up opportunities for presenting the achievements of science in Azerbaijan to the Ukrainian public and further strengthening the diaspora activity.
Then, Murad Omarov, as a member of the diaspora organization, spoke about the expansion of scientific relations with educational institutions of different countries, his work on development of science, education projects and exchange of experience in this field.
He expressed his interest in joint research and establishments of cooperation with the Institute of Information Technology. He underlined the importance of continuing contacts between the scientific institutions of the two countries, the exchange of personnel and experience and participation in joint research.
Holding joint conferences and participating in grants, research on cyber security and electronic security, as well as exchange of experience in journals on representation will play an important role in increasing the effectiveness of future activities of both organizations, R. Alguliyev noted.
In the end, discussions were held, questions were answered. An agreement was reached on signing a memorandum to establish scientific relationships between the two bodies.