Böyük həcmli məlumatlar toplusundan biliklərin əldə olunması problemləri araşdırılır Mart 13, 2018 | 03:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda şöbələrin 2018-ci il üzrə fəaliyyət planlarının müzakirəsinə başlandı.
Öncə institutun layihə baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məkrufə Hacırəhimova 1 saylı şöbənin 2018-ci il üçün fəaliyyət planını təqdim edərək yerinə yetiriləcək elmi-tədqiqat işləri haqqında məlumat verdi.
Məruzəçi bildirdi ki, cari ildə böyük həcmli məlumatlar toplusundan biliklərin əldə olunması problemlərinin araşdırılması istiqamətində tədqiqatlar davam etdiriləcək. Onun sözlərinə görə, bu məqsədlə “Böyük verilənlər mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metod və alqoritmlərinin işlənilməsi və onların bəzi tətbiqləri”, “DeepOil-ML: İntellektual neft mədənləri üçün Deep Learning əsasında yeni texnologiyaların işlənməsi”, “Big Data və rəqəmsal irs problemləri və onların həlli yolları”, “Big Data və proqnozlaşdırma problemləri və həlli yolları” və digər mövzular üzrə araşdırmalar aparılacaq.
M.Hacırəhimova şöbənin elmi-innovasiya fəaliyyətindən söz açaraq bildirdi ki, cari ildə şöbə əməkdaşları tərəfindən bir sıra qrant layihələr yerinə yetiriləcək, elmi-texniki ekspertiza işləri həyata keçiriləcək.
O, həmçinin şöbənin elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyəti, müxtəlif təyinatlı nəşrlərin hazırlanması, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği ilə bağlı görüləcək işlər haqqında ətraflı məlumat verdi.
Sonra fəaliyyət planına dair müzakirələr aparıldı, sual və təkliflər səsləndirildi.
AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev şöbənin fəaliyyət planına dair təkliflərini bildirdi, tədqiqatların daha da dərinləşdirilməsini tövsiyə etdi.

Исследуются проблемы получения знаний из набора данных большого объема Мар 13, 2018 | 03:00 / Конференции, собрания
Стартовало обсуждение планов работы отделов Института информационных технологий НАНА на 2018 год.
Главный инженер института, доктор философии по технике, доцент Макруфа Гаджирагимова представила план работы отдела №1  на 2018 год и рассказала о научно-исследовательских работах, которые должны быть выполнены.
Выступавшая подчеркнула, что в текущем году будут продолжены исследования проблем получения знаний из набора данных большого объема. Она довела до внимания, что с этой целью будут проведены исследования  по «Разработка методов и алгоритмов обеспечения информационной безопасности в среде больших данных и некоторое их применение», «DeepOil-ML: разработка новых технологий на основе Deep Learning для интеллектуальных нефтяных месторождений», «Проблемы Big Data и цифрового наследия и пути их решений», «Проблемы Big Data прогнозирования и пути решения» и другим темам.
Рассказывая о научно-инновационной деятельности отдела, М.Гаджирагимова отметила, что в этом году со стороны сотрудников отдела будут реализованы ряд грант проектов, будет осуществлена научно-техническая экспертиза.
Выступавшая проинформировала о предстоящей работе по научно-педагогической и научно-организационной деятельности отдела, по пропаганде научно-практических результатов в средствах массовой информации.
Затем состоялся обмен мнениями, прозвучали ответы на вопросы
Академик-секретарь НАНА, директор института, академик Расим Алигулиев озвучил свои предложения относительно деятельности отдела и порекомендовал дальнейшее углубление исследований.